„Pieniędzy na szkolenie nie brakuje, problem leży w ich złej dystrybucji” – Błażej Maresz (Warszawski Klub Kolarski) | KUFLIKOWSKI & GÓRNICKI

HomeSportWywiady

„Pieniędzy na szkolenie nie brakuje, problem leży w ich złej dystrybucji” – Błażej Maresz (Warszawski Klub Kolarski) | KUFLIKOWSKI & GÓRNICKI

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Błażej Maresz, jeden z założycieli Warszawskiego Klubu Kolarskiego, jednego z największych, jeśli nie największego w kraju. Przez lata specjalizował się w szkoleniu młodzieży w kolarstwie górskim. Dziś WKK to klub mocno widoczny w krajowym cross country, ale także coraz lepiej radzący sobie na szosie czy torze. Błażej Maresz to także zaangażowany działacz, jeszcze kilkanaście dni temu Wiceprezes do spraw sportowych w Polskim Związku Kolarskim. No właśnie – kilkanaście dni temu…


Na rozmowę z Błażejem umawiałem się w połowie stycznia, chwilę zajęło dogranie terminu, ostatecznie padło na 8 lutego. Razem z Marcinem Górnickim mieliśmy rozmawiać przede wszystkim o dobrych (!!!) zmianach i transparentności, które miały zawitać do Polskiego Związku Kolarskiego jako kolejne elementy odkopywania się z góry wstydu jaką w ostatnich latach była polska federacja.

Potoczyło się inaczej, dzień przed nagraniem Błażej Maresz zdecydował o rezygnacji nie tylko z funkcji Wiceprezesa, ale także z funkcji Członka Zarządu Polskiego Związku Kolarskiego, tym samym kompletnie zmieniając ton i wydźwięk rozmowy którą zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami nagraliśmy.

Ostatecznie rozmawiamy o kulisach rezygnacji, o tym jak bardzo skostniały jest polski system szkolenia w kolarstwie, gdzie każdy pilnuje swojego, a z całości wyłania się obraz w którym zawodnik i jego rozwój są na ostatnim miejscu. I to w sytuacji, kiedy na kolarstwo w sezonie 2023 będzie prawie dwukrotnie więcej środków ministerialnych niż w rok wcześniej oraz w momencie, kiedy w Polsce w czerwcu będziemy mieli Mistrzostwa Europy MTB XCO oraz BMX dla kategorii Elita!

Ta rozmowa ma też jednak drugą stronę medalu, którą jest Warszawski Klub Kolarski i to jak na przestrzeni ponad 20 lat ewoluował z koleżeńskiego klubu do podmiotu, który bez żadnego kolorowania szkoli i edukuje od przedszkolaka do medalistów Mistrzów Polski!

Posłuchajcie sami…

Podcast KUFLIKOWSKI GÓRNICKI dostępny jest na wszystkich popularnych platformach podcastowych (Spotify, Apple, Google, Deezer), a także na YouTube:Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0