Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie dzięki TOBIE!
Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i zarażać pasją.
Błażej Maresz, jeden z założycieli Warszawskiego Klubu Kolarskiego, jednego z największych, jeśli nie największego w kraju. Przez lata specjalizował się w szkoleniu młodzieży w kolarstwie górskim. Dziś WKK to klub mocno widoczny w krajowym cross country, ale także coraz lepiej radzący sobie na szosie czy torze. Błażej Maresz to także zaangażowany działacz, jeszcze kilkanaście dni temu Wiceprezes do spraw sportowych w Polskim Związku Kolarskim. No właśnie – kilkanaście dni temu…
Na rozmowę z Błażejem umawiałem się w połowie stycznia, chwilę zajęło dogranie terminu, ostatecznie padło na 8 lutego. Razem z Marcinem Górnickim mieliśmy rozmawiać przede wszystkim o dobrych (!!!) zmianach i transparentności, które miały zawitać do Polskiego Związku Kolarskiego jako kolejne elementy odkopywania się z góry wstydu jaką w ostatnich latach była polska federacja.
Potoczyło się inaczej, dzień przed nagraniem Błażej Maresz zdecydował o rezygnacji nie tylko z funkcji Wiceprezesa, ale także z funkcji Członka Zarządu Polskiego Związku Kolarskiego, tym samym kompletnie zmieniając ton i wydźwięk rozmowy którą zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami nagraliśmy.
Ostatecznie rozmawiamy o kulisach rezygnacji, o tym jak bardzo skostniały jest polski system szkolenia w kolarstwie, gdzie każdy pilnuje swojego, a z całości wyłania się obraz w którym zawodnik i jego rozwój są na ostatnim miejscu. I to w sytuacji, kiedy na kolarstwo w sezonie 2023 będzie prawie dwukrotnie więcej środków ministerialnych niż w rok wcześniej oraz w momencie, kiedy w Polsce w czerwcu będziemy mieli Mistrzostwa Europy MTB XCO oraz BMX dla kategorii Elita!
Ta rozmowa ma też jednak drugą stronę medalu, którą jest Warszawski Klub Kolarski i to jak na przestrzeni ponad 20 lat ewoluował z koleżeńskiego klubu do podmiotu, który bez żadnego kolorowania szkoli i edukuje od przedszkolaka do medalistów Mistrzów Polski!
Posłuchajcie sami…
Podcast KUFLIKOWSKI GÓRNICKI dostępny jest na wszystkich popularnych platformach podcastowych (Spotify, Apple, Google, Deezer), a także na YouTube:
COMMENTS