Puchar Polski MTB XCO 2023 | KALENDARZ

HomeSportZapowiedzi

Puchar Polski MTB XCO 2023 | KALENDARZ

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Kryzys, inflacja, trudności na poziomie pozyskiwania środków sponsorskich czy samorządowych, a jednak chyba pierwszy raz mogę naprawdę uczciwie napisać, że rok do roku Puchar Polski MTB XCO w końcu się rozwija. Sześć wyścigów to jest absolutnie wystarczająca liczba, by to dobrze grało. Drugi rok z rzędu wszystkie wyścigi wpisane są do kalendarza UCI, a kilku z nich udało się podnieść rangę do poziomu C2, co oznacza naprawdę wartościowe punkty, od maja 2022 liczone także do rankingu olimpijskiego!

Po rocznej przerwie do kalendarza wraca otwierający od naprawdę wielu lat sezon wyścig Rusza Peleton. Tym razem już nie w lesie Pietrasze, a w Ogrodniczkach koło Supraśla, ale myślę że będzie dobrze! Niestety wyścig Mai Włoszczowskiej w Jeleniej Górze „tylko” z kategorią C1. Wszystko za sprawą konkurencyjnego czeskiego Pucharu Czech w Zadovie, który odbywa się w ten sam weekend i ma kategorię HC – a przepisy mówią jasno, że nie może być w ten sam weekend dwóch wyścigów HC. Pierwszą część sezonu Pucharu Polski kończy wyścig w Wałbrzychu, także z kategorią C1.

Czerwiec to najpierw Mistrzostwa Polski, później Mistrzostwa Europy. Lipiec to zdecydowany oddech dla zawodników i czas na przygotowania do drugiej części sezonu. W połowie sierpnia Mistrzostwa Świata, a licząc od końca sierpnia w odstępie tygodniowym pucharowe ściganie najpierw w Boguszowie Gorcach, później tradycyjnie na początku września Głuchołazy, a dwa tygodnie później (17 września) finał Pucharu Polski MTB XCO w Jastrzębiu Zdroju, gdzie ekipie Tomka Kubali udało się zebrać środki na to, by wyścig był kategorii C2!

Nie ma jeszcze regulaminu, ale można założyć, że będzie on zbliżony do tego, co mieliśmy w ubiegłym roku. Na pewno na niektórych zawodach pojawią się wyścigi short track, nie zabraknie też rywalizacji kategorii Amator oraz Masters. Może kiedyś, wzorem Pucharu Czech, doczekamy się dwudniowych imprez sportowo-rekreacyjnych z dużą przestrzenią do aktywizacji dzieci i młodzieży. Jednak powoli, ważne że jest progres.

W sezonie 2023 osobiście obok ciekawych sportowo wyścigów życzyłbym sobie dalszej unifikacji w zakresie identyfikacji wizualnej wyścigów, czyli procesu który już się rozpoczął i powoli widać pierwsze efekty. Ale czas na kolejny kroki. I mimo, że każdy z wyścigów to inny organizator, inna marka, to wierzę że uda się tu znaleźć wspólny mianownik – w końcu w cross country wszyscy gramy do jednej bramki!

Kto wie, może w roku olimpijskim czyli 2024 wszystkie wyścigi Pucharu Polski MTB XCO będą kategorii C1, a co najmniej jeden ponownie HC? Trzymam za to mocno kciuki!

Kalendarz Pucharu Polski MTB XCO 2023:

  • 23 kwietnia 2023 – Rusza Peleton UCI C3, Ogrodniczki (gm. Supraśl)
  • 20 maja 2023 – Maja Włoszczowska MTB Race UCI C1, Jelenia Góra
  • 28 maja 2023 – Górale na Start UCI C3, Wałbrzych
  • 20 sierpnia 2023 – Górale na Start UCI C3, Boguszów Gorce
  • 2 września 2023 – XI CykloOpawy MTB XCO UCI C3, Głuchołazy
  • 17 września 2023 – Pressingowa Petarda MTB XCO UCI C2, Jastrzębie Zdrój

Jeszcze raz warto przypomnieć, że Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim w tym roku (i pewnie także w kolejnym) odbędą się nie w zwyczajowym terminie w połowie lipca, a już na początku czerwca! Gospodarzem będzie Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej a organizatorem Cezary Szafraniec czyli Tatra Cycling Events.

Skoro mowa o Mistrzostwach to trzeba też przypomnieć, że w tym roku Mistrzostwa Europy MTB XCO dla kategorii Elita odbywają się w ramach Igrzysk Europejskich, które odbywają się w Polsce. Koniecznie zarezerwujcie sobie końcówkę czerwca, a dokładniej 24.06.2023. A kto może, niech zajrzy do Krynicy Zdrój!

Wszystkie imprezy mistrzowskie w kolarstwie górskim 2023 zebrane są w tym wpisie.


O kolarstwie górskim piszę na #mtbxcpl dzięki Tobie!

Wspieraj mnie w serwisach zrzutka.pl oraz patronite.pl.



Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0