UCI wprowadza Puchar Świata w maratonie MTB – koniec z UCI MTB Marathon Series

HomeSportZapowiedzi

UCI wprowadza Puchar Świata w maratonie MTB – koniec z UCI MTB Marathon Series

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Jakiś czas temu popełniłem wpis, w którym zebrałem wszystkie dotychczas podane informacje związane z nową formuła Pucharu Świata, w dużej mierze wynikające z faktu że UCI podpisało wieloletnią umowę na realizację transmisji z zawodów w kolarstwie górskim z grupą Warner Bros. Discovery, co w obszarze sportu oznacza w praktyce przede wszystkim Eurosport i GCN. Ostatnią nowością, którą poznaliśmy jest nowy, mini cykl maratonów MTB, który został włączony do kalendarza Pucharu Świata MTB.


Głównym założeniem nowej formuły Pucharu Świata MTB jest włączenie większości odmian kolarstwa górskiego w jeden duży cykl, a także w miarę możliwości w te same miejscówki, tak by ściągać na start nie tylko więcej zawodników, ale przede wszystkim więcej kibiców. Oczywiście nie każda lokalizacja ma tradycje czy możliwości do uprawiania każdej z odmian kolarstwa górskiego, ale jednak – sporo udało się posklejać.

Puchar Świata MTB 2023 obejmie takie odmiany kolarstwa górskiego jak olimpijskie cross country, short track (XCC), a także dobrze znany downhill czy enduro (zastępując Enduro World Series). To ostatnie zostanie rozszerzone o kategorię elektryczną. Niewątpliwie największą nowością są cztery wyścigi w odmianie XCM czyli maratonu MTB, które będą zaliczane do Pucharu Świata MTB – mowa tu o takich lokalizacjach jak czeskim Nove Mesto na Morave, włoskim Finale Ligure, francuskim Les Gets oraz amerykańskim Snowshoe. Tym samym nie będzie już rozwijanej przez kilka lat formuły UCI MTB Marathon Series.

Jeśli chodzi o maratony MTB to będą otwarte wydarzenia, do startu w których nie trzeba będzie żadnych kwalifikacji. Prawdopodobnie obok rywalizacji zawodników w kategorii elita będą dopuszczeni zawodnicy innych kategorii oraz amatorzy. W zasadzie tak jak to było dotychczas.

W enduro w siedmiu z sześciu lokacji odbędą się wyścigi dla amatorów. I co ciekawe, zawodnicy z najlepszymi wynikami otrzymają możliwość rywalizacji z elitą!

Z kalendarza w ostatniej chwili wypadł Valkenburg, który miał być hostem otwierającym ściganie XCO/XCC w Europie. Tym samym rywalizacja w cross country rozpocznie się w połowie maja w Novym Meste na Morave.

Niewątpliwą nowością jest dwutygodniowa runda Pucharu Świata zaplanowana na pierwszą połowę września (7-17.09.2023), która odbędzie się we francuskim regionie Górna Sabaudia (Haute-Savoie), a dokładniej w miejscowościach Les Gets, Chatel i Morzine. Tam też rozegrane zostaną zawody we wszystkich odmianach MTB, które obejmuje tegoroczny Puchar Świata – XCO, XCC, XCM, DHI, EDR i EDR-E.

Zapowiada się ciekawy sezon i trzymajmy kciuki, żeby ta „operacja się udała i pacjent przeżył”.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0