Kolarski rozkład jazdy 17-18.12.2022 | PLAN NA WEEKENDfot. Giacomo Podetti

HomeSportZapowiedzi

Kolarski rozkład jazdy 17-18.12.2022 | PLAN NA WEEKEND

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Rozpoczynający się weekend stoi mocno pod znakiem wyścigów przełajowych na śniegu. I nie chodzi tylko o nasze lokalne podwórko czy zawody u naszych południowych sąsiadów, ale także to co będzie działo się na najwyższej rangi zawodach czyli Pucharze Świata CX, który drugi rok z rzędu w połowie grudnia będzie rozgrywany w Val di Sole. Z tego też powodu weekendowy program jest mocno okrojony.


Kiedy w kalendarzu UCI coraz więcej wyścigów, to w Polsce, mimo zaplanowanych na za miesiąc Mistrzostw Polski, w kalendarzu krajowym coraz większe pustki. I tak w zasadzie jest co roku. Może najwyższa pora na przesunięcie krajowego czempionatu o miesiąc. Na początek grudnia? W Belgii i Holandii okres około świąteczny to Kersteperiode, gdzie zawodnicy startują jeśli nie codziennie, to co drugi dzień między Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem. To wszystko jest jednym z elementów przygotowań do mistrzostw krajowych, które są zaplanowane na drugi weekend czyli 14-15 stycznia.

Puchar Świata w kolarstwie przełajowym – na śniegu!

Drugi rok z rzędu jeden z wyścigów przełajowego Pucharu Świata odbywa we włoskim Val di Sole i jest to jeden z elementów tzw. próby olimpijskiej, która ma umożliwić wprowadzenie cyclocross do programu Igrzysk Olimpijskich udowadniając, że tę konkurencję kolarską można uprawiać na śniegu. Drugi rok z rzędu mamy też bardzo mocną obsadę. Na listach startowych w sumie blisko setka zawodników, tym razem z „wielkiej trójki” na starcie Mathieu van der Poel. Tom Pidcock i Wout van Aert na zgrupowaniach na południu Europy.

WAŻNE!!! Przyzwyczailiśmy się do tego, że PŚ CX odbywa się w niedzielę. Tym razem – znowu przez Mundial – mamy zmianę, ale nie godzinową. Wyścig odbędzie się w sobotę, a transmisja zaplanowana jest na godziny 12:55 i 14:00.

Przełajowy Puchar Europy pod egidą UEC

Wyjątkowy to weekend, bo to chyba pierwszy raz, kiedy w weekend nie ma żadnych wyścigów ani w Belgii ani Holandii. Cała uwaga profesjonalnego przełajowego świata skierowana jest na Val di Sole. Dodatkowo w sobotę w Ostravie odbywa się podlegający pod UEC przełajowy Puchar Europy, który począwszy od tego roku będzie odbywać się przez kolejne pięć lat w tej lokalizacji w przedświąteczny weekend. Szczególnie atrakcyjny jest to wyścig dla kategorii Juniora Młodszego, Juniora oraz U23, ponieważ zawodnicy punktować będą na nim jak na zawodach UCI C2. Pozostałe kategorie – zarówno młodsze, jak i starsze (także elita) nie otrzymają punktów za ten start. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziemy na stronie internetowej cyklokrosostrava.cz. W materiałach prasowych przewija się informacja o transmisji, ale na chwilę obecną nie znalazłem szczegółów na ten temat.

Syrenka CX czyli Mikołajowy Przełaj

Skoro w kalendarzu PZKol pustki i nie ma zbyt wielu okazji do przepalenia nogi, to tym bardziej zapraszam na teren Ośrodka Wawelska (d. SKRA) w samym centrum Warszawy, gdzie w sobotę przed południem organizujemy wyścigi przełajowe – dla dorosłych, młodzieży (Żaki i Młodziki) oraz najmłodszych dzieci. Udział jak zawsze bezpłatny, a dobra zabawa gwarantowana!

Sprawdzian na trasie Mistrzostw Polski

Od kilku dni w Zielonej Górze, a dokładniej w Drzonkowie, gdzie rozegrany zostanie w styczniu krajowy czempionat przygotowana i oznaczona jest trasa na której będzie można trenować przez najbliższe tygodnie. W tempie wyścigowym w najbliższą niedzielę odbędą się tam Międzynarodowe Zawody w kolarstwie przełajowym po trasie Mistrzostw Polski. Zapisanych jest blisko 300 zawodników, więc patrząc na wyniki w niedzielę wieczorem będzie można chociażby szacować jak potencjalnie będą mogły potoczyć się zawody w styczniu.

Od kilku dni na miejscu jest Przemek Gierczak ze swoimi podopiecznymi, dzięki czemu można już oglądać przejazd po rundzie:

Oprócz tego co wymienione powyżej wyścigi przełajowe z kalendarza UCI w Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Japonii.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0