Telenet Superprestige startuje w Ruddervoorde, Maasmechelen debiutuje w przełajowym Pucharze Świata – Marianne Vos na starcie!

HomeSportZapowiedzi

Telenet Superprestige startuje w Ruddervoorde, Maasmechelen debiutuje w przełajowym Pucharze Świata – Marianne Vos na starcie!

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Rozpoczynający się weekend, jak każdy w zasadzie od października aż do końca stycznia stoi pod znakiem kolarstwa przełajowego, a rozbudowany do 14 wyścigów kalendarz Pucharu Świata sprawia, że w zasadzie tydzień w tydzień mamy imprezy najwyższej rangi, które uzupełniają zawody kategorii UCI C2 i C3. Zgodnie z przepisami UCI nie ma możliwości organizacji zawodów z kategorią C1 w weekend kiedy jest Puchar Świata, chyba że zawody te w poprzednim sezonie miały już tą wyższą kategorię.


Sobota, 29 października 2022

Supreprestige to chyba najdłużej funkcjonująca seria zawodów przełajowych, na którą co roku składa się osiem wyścigów zarówno w Belgii i Holandii. Tegoroczny sezon będzie czterdziestym w historii, bo wszystko zaczęło się na przełomie lat 1982 i 1983. Na przestrzeni lat w serii triumfowali przede wszystkim Belgowie, ale zdarzało się też, że na najwyższym podium klasyfikacji generalnej stawali Holendrzy, Włosi i Czesi. Tylko dwóm zawodnikom w całej historii Superprestige udało się wygrać wszystkie wyścigi w jednym sezonie – w latach 2006-2007 był to Sven Nys, a w latach 2018-2019 Mathieu van der Poel.

Kobiece kolarstwo, także przełajowe, rozgrywane jest dopiero od kilku lat. W przypadku Superprestige licznik bije od 2015 roku. Przez pierwsze cztery sezony niepokonana była Sanne Cant, a ostatnie trzy lata należą do Holenderek – Ceylin del Carmen Alvarado oraz Lucindy Brand.

W ramach Superprestige odbywają się trzy wyścigi – Juniorów oraz Elity mężczyzn i Elity kobiet. Wyścigi elity do obejrzenia na żywo na Eurosport w sobotę o 13:30 i 15:00.

Strona internetowa zawodów: superprestigecyclocross.be

Niedziela, 30 października 2022

Maasmechelen w Belgii nigdy nie było areną żadnych zawodów przełajowych z kalendarza UCI, więc trochę dziwi, że od razu wskakuje do kalendarza przełajowego Pucharu Świata. W zasadzie to nie znalazłem informacji, żeby odbyły się tam jakiekolwiek, nawet lokalne zawody przełajowe. Ciekawy eksperyment, samo miejsce też wydaje się dość wyjątkowe. Mają to być chyba pierwsze zawody przełajowe w duchu „zero waste”.

Ze sportowego punktu widzenia to jeden z pięciu tzw. pełnych Pucharów Świata, gdzie odbędzie się aż pięć wyścigów – rywalizować będą Juniorzy, Juniorki, Orlicy, Elita kobiet (+U23) i Elita mężczyzn. Niewątpliwie wydarzeniem tej rundy będzie fakt, że na starcie wyścigu kobiet tej rangi stanie po raz pierwszy w tym sezonie Mistrzyni Świata, Marianne Vos. Będzie to jej drugi start w tym sezonie, we wtorek 25 października w nocnym wyścigu przełajowym w Woerden zajęła drugie miejsce musząc uznać wyższość dużo młodszej Katy Blanki Vas. Trzecia na podium z kilkoma sekundami straty była Puck Pieterse.

Na liście startowej dwa polskie nazwiska, podopieczni Akademi Kolarskiej Bonecki – Maja Józkowicz oraz Ksawery Adaszak.

W tym momencie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata po trzech wyścigach z kompletem punktów są Eli Iserbyt i Fem van Empel. Zobaczymy co przyniesie ściganie w Belgii.

Wyścigi do obejrzenia na żywo na Eurosport w niedzielę o 13:30 i 15:00.

Strona internetowa zawodów: ucicyclocrossworldcup.com/en


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0