Piątka Polaków powalczy w Mistrzostwach Świata w maratonie MTB! | MŚ XCM, Haderslev, Daniafot. materiały prasowe

HomeSportZapowiedzi

Piątka Polaków powalczy w Mistrzostwach Świata w maratonie MTB! | MŚ XCM, Haderslev, Dania

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Choć dla wielu kolarzy górskich sezon zakończył się już na początku września najpierw Mistrzostwami Świata w cross country, a później finałową rundą Pucharu Świata, to jednak jest część zawodników, którzy doskonale odnajdują się w różnych odmianach XC – czy to mowa o XCO czy XCM, ale także spora rzesza tych specjalizujących się tylko w maratonach MTB czy etapówkach. I to właśnie ich zobaczymy w sobotę na starcie Mistrzostw Świata w maratonie MTB w duńskiej miejscowości Haderslev. Wśród nich pięciu naszych reprezentantów – jedna Polka i czworo Polaków!


Nie da się nie uśmiechnąć na myśl o zestawieniu maratonu MTB z Danią, gdzie najwyższy szczyt to liczący 170 metrów Møllehøj. Tym samym oczywistym jest, że trasa tegorocznych Mistrzostw Świata w maratonie MTB do wymagających technicznie ani fizycznie nie będzie. To znaczy będzie, ale inny to będzie charakter wyścigu. Zdecydowanie bardziej szosowy, dlatego też na pewno rywale będą się przyglądać i czujnie obserwować zawodników, którzy mają w swoim sportowym cv kolarstwo szosowe. Wśród nich są Polacy!

Trasa tegorocznych Mistrzostw Świata w maratonie MTB liczy solidne 120 km dla mężczyzn i 87,5 km dla kobiet. Mimo bardzo pofałdowanego profilu powyżej, to jak się lepiej przyjrzeć najwyższe wzniesienie ma 58 metrów. Tak więc zdecydowanie trudno mówić tu o przewyższeniach. Wyścig raczej będzie miał coś więcej z szosy albo raczej gravela. ;)

Polacy na starcie!

Obok srebrnego medalisty Mistrzostw Europy w maratonie MTB czyli Krzysztofa Łukasika, na starcie stanie także komplet medalistów dopiero co rozegranych Mistrzostw Polski w maratonie MTB czyli Paweł Bernas, Michał Paluta i Michał Glanz. Michał Paluta to Mistrz Polski na szosie ze startu wspólnego, a Paweł Bernas z kolei na ma koncie szereg medali Mistrzostw Polski na szosie – m.in. w jeździe indywidualnej na czas, drużynowej czy parami. W Danii to doświadczenie na pewno zaprocentuje.

Tytułu w Danii bronić będzie Andreas Seewald, ale pretendentów do wygranej jest kilku. Wśród nich Martin Stosek, ale także już poskładany Samuel Gaze! Na liście startowej nie brakuje medalistów Mistrzostw Świata w maratonie MTB z ubiegłych lat… Są również specjaliści od cross country – Jordan Sarrou, Simon Andreassen, Sebastian Fini Carstensen czy Vlad Dascalu.

Lista startowa obejmuje 142 nazwiska.

Elita mężczyzn startuje o 8:30. Chwilę przed 9, bo o 8:50 na trasę elita kobiet. Broniącą tytułu jest Austriaczka Mona Mitterwallner. Jedyną Polką na starcie jest Barbara Borowiecka, która w poprzedni weekend wywalczyła tytuł Mistrzyni Polski w maratonie MTB i której także nie brakuje szosowego doświadczenia z czasów kiedy jeździła w barwach Nestle Pacific Toruń.

Na liście sporo znakomitych i znanych nazwisk – Pauline Ferrand Prevot, która na pewno ma ogromny apetyt na jeszcze jedną tęczową koszulkę w tym roku. Na starcie zobaczymy też Jolandę Neff, Caroline Bohe, Malene Degn czy Giadę Specia. Mamy też komplet czołówki rankingu maratonowego UCI.

Lista startowa obejmuje 50 nazwisk.

Transmisja na żywo

Organizator zapowiedział, że na kanale na YT będzie relacja z wyścigu. Jak to będzie wyglądać, czy będzie statyczna czy raczej dynamiczna jak ta z MP XCM? Tego nie wiemy. Ale coś ma być. Link do kanału.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0