Faworyci Mistrzostw Polski w maratonie MTB | Bike Maraton, Bardo

HomeSportZapowiedzi

Faworyci Mistrzostw Polski w maratonie MTB | Bike Maraton, Bardo

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Najbliższa sobota to docelowy i najważniejszy start wielu zawodniczek i zawodników, jeśli chodzi o rywalizację na polskich trasach maratonów MTB. Bike Maraton w Bardzie to okazja do zdobycia medali Mistrzostw Polski XCM w kategorii elita, ale również w U23, kategoriach Masters i Cyklosport, a także Junior. Zawodnicy bez licencji będą mieli szansę na rywalizację w Mistrzostwach Polski Amatorów. Juniorzy ścigać się będą na dystansie MEGA, który w Bardzie będzie wynosił 56 km, a elita i pozostałe kategorie (oraz zawodnicy bez licencji) zmierzą się z dystansem GIGA (88 km). Amatorzy powalczą też o medale Mistrzostw Polski na dystansie MEGA i CLASSIC.


Ubiegłoroczne Mistrzostwa Polski w Srebrnej Górze (również w ramach jednej z edycji Bike Maratonu) dały złoto w elicie mężczyzn Filipowi Helcie, który wyprzedził wówczas Karola Rożka i Piotra Konwę. Wśród kobiet trudno było spodziewać się innego finału niż wygrana Mai Włoszczowskiej, która dorzuciła ubiegłoroczne złoto do swojej bogatej kolekcji krajowych trofeów. Druga w Srebrnej Górze była Katarzyna Solus-Miśkowicz, a trzecia Klaudia Czabok.

Trzeba też pamiętać, że edycja w Bardzie to jeden z ostatnich startów tegorocznego Bike Maratonu. Tu mamy jeszcze Świeradów – Zdrój i finał cyklu w Sobótce, więc walka o zwycięstwa w klasyfikacji generalnej jest już w fazie decydującej. Okazji do współzawodnictwa jest tu sporo, bo oprócz tego najbardziej prestiżowego, związanego z dystansem GIGA i klasyfikacją PRO BM kobiet i mężczyzn, mamy jeszcze kategorie wiekowe oraz trzy pozostałe dystanse, na których obowiązuje przecież klasyfikacja open i trwa zacięta walka w kategoriach wiekowych. Dorzucić to tego trzeba jeszcze klasyfikacje drużynowe.

Jeśli spojrzymy na wyniki minionych edycji Bike Maratonu i na to co działo się na trasach cyklu w roku ubiegłym, to kilku faworytów do złota i podium na pewno znajdziemy. Czy cała trójka z podium AD 2022 włączy się do walki o medale? Zobaczymy. Filip Helta już straszy rywali, widniejąc na liście startowej. Karol Rożek też już zgłosił się do udziału w wyścigu. Na pewno, kolejny raz, z dobrej strony w tym sezonie pokazać się może Michał Paluta oraz Paweł Bernas. Nie zapominamy o tegorocznym srebrnym medaliście Mistrzostw Europy Krzysztofie Łukasiku. Jest też – zawsze groźny – Wojciech Halejak, jest Mariusz Kozak. Czy pojawi się w czołówce ktoś jeszcze?

Maratony na dystansie GIGA seryjnie wygrywa w tym roku Aleksandra Andrzejewska i na pewno szykuje się do walki o medale w Bardzie. Rok temu była siódma. Na liście startowej jest już Klaudia Czabok, jest Barbara Borowiecka, jest Zuzanna Krzystała. Monika Wrona była rok temu szósta i teraz również szykuje się do startu. Jakie plany ma Michalina Ziółkowska, która ma już w swoim dorobku złoto Mistrzostw Polski? Pań, które mogą podzielić między sobą medale w elicie jest sporo. Może szykuje się jakaś niespodzianka?

Wyścig na dystansie GIGA poprowadzony będzie na jednej, długiej rundzie. Na dystansie 88 km pojawi się przewyższenie o sumie prawie 2500 m. Na pewno będzie to trasa godna Mistrzostw Polski w maratonie MTB – długa, trudna, wymagająca technicznie, w odpowiedni sposób łącząca trudności wynikające z ilości kilometrów, przewyższeń i odcinków technicznych, które czekają wśród złocących się buków Gór Bardzkich. Nie zabraknie oczywiście na tej tarasie fragmentów kompleksu Singletrack Glacensis.

Start dystansu GIGA i MP XCM o godzinie 10:30.

MEGA i CLASSIC (MP XCM w kategorii Junior + podział na sektory wg regulaminu BM) startuje od 11:00.

Start dystansu FUN o 11:25.

Program dnia i zawodów: https://bikemaraton.com.pl/bardo-mp/program-imprezy/

Rejestracja zawodników: https://bikemaraton.com.pl/zgloszenia/

Informacje dotyczące MP XCM: https://bikemaraton.com.pl/bardo-mp/mistrzostwa-polski-w-maratonie-mtb-bardo-2022/

Amatorzy: https://bikemaraton.com.pl/bardo-mp/mistrzostwa-polski-amatorow-w-maratonie-mtb/


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0