Loana Lecomte Mistrzynią Europy! Ogromny pech Pauline Ferrand Prevot,  Paula Gorycka na 23. miejscu | ME MTB XCO, Monachium

HomeSportWyniki

Loana Lecomte Mistrzynią Europy! Ogromny pech Pauline Ferrand Prevot, Paula Gorycka na 23. miejscu | ME MTB XCO, Monachium

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


W trwających ponad dwa tygodnie Mistrzostwach Europy w Monachium przyszedł czas na rywalizację w kolarstwie górskim w olimpijskiej odmianie cross country. Po dominacji Toma Pidcocka w wyścigu mężczyzn, rywalizacja kobiet wygląda dużo bardziej zagadkowo i trudno tu wskazać tak mocną faworytakę, jak Brytyjczyk w rywalizacji mężczyzn. Z europejskiej stawki zawodniczek brakuje w zasadzie chyba tylko aktualnej Mistrzyni Świata, Evie Richards oraz Jenny Rissveds, które skupiają się zapewne na starcie w Mistrzostwach Świata. Tak jak wyścigu mężczyzn, także tu mamy cztery zawodniczki w biało-czerwonych barwach!


Przełajowa trasa w Monachium stała się jeszcze bardziej przełajowa. Wszystko za sprawą intensywnych opadów deszczu. Sędziowie ustalili wyścig na siedem okrążeń z 900 metrową rozbiegówką na początku.

Na starcie 46 zawodniczek z całej Europy.

W przeciwieństwie do wyścigu mężczyzn peleton zawodniczek się bardzo szybko poszarpał. Od startu mocno ruszyły Francuzki – Loana Lecomte i Pauline Ferrand Prevot oraz Szwajcarki Jolanda Neff i Alessandra Keller. Do prowadzącej grupki zabrała się także Anne Terpstra.

Po starcie najwyżej z Polek jedzie Gabriela Wojtyła, któa zajmuje 34. miejsce. Paula Gorycka, Aleksandra Podgórska i Klaudia Czabok jadą odpowiednio na miejscach 39, 42 i 43.

Po pierwszym okrążeniu na prowadzeniu Provot i Lecomte, które z przewagą 11 sekund jadą nad Szwajcarskim duetem. Dalej Terpstra. Szósta Caroline Bohe traci już blisko pół minuty.

Paula Gorycka przebija się na 30. miejsce, z kolei Gabriela Wojtyła spada o jedno oczko, na miejsce 35.

Wszystko wskazuje na to, że wyścig przejdzie pod dyktando Francuzek, które po 20 minutach wyścigu mają już prawie pół minuty przewagi na Szwajcarkami, do których zbliżają się powoli Terpstra i Bohe.

Pauline Ferrand Prevot wydaje się mocniejsza od Loany Lecomte powoli odjeżdżając rodaczce na kilka sekund.

Niesamowita dyspozycja Prevot, która na kolejne okrążenie wjeżdża z przewagą 12 sekund na Lecomte i ponad 50 sekund nad jadącą na trzecim miejscu Neff. Keller nie utrzymała się i prawdopodobnie będzie zaraz jechać w grupie pościgowej z Anne Terspstrą i Siną Frei.

W tym samym czasie Paula Gorycka jedzie coraz lepiej. Już na 22. lokacie. Bez wątpienia taka siłowa trasa dobrze jej leży. Gabriela Wojtyła, Aleksandra Podgórska i Klaudia Czabok odpowiednio na miejscach 38, 39 i 42.

Pod koniec drugiego okrążenia Pauline Ferrand Prevot ma problem z napędem, nie może założyć łańcucha na blat. Musi zatrzymać się, co kosztuje ją kilkadziesiąt sekund. Wyprzeda ją Loana Lecomte.

Trzecie okrążenie Prevot kończy ze stratą 55 sekund do Lecomte. 33 sekundy dalej jedzie Jolanda Neff. Keller, Tersptra i Frei jadą razem tracąc ponad 20 sekund do Neff.

Realizator pokazuje nam zawodniczki wypychające rowery na niektórych podjazdach, które wskutek opadów nie są do podjechania.

O ile Lecomte utrzymuje przewagę około 50 sekund na Pauline Ferrand Prevot, o tyle Terpstra dojeżdża do Neff tym samym otwierając przed sobą szansę do walki o trzecie miejsce. Nie tak daleko, kilkanaście sekund dalej jadą kolejne Szwajcarki – Frei i Keller.

Trzy okrążenia do końca wyścigu.

Na czele stawki bez zmian, natomiast na jednym z podjazdów mocny atak przeprowadza Anne Terpstra, która na kilka sekund odjeżdża Jolandzie Neff.

Wiele zawodniczek, które mamy w zwyczaju oglądać chociażby w okolicach podium Pucharu Świata dziś w Monachium jedzie na odległych lokatach, z wielominutową stratą.

Paula Gorycka kończy kolejne okrążenie na 21. miejscu ze stratą ponad 6 minut. Strata pozostałych Polek zbliża się do 10 minut i prawdopodobnie zostaną zdjęte z trasy zgodnie z zasadą 80%.

Przewaga Terpstry nad Neff urasta do kilkunastu sekund.

Rozbrzmiewa dzwonek. Loana Lecomte wjeżdża na na ostatnie okrążenie z zapasem 43 sekund nad Pauline Ferrand Prevot.

Strata jadącej na trzecim miejscu Anne Tersptry wynosząca już ponad 3 minut pokazuje, że zarówno Lecomte, jak i Prevot jadą cały czas bardzo mocno. Neff do podium traci kilkanaście sekund.

W tych warunkach jednak wszystko jeszcze może się wydarzyć.

Jednak nie.

Loana Lecomte, dwa lata temu Mistrzyni Europy w kategorii U23, w 2022 roku sięga po tytuł mistrzowski w elicie. Na podium także Pauline Ferrand Prevot (+0:37) oraz – ze stratą ponad trzech minut – trzecia na mecie Anne Terpstra.

Paula Gorycka kończy Mistrzostwa Europy na 23. miejscu. Pozostałe Polki – Gabriela Wojtyła, Aleksandra Podgórska i Klaudia Czabok sklasyfikowane na miejscach 37, 38 i 41.

Pełne wyniki


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0