Ósemka Polaków na starcie | Mistrzostwa Europy w kolarstwie górskim | ME MTB XCO, Monachium | ZAPOWIEDŹ

HomeSportZapowiedzi

Ósemka Polaków na starcie | Mistrzostwa Europy w kolarstwie górskim | ME MTB XCO, Monachium | ZAPOWIEDŹ

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


W dniach 11-21 sierpnia 2022 w Monachium i okolicach rozgrywane są multidyscyplinarne Mistrzostwa Europy. Zawodnicy rywalizują m.in. w Lekkiej Atletyce, Gimnastyce, Wioślarstwie, Wspinaczce i wreszcie, w kolarstwie. Nie tylko górskim. Jako pierwsi na startowali kolarze torowi, gdzie nasze reprezentantki zdobyły aż 7 medali. Aktualnie trwają wyścigi szosowe (póki co 5. miejsce Macieja Bodnara w czasówce), a wisienką na torcie będą starty Reprezentacji Polski w olimpijskiej odmianie kolarstwa górskiego czyli cross country (XCO). W biało czerwonych strojach wystartują cztery zawodniczki i czterech zawodników, prawie wszyscy medaliści dopiero co rozegranych Mistrzostw Polski.


W Monachium rywalizują tylko zawodnicy elity (w niektórych dyscyplinach nazywani potocznie seniorami). W przypadku kolarstwa górskiego zawody dla juniorów i orlików odbyły się pod koniec czerwca w portugalskiej Anadii, szczęśliwej dla Natalii Grzegorzewskiej, która wróciła z brązowym medalem w kategorii Juniorka.

Mistrzostwa Europy w kolarstwie górskim – trasa

Trasa liczy 4.3 km i ma 157 m przewyższenia i w całości została wybudowana na terenie parku.

Na YT znalazłem taką wideo prezentację trasy:

Zawody odbywające się na tydzień przed Mistrzostwami Świata nie są priorytetowe dla wszystkich zawodników i zawodniczek, co jednak nie znaczy wcale, że rywalizacja nie będzie zacięta.

Mistrzostwa Europy w kolarstwie górskim – Elita kobiet

W grze o tytuł Mistrzowski będą na pewno z Austrii – Mona Mitterwallner, z Danii – Caroline Bohe, z Francji Loana Lecomte i Pauline Ferrand Prevot (broniąca tytułu), z Holandii – Anne Terpstra i Anna Tauber, ze Szwajcarii – Sina Frei, Alessandra Keller, Linda Indergand i Jolanda Neff.

W elicie kobiet Polskę reprezentować będą Klaudia Czabok (Warszawski Klub Kolarski), Paula Gorycka(Struby BiXS), Aleksandra Podgórska (Kross ORLEN) oraz Gabriela Wojtyła (Superior Zator).

Pełna lista startowa

Mistrzostwa Europy w kolarstwie górskim – Elita mężczyzn

W elicie mężczyzn pewną niespodzianką może wydać się fakt nieobecności Nino Schurtera, ale jest akurat w jego zwyczaju, bo w zasadzie prawie co roku skupia się tylko i wyłącznie na obronie tęczowej koszulki. Lub walce o nią. Mimo to Szwajcarzy będą chyba najliczniejszą reprezentacją z aż ośmioma zawodnikami, wśród których m.in. Mathias Flueckiger, Filippo Colombo czy broniący tytułu Lars Forster. Na starcie nie zabraknie też mocnej reprezentacji z Belgii, Francji, Niemiec czy Włoch.

Przeciwwagą dla nieobecności Nino jest z kolei start Thomasa Pidcocka, który w tym sezonie celuje w trzy tęczowe koszuli (w przełajach już ma), a start w Mistrzostwach Europy ma być głównym przetarciem przed Mistrzostwami Świata.

Polskę reprezentować będzie czterech zawodników – Filip Helta (Kross ORLEN), Krzysztof Łukasik (JBG-2 CryoSpace), Karol Ostaszewski (JBG-2 CryoSpace) oraz Bartłomiej Wawak (Kross ORLEN).

Wyścig mężczyzn zaplanowany jest na piątek, 19 sierpnia 2022 na godzinę 17:00.

Pełna lista startowa

Transmisja Mistrzostw Europy w kolarstwie górskim

Imprezy rangi mistrzowskiej prawie zawsze transmitowane są w otwartych kanałach. Nie inaczej będzie także tym razem. Wyścig mężczyzn można obejrzeć na TVP Sport, na sport.tvp.pl lub za pośrednictwem aplikacji TVP Sport. Transmisja startuje w piątek 19 sierpnia 2022 o godzinie 16:40, a sam wyścig o 17:00. – link do transmisji.

Wyścig kobiet z kolei zaplanowany jest na sobotę, 20 sierpnia 2022 na godzinę 12:00. Tu sytuacja z transmisją jest trochę bardziej skomplikowana, bo wg informacji na stronie internetowej wyścig będzie w dużym bloku od 12:00 do 17:55 i nie ma pewności, że cały wyścig zostanie pokazany czy też relacja nie będzie przerywana wejściami z innych dyscyplin – link do transmisji.

Oba wyścigi będą także transmitowane na żywo i dostępne na Eurosport Playerze. Wyścig mężczyzn będzie miał powtórkę na Eurosport 1, a wyścig kobiet będzie transmitowany na żywo zarówno w Playerze, jak i na Eurosport 1.

Jeśli ktoś woli brytyjski akcent to można oglądać oficjalny stream UEC:

Wszystkie najważniejsze informacje dostępne na stronie UEC.CH.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0