18 Polek i Polaków na starcie Młodzieżowych Mistrzostw Europy U15 U17 w Szwajcarii

HomeSportZapowiedzi

18 Polek i Polaków na starcie Młodzieżowych Mistrzostw Europy U15 U17 w Szwajcarii

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


W tym roku gospodarzem Młodzieżowych Mistrzostw Europy dla kategorii Młodzik i Junior Młodszy jest Szwajcaria. Zawody odbywają się w tygodniu, w dniach 2-5 sierpnia 2022. To chyba pierwszy raz, kiedy na imprezie tej rangi zobaczymy nie tylko reprezentacje wybranych polskich klubów, ale także Reprezentację Polski wybraną z szerszego składu Kadry Narodowej MTB kierowanej przez Maciej Jeziorskiego.


Młodzieżowe Mistrzostwa Europy to aż 5 dni rywalizacji. Każdego dnia odbywa się inny wyścig:

 • 2.08 – jazda indywidualna na czas
 • 3.08 – sztafeta
 • 4.08 – eliminator
 • 5.08 – wyścigi XCO U15 (kat. wiekowe 13-14 lat czyli Młodzik i Młodziczka)
 • 6.08 – wyścigi XCO U17 (kat. Wiekowe 15-16 lat czyli Junior Młodszy i Juniorka Młodsza)

Co istotne, do wyścigu eliminacyjnego (XCE) kwalifikuje się tylko 64 najszybszych chłopców z czasówki oraz 32 najszybsze dziewczyny. Do tego, jeśli chodzi o wyścigi indywidualne cross country (XCO), zawodnicy klasyfikowani są w ramach swojego rocznika czyli osobno 13,14,15 i 16 latkowie.

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy U15 U17 mają charakter rywalizacji drużynowej, co w tak młodym wieku ma ogromne znaczenie. Drużyna liczy trzech zawodników, w tym musi być co najmniej jedna dziewczyna.

Można co prawda startować w poszczególnych dyscyplinach indywidualnie, ale ma to negatywny wpływ na rozstawienie w ostatnim wyścigu, czyli rywalizacji indywidualnej w wyścigu cross country XCO. Niezależnie od osiągniętego wyniku we wcześniejszych startach zawodnik lub zawodniczka rozstawiona jest za tymi, którzy rywalizowali jako drużyny.

Na podstawie startów w Pucharze Polski MTB XCO w Wałbrzychu i Jeleniej Górze oraz Finale OOM w Orawce z szerszego składu Kadry Narodowej wyłoniona została Reprezentacja Polski w następującym składzie i podziale na drużyny:

 • #1: Alicja Matuła (Warszawski Klub Kolarski), Maciej Jarosławki (Warszawski Klub Kolarski) i Jakub Półchłopek (KS Luboń Skomielna Biała)
 • #2: Hanna Mazurkiewicz (Warszawski Klub Kolarski), Tadeusz Bluszcz (RK Exclusive Doors Mtb Team) i Kacper Doppke (KS Klif Chłapowo)

Ale to nie wszystko. Na start w zawodach, w ramach środków własnych, zdecydowały się także drużyny Kamyk Radzymin MTB, Mitutoyo AZS Wratislavia, Szczeciński Klub Kolarski, UKS Zawojak oraz Warszawski Klub Kolarski które wystawiły swoje mieszane drużyny:

U15

 • #1: Karolina Poroś (Mitutoyo AZS Wratislavia), Maksymilian Matyasik (UKS Zawojak) i Antonii Mrowiński (Kamyk Radzymin MTB)
 • #2: Liwia Michalczyk (Warszawski Klub Kolarski), Michał Struzik (Warszawski Klub Kolarski) i Maciej Żeszczyński (Warszawski Klub Kolarski)

U17

 • #1: Natalia Dobrzyńska (Kamyk Radzymin MTB), Kamila Klaus (Kamyk Radzymin MTB) i Michał Gruca (Kamyk Radzymin MTB)
 • #2: Anna Gaborska (Szczeciński Klub Kolarski), Stefan Mandes (Warszawski Klub Kolarski) i Aleksander Struzik (Warszawski Klub Kolarski)

Objazd trasy:

Komplet informacji na temat Młodzieżowych Mistrzostw Europy U15 U17 – Capriasca – Lugano 2022 można znaleźć na podstronie uec.ch dedykowanej zawodom pod tym adresem. Live timing – póki co z czasówki – dostępny pod tym adresem.

Bieżących informacji szukajcie także na fanpage Kadra Narodowa MTB U17.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0