Bartłomiej Wawak jedynym Polakiem na starcie | ZAPOWIEDŹ | Puchar Świata w kolarstwie górskim – Snowshoe, USA

HomeSportZapowiedzi

Bartłomiej Wawak jedynym Polakiem na starcie | ZAPOWIEDŹ | Puchar Świata w kolarstwie górskim – Snowshoe, USA

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Puchar Świata MTB XCO rozgrywany za oceanem to zawsze spore przetasowania w stawce i niejednokrotnie niespodzianki. Wszystko za sprawą tego, że praktycznie tylko europejskie drużyny ze statusem Elite lecą za ocean (taki wymóg regulaminowy), a większość stawki wypełniają zawodnicy z Ameryki Północnej. Przed nami dwa weekendy z Pucharem Świata za oceanem, najpierw Snowshoe w USA, a tydzień później Mont Saint Anne w Kanadzie. Jest jeden mocny plus tych dwóch wyścigów z naszej perspektywy – transmisje z wyścigów są wieczorem!


Trzy ostatnie rundy tegorocznego Pucharu Świata, to tak zwane pełne rundy, gdzie zawodnicy rywalizują zarówno w odmianach cross country (XCC i XCO) i downhillu (DHI).

Harmonogram zawodów jest taki jak zwykle, choć oczywiście trzeba uwzględnić różnicę czasową, która przemawia na naszą korzyść, kibiców w Europie, którzy będą mogli oglądać wszystkie wyścigi na redbull.com w godzinach popołudniowych, wieczornych, a nawet nocnych.

W piątek o 23:20 rozpocznie się transmisja z short tracka(XCC). 10 minut później na trasę ruszą zawodniczki, a kwadrans po północy mężczyźni.

W sobotę zjazd (DHI) elity kobiet o 18:25, a mężczyzn o 19:45.

W niedzielę wyścigi indywidualne cross country (XCO), które obejrzymy późnym popołudniem i wieczorem. Elitę kobiet o 18:20 (transmisja od 18:00), a elitę mężczyzn od 20:50 (transmisja od 20:30). Wcześniej rywalizować będą zawodnicy i zawodniczki U23, których wyścigi nie będą transmitowane.

fot. Bartek Wolinski / Red Bull

W ubiegłym roku w Snowshoe Bartek Wawak nie ukończył short tracka, a w wyścigu głównym zajął 18 miejsce. Tegoroczne wyniki dają nadzieję i szansa na dużo lepszy wynik. Może nawet pierwszą dziesiątkę, tak jak to było rok temu we wrześniu w Lenzerheide! Mówił o tym także sam Bartek na mecie Mistrzostw Polski, że za ocean wybiera się z formą i apetytem na wysokie lokaty.

Ubiegłorocznymi triumfatorami wyścigów w Snowshoe były nieprzypadkowe osoby, ale nie obyło się bez niespodzianek. O ile short tracka wygrali Evie Richards i Victor Koretzky, o tyle w cross country najszybszymi okazali się ponownie Evie Richards, a wśród mężczyzn Christopher Blevins! Nino Schurter, ponownie w tęczowej koszulce musiał zadowolić się czwartym miejscem. Dla Evie Richards to była pierwsza wygrana w tęczowej koszulce, którą kilka tygodni wcześniej zdobyła na Mistrzostwach Świata w Val di Sole.

fot. Bartek Wolinski / Red Bull

Na starcie tegorocznych wyścigów Pucharu Świata w Snowshoe oraz Mont Sainte Anne nie zobaczymy na pewno Mathiasa Fluckigera, który jeszcze w Andorze złapał infekcję, która ostatecznie okazała się covidem. W efekcie w ogóle nie poleciał za ocean, skupia się na powrocie do zdrowia i jak najlepszym przygotowaniu się do Mistrzostw Świata, które już za miesiąc we francuskim Les Gets. Także z powodów zdrowotnych w Snowshoe nie zobaczymy Loany Lecomte. Oprócz tego powinniśmy zobaczyć pełną stawkę zawodników i zawodniczek.

W klasyfikacji generalnej na prowadzeniu Rebecca McConnell, która z 1317 punktami na koncie ma niewielką przewagę nad Anne Terpstrą (1205). W zasięgu są także Alessandra Keller (1022), Jenny Rissveds (1010) oraz Laura Stigger (984). Nieobecna Loana Lecomte ma 1204 punkty, jednak nie startując w Snowshoe praktycznie wyklucza się z walki o podium czy wygraną.

Wśród mężczyzn na szczycie tabeli Nino Schurter z 1342 punktami, a na kryształową kulę na pewno polują Vlad Dascalu (1082), Alan Hatherly (1063) i Luca Braidot (950). Wysoko, z 1016 punktami na koncie jest Mathias Flueckiger, ale – tak jak w przypadku Francuzki – jego nieobecność na wyścigach za oceanem przekreśla walkę w generalce.

Wygrana w obu wyścigach – short track i cross country to 330 punktów, więc dużo może się jeszcze wydarzyć.

Live timing, program zawodów czy listy startowej dostępne są w specjalnym hubie na stronie UCI (link).


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0