Bartłomiej Wawak ponownie najlepszy w Elicie | Mistrzostwa Polski MTB XCO, Boguszów Gorce

HomeSportWyniki

Bartłomiej Wawak ponownie najlepszy w Elicie | Mistrzostwa Polski MTB XCO, Boguszów Gorce

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Ostatnim punktem programu tegorocznych mistrzostw był wyścig elity mężczyzn oraz orlików (U23 mężczyzn). Z pozycji obrońcy tytułu, wywalczonego właśnie w Boguszowie Gorcach rok, startował Bartłomiej Wawak. Mistrz Polski U23 z ubiegłego roku – Mateusz Nieboras – przeszedł do elity, więc tu były otwarte karty, a pretendentów do walki kilku.


W wyścigu elity mężczyzn wystartowało piętnastu zawodników, w orlikach trzydziestu. Wyścig został zaplanowany odpowiednio na siedem i sześć okrążeń, co przełożyło się na długość wyścigu wynoszącą prawie półtorej godziny.

Już od startu bardzo mocno rusza Bartek Wawak, a za nim jadą Karol Ostaszewski, Filip Helta i Krzysztof Łukasik. Po połówce rundy, która ma charakter dłuższej rozbiegówki Bartek Wawak ma kilka sekund przewagi nad jadącymi za nim razem Łukasikiem, Heltą i Ostaszewskim.

Na piątym miejscu niezagrożony z tyłu i bez perspektyw na to, by dojść do prowadzącej czwórki, jedzie Michał Topór, który też na tej lokacie kończy cały wyścig.

Na kolejnej rundzie, na zjeździe za podjazdem „Widokowym”, Bartek Wawak jest w zasięgu wzroku Krzysztofa Łukasika, Niestety Krzysztof zalicza upadek, który kosztuje go trochę czasu – na pozbieranie się oraz na wyprostowanie kierownicy. W tym czasie wyprzedza go Filip Helta, a Krzysiek znowu musi odrabiać straty.

Przewaga Bartka Wawaka na Krzysztofem Łukasikiem, który na kolejną rundę wjeżdża razem z Filipem Heltą sięga już prawie minuty. To nie jest nawet połowa wyścigu.

Kolejne okrążenia powiększają różnice między zawodnikami, którzy jadą w kilkunastosekundowych odstępach. Zaczynają się też sypać pierwsze duble, już wiadomo, że tylko kilku zawodników przejedzie pełen wyścig.

Po blisko półtorej godzinie Bartłomiej Wawak wjeżdża na metę i utrzymuje wywalczoną rok temu w Boguszowie Gorcach koszulkę Mistrza Polski. Jak mówi na mecie, zawsze obawia się startów, w których stawką jest nie walka o koszulkę, a jej obrona. Tym razem się udało.

Na drugim miejscu wjeżdża Krzysztof Łukasik, który rok temu wskutek upadku i defektu sztycy nie kończy wyścigu. Na mecie żartuje, że łatwo było poprawić ubiegłoroczny wynik, którego w zasadzie nie było ;)

Na trzecim miejscu Filip Helta, który powtarza swój wynik sprzed roku. Także tym razem niesie go doping kibiców, znajomych, przyjaciół i rodziny, którzy licznie zgromadzili się wzdłuż całej trasy.

Oprócz wymienionej trójki pełny wyścig przejeżdżają Karol Ostaszewski, Michał Topór, Mateusz Nieboras, Maciej Jeziorski i Piotr Brzózka. Tempo czołówki było bezlitosne dla pozostałych startujących.

Elita mężczyzn:

  1. Bartłomiej Wawak – Kross ORLEN Cycling Team
  2. Krzysztof Łukasik – JBG-2 CryoSpace
  3. Filip Helta – Kross ORLEN Cycling Team

Pełne wyniki

Zdecydowanie dużo ciekawsze – bez obrazy! – widowisko zafundowała nam czołówka kategorii U23 czyli orlików. Od startu bardzo mocno ruszył Piotr Kryński, a jego koła próbował pilnować Łukasz Helizanowicz. Panowie tasowali się co rundę. Do walki o wygraną włączył się Szymon Pomian, a także Filip Brzóska, który rok wcześniej w Boguszowie Gorcach wywalczył złoty medal i mistrzowski tytuł jako drugoroczny Junior.

Szymon Pomian jednak nie jest w stanie jechać tak mocno jak Piotrek i Łukasz. Na okrążenie do końca Łukasz Helizanowicz ma kilka, może kilkanaście sekund przewagi nad Piotrkiem Kryńskim. Na trzecim miejscu jedzie Szymon Pomian, ale na wjeździe na ostatnią rundę dojeżdża do niego Filip Brzóska. Zapowiada się walka zarówno o pierwsze, jak i trzecie miejsce.

Choć wydaje się, że trudno o duże przetasowania, bo zawodnicy jadą już wszystko, to na metę jako pierwszy wjeżdża Piotrek Kryński, który tym samym zdobywa tytuł Mistrza Polski. Na mecie przyznaje, że na ostatniej rundzie dał z siebie wszystko na podjeździe „Widokowym”, gdzie wyprzedza Łukasza, który nie ma już czym odpowiedzieć.

Niewielka, kilkunastosekundowa różnica na ostatnim okrążeniu na mecie zamienia się na ponad 40 sekund. Na trzecim miejscu wjeżdża Filip Brzóska, którego na mecie wita cały komitet organizacyjny organizatora :)

U23 Mężczyźni:

  1. Piotr Kryński – Warszawski Klub Kolarski
  2. Łukasz Helizanowicz – KS Luboń Skomielna Biała
  3. Filip Brzóska – KKW Wałbrzych

Pełne wyniki


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0