Zapowiedź Młodzieżowych Mistrzostw Europy w kolarstwie górskim | Anadia, Portugalia

HomeSportZapowiedzi

Zapowiedź Młodzieżowych Mistrzostw Europy w kolarstwie górskim | Anadia, Portugalia

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Tegoroczny kalendarz imprez mistrzowskich jest strasznie poszatkowany, co też na pewno nie ułatwia zawodnikom i klubom przygotowania się oraz wypracowania szczytu formy na konkretne imprezy. W zależności od kategorii wiekowej szczyt formy trzeba mieć dwukrotnie w lipcu oraz pod koniec sierpnia albo w lipcu i dwukrotnie w sierpniu. Wszystko przez „dobre intencje” Europejskiej Unii Kolarskiej.


Z Mistrzostwami Świata MTB XCO jest sprawa prosta, poza latami olimpijskimi, dla wszystkich kategorii zawsze w zasadzie odbywają się na przełomie sierpnia i września. Także w tym roku. W przypadku Mistrzostw Europy od jakiegoś czasu realizowany jest projekt Igrzysk Europejskich, które to odbywają się tylko dla elity. Stąd w cross country elita rywalizować będzie w Monachium, na tydzień przed Mistrzostwami Świata.

Europejska Unia Kolarska chcąc wykorzystać sytuację w portugalskiej Anadii zarządziła w zasadzie trzytygodniowe Mistrzostwa Europy – najpierw w kolarstwie górskim, później na szosie, a na koniec torowe. Wszystko zaczyna się w czwartek 30 czerwca, a kończy we wtorek 19 lipca. Przez ten czas przez Anadię przewinie się ponad tysiąc zawodników z całego kontynentu. Ale tylko z kategorii juniorskich oraz U23. W kolarstwie górskim na starcie staną reprezentanci 29 krajów.

Mistrzostwa Europy XCC

Co ciekawe w kolarstwie górskim w Anadii będzie też okazja do rywalizacji elity. Rozegrane zostaną wyścigi sztafet oraz Mistrzostwa Europy XCC w short tracku. Nie udało się pozyskać środków na start zawodników elity. Ostatecznie do sztafety zgłoszeni zostali Karol Ostaszewski oraz Klaudia Czabok.

Wyścigi XCC rozegrane zostaną zarówno dla elity, jak i dla kategorii juniorskich.

W elicie kobiet zgłoszonych mamy ledwie 14. zawodniczek, co otwiera szasnę dla Klaudii do powalczenia chociażby o miejsce punktowane. A może coś więcej!

Do wyścigu mężczyzn zgłoszonych jest 36 zawodników, ale mocnych i znanych nazwisk jest dosłownie kilka, dlatego też wydaje mi się, że możemy mieć tu jakąś niespodziankę.

Wstępne listy XCC dla kategorii Juniorskich są wspólne dla XCC i XCO. Niestety nie udało mi się do chwili publikacji tej zapowiedzi zweryfikować, czy Polacy będą startować w short tracku.

Wyścigi short track zaplanowane są na czwartek 30 czerwca na godziny 11:30 (Juniorka), 13:30 (Junior), 15:30 (Elita kobiety) i 17:30 (Elita mężczyźni).

Mistrzostwa Europy XCR (sztafeta drużynowa)

Wyścig zaplanowany jest na piątek, 1 lipca o godzinie 11:30. Na wstępnej liście startowej nie ma tak wielu krajów, więc wynik naszej sztafety – jaki by nie był – będzie można dobrze sprzedać. ;)

Biało-czerwoni wystartują w składzie Karol Ostaszewski, Klaudia Czabok, Mateusz Szyszko, Natalia Grzegorzewska, Maksymilian Wiśniowski i Kinga Żur.

Mistrzostwa Europy XCE (eliminator)

Można śmiało powiedzieć, że formuła XCE nie przyjęła się wśród zawodników cross country. Dlatego też pewnie listy startowe są bardzo krótkie i wśród zgłoszonych zawodników nie ma Polaków.

Wyścig odbędzie się w piątek, 1 lipca o godzinie 18:15.

Mistrzostwa Europy XCO

Niewątpliwie najważniejszymi wyścigami są te indywidualne, w koronnej, bo olimpijskiej formule cross country. Zawodnicy, którzy będą reprezentować Polskę w Anadii to bez wątpienia najlepsi, jakich teraz mamy, więc i liczymy też wszyscy na jak najlepsze rozstrzygnięcia.

W kategoriach Juniorskich w biało-czerwonych strojach pojadą Natalia Grzegorzewska i Kinga Żur oraz Mateusz Szyszko i Maksymilian Wiśniowski.

Sobota, 2 lipca, godzina 11:00 (Junior) i 14:00 (Juniorka).

W kategoriach Orlika i Orliczki zobaczymy z kolei Łukasza Helizanowicza i Piotrka Kryńskiego oraz Matyldę Szczecińską i Milenę Drelak.

Niedziela, 3 lipca, godzina 11:00 (U23 kobiety) i 14:00 (U23 mężczyźni).

Transmisja na żywo

Na chwilę obecną nie znalazłem informacji o tym, by zawody miałyby być transmitowane czy to w internecie czy w telewizji. Na tą drugą prawie na pewno nie ma co liczyć, bo z reguły pokazywane są wyścigi elity.

Oficjalna strona internetowa zawodów: anadia2022.eu

Listy startowe oraz wyniki dostępne na: uec.ch


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0