Krzysztof Łukasik ze srebrnym medalem Mistrzostw Europy w maratonie MTB | Malevil Cup, Jablonné v Podještědí, Czechyfot. Anna Ším

HomeSportWyniki

Krzysztof Łukasik ze srebrnym medalem Mistrzostw Europy w maratonie MTB | Malevil Cup, Jablonné v Podještědí, Czechy

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

Ten dzień przechodzi do historii polskiego kolarstwa. W niedzielę, 19 czerwca 2022, Krzysztof Łukasik odnosi najlepszy wynik w swojej sportowej karierze, ale także najlepszy w niespełna 20. letniej historii maratonów MTB. Nigdy dotychczas żaden Polak nie stanął na podium i nie sięgnął po medal międzynarodowej imprezy mistrzowskiej w elicie!

Advertisement

Rywalizacja odbyła się na liczącej 100 km górskiej trasie w Czechach. W sobotę odbyły się zawody dla amatorów, natomiast niedziela przeznaczona była tylko i wyłącznie na rywalizację w ramach Mistrzostw Europy w maratonie MTB.

Większość wyścigu Krzysztof Łukasik i Fabian Rabensteiner przejechali we dwóch razem. Wszystko rozegrało się na ostatnich podjazdach, kiedy Włoch odzyskał trochę świeżości i zdołał urwać Polaka – różnica na mecie wyniosła ledwie 29 sekund!

Trzeba też podkreślić, że zawody odbyły się przy bardzo upalnej pogodzie, wielu zawodników rezygnowało z walki i schodziło z trasy. Wśród nich takie nazwiska jak Peeter Pruus czy Sergio Mantecon Gutierrez.

fot. Anna Ším
  1. Fabian Rabensteiner – Willier Pirelli – 3:53:30
  2. Krzysztof Łukasik – JBG-2 CryoSpace – 3:53:59
  3. Jaroslav Kulhavy – Česká spořitelna-Accolade – 3:55:50
  • Paweł Bernas – miejsce 7. / +7:02
  • Karol Rożek – miejsce 20. / +16:40
  • Michał Glanz – miejsce 21. / +17:21
  • Michał Paluta – miejsce 43. / +26:34
  • Mariusz Kozak – miejsce 58. / +37:36
  • Karol Ostaszewski – miejsce 59. / +37:38

W kategorii Mastrss 40-44 Krzysztof Krzywy ze startą 26 minut zajmuje 10. miejsce. Rywalizacji nie ukończyli startujący także na tym samym dystansie w kategorii Masters – Paweł Gaca, Karol Mielnik.

Na krótszym dystansie liczącym 90 km rywalizowały kobiety. W elicie kobiet tytułu z przed roku broni Natalia Fischer. Na świetnym 5. miejscu melduje się Aleksandra Andrzejewska, która po ponad czterech godzinach rywalizacji do zwyciężczyni traci ledwo 14 minut. Z kolei Paula Budzyńska melduje się na 22. miejscu ze startą 46 minut.

Przygotowany był jeszcze jeden dystans, liczący 70 km, na którym startowali zawodnicy najstarszych kategorii, gdzie ogromny sukces odniósł Jacek Brzózka wygrywając w kategorii Masters 60-64. Tym samym wywalczył tytuł Mistrza Europy w maratonie MTB, a osiągnięty sukces zweryfikował jego plany i już za kilka dni stanie na starcie Mistrzostw Świata w maratonie MTB Masters.

Pełne wyniki

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

COMMENTS

DISQUS: 0