To był mocny kolarski weekend! – Ondřej Cink i Lia Schrievers najlepsi w Maja Włoszczowska MTB Race. Bike Maraton w Jeleniej Górze wygrywają Andreas Seewald i Leila Tanovič

HomeSportRelacje

To był mocny kolarski weekend! – Ondřej Cink i Lia Schrievers najlepsi w Maja Włoszczowska MTB Race. Bike Maraton w Jeleniej Górze wygrywają Andreas Seewald i Leila Tanovič

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

Za nami dwa długie dni wypełnione kolarstwem górskim. Sobota w Jeleniej Górze należała do zawodników i zawodniczek ścigających się w formacie olimpijskim na trasach XCO w Parku Paulinum, w ramach tegorocznej edycji Jelenia Góra Trophy Maja Włoszczowska MTB Race. Oprócz wyścigów rangi UCI HC mieliśmy też międzynarodową rywalizację w ramach UCI Junior Series, wyścigi jednej z rund Pucharu Polski XCO i eliminacje Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Advertisement

W mocno obsadzonym wyścigu elity mężczyzn najwyżej rozstawiony był jeżdżący w barwach polskiego teamu Kross – Orlen Cycling Czech Ondřej Cink i to w nim upatrywano głównego kandydata do zwycięstwa. Sześć najeżonych trudnościami rund jeleniogórskiej trasy dawało dużo czasu i dużo możliwości na przeróżne zwroty akcji, jednak Czech zaczął odjeżdżać rywalom już na trzecim okrążeniu. W pogoń rzucili się znakomicie jadący Brytyjczycy – Cameron Orr i Charlie Aldridge. Jeden z faworytów – Bartłomiej Wawak (również Kross – Orlen Cycling Team) po dobrej i czujnej jeździe na dwóch pierwszych kółkach, nieoczekiwanie spadł na ósmą pozycję, ale nie stracił kontaktu z czołówką, przesuwając się sukcesywnie do przodu. Warto też podkreślić znakomitą jazdę Krzysztofa Łukasika (JBG-2 Cryopspace) i Filipa Helty (Kross – Orlen Cycling Team). Ostatecznie Cink dowiózł zwycięstwo do mety, świętując zwycięstwo w Jelenia Góra Trophy Maja MTB Race drugi rok z rzędu. Drugi był Orr, a trzeci Aldridge.

Lia Schrievers (29er Racing Team) odpierać musiała ataki koalicji Polek – Matyldy Szczecińskiej i Aleksandry Podgórskiej (obie Kross – Orlen Cycling Team), wypracowując przewagę trzydziestu sekund nad rywalkami dopiero na czwartym okrążeniu i nie oddając już prowadzenia do samego końca. Druga na metę wjechała Podgórska, a Szczecińska była trzecia.

W tym roku nie było już na starcie Mai Włoszczowskiej, ale nasza multimedalistka pełniące rolę ambasadorki wyścigu stale była na zawodach obecna. Uczestniczyła w dekoracjach, wspierała dzieciaki startujące w Quest Kids Adventure i uczestników kolarskiej parady „Jelenia Góra na rowery”. W niedzielę wystartowała też w Bike Maratonie, rozdając po drodze uśmiechy, autografy i pozując do zdjęć.

Wyścig juniorek w znakomitym stylu wygrała Natalia Grzegorzewska (Mitutoyo AZS Wratislavia) przed Czeszkami Simoną Spěšną (Jb Brunex Superior Factory Racing) i Elišką Hanakovą (Rexonix Racing Team).

Młodzieżowy reprezentant Niemiec Paul Schel wygrał w rywalizacji juniorów, wyprzedzając kolegę z reprezentacji Larsa Graetera i Szweda Hugo Sandina (IKHP Husqvarna).

UCI Marathon Series w ramach niedzielnej edycji cyklu Bike Maraton to ciąg dalszy ścigania w elicie kobiet i mężczyzn. Start Bike Maratonu umiejscowiony był na reprezentacyjnym Placu Ratuszowym, a meta w Parku Paulinum – z wykorzystaniem krótkiego odcinka sobotniej trasy XCO. Na starcie pojawił się aktualny mistrz świata XCM Andreas Seewald, a jadący z jedynką Martin Stošek również był jednym z głównych faworytów do wygranej w maratonie o długości 89 km. W czołówce pozostawało jeszcze tradycyjnie kilku innych mocnych Czechów i Niemców, był Norweg Ole Hem i Hiszpan Francesc Guerra Carretero, byli też Polacy Krzysztof Łukasik i Paweł Bernas.

Fatalny upadek w trakcie sięgania po bidon pozbawił jednak długo prowadzącego Stoška szans na zwycięstwo i wykluczył z wyścigu. Prowadzenie objął Seewald (Canyon Northwave MTB Team) i nie oddał go już do mety. Drugi był zawodnik z tego samego teamu Czech Petr Vakoč, a trzeci Niemiec Jakob Hartmann (Team Texpa – Simplon). Najlepszy z Polaków – Krzysztof Łukasik był ósmy, a Paweł Bernas (obaj JBG-2 Cryopspace) dziewiąty.

W wyścigu kobiet wygrywa, po świetnej jeździe Bośniaczka Leila Tanovič (Allebike Team), wyprzedzając Szwajcarkę Janinę Wüst (MTB Pro Merchandising Team) i reprezentującą Litwę Katazinę Sosnę (Torpado Factory Team), która rok temu maraton UCI w Jeleniej Górze wygrała. Najlepsza z naszych reprezentantek – Zuzanna Krzystała (Pho3nix Cycling Team) – zajęła piątą pozycję.

Na dystansie MEGA (57 km) zwyciężył Maksymilian Wiśniowski (RK Exclusive Doors MTB Team) przed Bartoszem Janowskim (SUP Lifting MTB Team Bugla Bike Service) i Piotrem Berdzikiem (Immotion Specialized Skoda Gall ICM Team). Wśród kobiet ponownie dała się zapamiętać Elwira Kuziel, notująca bardzo udany start w kolejnym Bike Maratonie i zajmująca miejsce pierwsze. Druga była Alicja Marciniec (Verge Sport), a trzecia Magdalena Wojtyła (Immotion Specialized Skoda Gall ICM Team).

Dystans CLASSIC (37 km) wygrał Łukasz Decewicz (Prorowery Racing Team), wyprzedzając Jakuba Rawickiego (Wytrzymali. Coach) i Marka Olszewskiego (7R Rowmix Team 72 PB).

Klasyfikację open kobiet wygrała, urodzona w 2006 roku, Anna Banasiak (OŚ Racing Team), zachowując ponad minutę przewagi nad drugą w kolejności Martyną Wiśniewską (Zarębski Team) i ponad 10 minut nad trzecią Magdaleną Górą (Nextie Bike Team).

Najkrótszym dystansem Bike Maratonu jest tradycyjnie FUN, stworzony dla najmłodszych zawodników aby mogli ścigać się na takich samych zasadach jak seniorzy. FUN w minioną niedzielę miał 16 kilometrów. Najszybszy na tym dystansie był Jakub Sejda (rocznik 2006), a najszybsza wśród dziewcząt okazała się Hanna Kozdraś z Jeleniogórskiego Klub Kolarskiego (zawodniczka z rocznika 2007).

Klasyfikację drużynową open wygrał team Romet Factory, przed STS Extreme Strzelin Grom Bike Team i Gomola Pack Center. W klasyfikacji drużynowej sportowej pierwsze miejsce zajął również Romet Factory Team, drugie STS Extreme Strzelin Grom Bike Team , a trzecie Rybczyński Bikes Remmers Team.

Klasyfikację Muszkieterów wygrał Ifon Kolarz Klub, przed teamem Kondycja.net i Romet Factory.

Najlepsza kolarska rodzina: team państwa Marcińców.

Klasyfikację drużynową młodzieżową wygrała drużyna AZS Mitutoyo Wratislavia , drugi był UKKS Oriens Chojnów, a na miejscu trzecim znalazł się KS Arcadia – Bike Academy.

Wyniki Bike Maratonu w Jeleniej Górze: https://bikemaraton.com.pl/jelenia-gora/wyniki/

Kolejna edycja Bike Maratonu odbędzie się w Szklarskiej Porębie 25 czerwca.

Wcześniej – 18 sierpnia – organizatorzy zapraszają jeszcze do Świeradowa – Zdroju na Gravel Adventure presented by Eroe.cc, czyli gravelowy wyścig dla każdego, będący jednocześnie polską eliminacją do tegorocznych Mistrzostw Świata i jedną z edycji Trek UCI Gravel World Series.

Pełne wyniki wszystkich wyścigów XCO Jelenia Góra Trophy Maja MTB Race: https://wyniki.datasport.pl/results3593/

Bike Maraton i UCI Marathon Series: https://bikemaraton.com.pl/jelenia-gora/wyniki/

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

COMMENTS

DISQUS: 0