Gdzie startować i co oglądać czyli kolarski PLAN NA WEEKEND / 4-5 / 06 / 2022

HomeSportZapowiedzi

Gdzie startować i co oglądać czyli kolarski PLAN NA WEEKEND / 4-5 / 06 / 2022

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Czerwiec to prawie jak wakacje, ale nie dla kolarzy. Startów coraz więcej, imprezy docelowe coraz bliżej, nie ma miejsca na wytchnienie, trzeba działać zgodnie z planem. Także amatorzy rozkręcają nogę przygotowując się do startów na dłuższych dystansach czy etapówkach mtb. Priorytetem jednak w ten weekend są oczywiście wydarzenia w Jeleniej Górze!


W tym sezonie można się powoli przyzwyczajać do zasady, że jeśli w kalendarzu jest Puchar Polski w kolarstwie górskim w olimpijskiej formule cross country, to znaczy że będzie co oglądać. Niekoniecznie będąc na miejscu, bo relacje na żywo w tym sezonie będą standardem. Więc nie tylko szosa, ale także cross country można teraz oglądać na dużym ekranie co weekend!

Tak też będzie w przypadku większości wyścigów cross country w Parku Paulinum, gdzie w sobotę odbywać się będzie kolejna edycja Jelenia Góra Trophy – Maja Włoszczowska Race, najwyżej punktowanego wyścigu w Polsce, który od wielu lat ma kategorię UCI HC. Transmisja rusza o 9:50 na wyścigi dzieci (Żak i Młodzik) i będzie trwać non-stop do wieczora, kiedy to przeprowadzone będą dekoracje. Jedyne czego nie zobaczymy, to wyścigu Masters i Amatora, który jest pierwszym w sobotnim programie.

Link do transmisji

Wyścig w Jeleniej Górze dla polskich zawodników elity jest chyba pierwszym sprawdzianem w tym roku, kiedy to chyba na starcie jednego wyścigu nie zabraknie nikogo z krajowej czołówki. Na sześć tygodni do Mistrzostw Polski okazja sprawdzić, kto i w jakiej jest dyspozycji.

Będą też międzynarodowe akcenty – w wyścigu mężczyzn Ondrej Cink, który ma już na koncie kilka wygranych w Jeleniej Górze. Wśród kobiet Yana Belomoina, która w ubiegły weekend wygrała wyścig w Słowenii. Uwagę przykuwają też takie nazwiska jak Isla Short, Janika Loiv czy Jana Czecznikarova.

Dzień później, w niedzielę, także w Jeleniej Górze, ze startem honorowym z rynku, Bike Maraton o randze UCI Marathon Series z bardzo mocną obsadą, której najjaśniejszą gwiazdą jest na pewno aktualny Mistrz Świata w maratonie MTB, Andreas Seewald. Trzeba tu przypomnieć, że już za dwa tygodnie Mistrzostwa Europy w maratonie MTB do których szczególnie szykuje się m.in. Krzysztof Łukasik.

W ten weekend także mistrzostwa krajowe w cross country w Szwajcarii oraz pierwsza runda Enduro World Series, gdzie w nowych barwach zadebiutuje Sławek Łukasik:

Równolegle do rywalizacji w Jeleniej Górze szereg maratonów MTB. Krótki „wyciąg” z kalendarza zawodów:

2022-06-01XCMHero BeskidyWęgierska Górka
2022-06-04XCMLegia MTB MaratonKampinos Granica
2022-06-04PP XCOMaja Włoszczowska MTB Race UCI HCJelenia Góra
2022-06-05XCMMazury MTBMrągowo
2022-06-05XCMMTB Pomerania MaratonLębork
2022-06-05XCMKaczmarek Electric MTBChodzież
2022-06-05XCMBike Maraton UCI Marathon SeriesJelenia Góra
2022-06-05XCMPoland Bike MarathonGóra Kalwaria
2022-06-05XCMZachodnia Liga MTBLubniewice
2022-06-05XCMBike Atelier MTB MaratonRacibórz
2022-06-05XCMMTB Cross MaratonPiekoszów

Warto tu zwrócić uwagę na projekt Hero Beskidy, który jest wyzwaniem trwającym przez cały czerwiec. Przygotowane zostały trzy trasy o dystansach 67, 116 i 183 km oraz przewyższeniach odpowiednio 2400, 4000 i 6400 metrów. Prawdziwe, górskie „pure MTB”. Trasa jest oznaczona tylko w kluczowych miejscach, uczestnicy poruszają się na podstawie pliku gpx. Można przejechać turystycznie, można też formalnie zgłosić się do sportowej rywalizacji.

Patrząc na powyższą listę okazji do przypięcia numeru startowego do kierownicy nie brakuje, praktycznie w każdym zakątku kraju coś się dzieje.

Jeśli ktoś mimo ładnej pogody nie ma motywacji albo możliwości, żeby ruszyć na rower, a jednak chciałby jakieś kolarskie akcenty w niedzielę to można włączyć Eurosport, bo rusza Critérium du Dauphiné, które od wielu lat dla wielu zawodników jest w zasadzie ostatnim sprawdzianem przed Tour de France.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0