Federacje kolarskie w obliczu rosyjskiej napaści na Ukrainę

HomeSport

Federacje kolarskie w obliczu rosyjskiej napaści na Ukrainę

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


W obliczu napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę świat sportu, także kolarstwa, nie pozostaje obojętny. A przynajmniej stara się zachować pozory. Wyrazy wsparcia kierują nie tylko zawodnicy, ale także Federacje. W przypadku tych ostatnich widać niestety sporą powściągliwość. Zresztą przeczytacie sami.


Informacje o wydanych oświadczeniach ustawiłem w kolejności chronologicznej.

Międzynarodowa Unia Kolarska jednoznacznie potępia napaść na Ukrainę

W piątek, swoje oświadczenie opublikowała Międzynarodowa Unia Kolarska, która jednoznacznie potępiła naruszanie prawa międzynarodowego i integralności terytorialnej Ukrainy. Na znak solidarności na maszcie przy siedzibie w Aigle zawisła Ukraińska flaga. Jednocześnie też UCI potwierdziło, że w roku 2022 na terenie Białorusi i Rosji nie były planowane żadne zawody kolarskie z kalendarza UCI.

Niestety próżno szukać treści oświadczenia czy to na FB czy na stronie głównej Federacji.

Polski Związek Kolarski okazuje wsparcie Ukrainie

W sobotę Władze Polskiego Związku Kolarskiego w mediach społecznościowych, zarówno na FB, jak i Twitterze, opublikowali list skierowany do Ukraińskiego Związku Kolarskiego nie tylko ze słowami wsparcia, ale także oferując konkretną pomoc.

PZKol z kolei umieścił swój list tylko w social mediach. Nie znajdziemy go na stronie internetowej.

Prezes Europejska Unia Kolarska o „trudnej sytuacji”

Ostatnią Federacją kolarską w której obszarze działania jesteśmy my jako Polska czy nasi sąsiedzi Ukraińcy to Europejska Unia Kolarska, która wydała lakoniczny i moim zdaniem nieadekwatny do sytuacji komunikat, w którym cytowany prezes UEC Enrico Della Casa mówi o trudnej sytuacji w Europie, a wiceprzewodniczący UEC, Rosjanin, Aleksander Gusyatnikov oraz członkini Zarządu, Białorusinka, Natalia Tsylinskaya poinformowali że nie wezmą udziału w zaplanowanym na niedzielę, 6 marca Kongresie. Jednocześnie też Prezes UEC podziękował władzom Federeacji Białoruskiej oraz Federacji Rosyjskie za wrażliwość i odpowiedzialność czego przejawem jest decyzja o nie uczestniczeniu w Kongresie.

Oświadczenie UEC znajdziemy zarówno na głównej stronie www, na FB oraz na Twitterze. Ale co z tego, skoro jego treść delikatnie mówiąc, pozostawia wiele do życzenia.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski wzywa do powszechnego wykluczenia Białorusi i Rosji

W momencie kiedy kończę ten wpis Międzynarodowy Komitet Olimpijski wydał oświadczenie skierowane do wszystkich federacji sportowych namawiający je do wykluczenia zawodników reprezentujących Białoruś oraz Federację Rosyjską z planowanych w najbliższym czasie zawodów.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0