Jan Christen najlepszym Juniorem | Mistrzostwa Świata CX – Fayetteville, USAfot. Eurosport / GCN

HomeSportWyniki

Jan Christen najlepszym Juniorem | Mistrzostwa Świata CX – Fayetteville, USA

Niedziela, 30 stycznia to ostatni dzień Mistrzostw Świata w kolarstwie przełajowym. Tego dnia rywalizować będą kategorie Junior, Orliczka oraz Elita mężczyzn. Póki co Juniorzy zafundowali nam piękny sportowy spektakl pełen zwrotów akcji. Najlepszych trzech rozegrało wyścig między sobą dopiero na kresce, a najlepszym okazał się Jan Christen.


Zaczyna się od jazdy dużej grupy, głodnych sukcesu, potencjalnych kandydatów do podium nie brakuje.

Na drugim okrążeniu na jednym z szybszych zjazdów poważny upadek zalicza faworyt David Haverdings. Chwilę później zawiązuje się czteroosobowa grupka w której mamy reprezentanta Wielkiej Brytanii Nathana Smith, Belgii Aarona Dockxa, USA Andrew Augusta i Francuza Corentina Lequet.

Po wjechaniu na trzecie okrążenie grupka jest kasowana i mamy ponownie kilkunastoosobową grupkę z przodu.

Na trzecim okrążeniu na zjeździe za kultowymi schodami Aaron Dockx odrywa się od grupki. Jego koło trzyma tylko Brytyjczyk Nathan Smith. Z kilkusekundową stratą jedzie kolejnych kilku zawodników. Do prowadzącej dwójki dojeżdża Szwajcar Jan Christen oraz Francuz Corentin Lequet.

Na czwartym okrążeniu tempa prowadzącej grupy nie wytrzymuje Francuz, który traci kilka sekund. W tym układzie wjeżdżają na piąte, przedostatnie okrążenie. Dockx próbuje urwać rywali, ale to był chyba tylko sprawdzian mocy.

Na przedostatniej rundzie aż do ostatnich metrów nic się nie dzieje. Na prostej startowej Szwajcar staje w pedałach i … wypina mu się but. Plan na atak nie wypalił. trójka wjeżdża razem na ostatnie, finałowe okrążenie.

Na ostatnim okrążeniu nikt nie próbuje urwać rywali, jest dużo czarowania, zwalniania, na kilkaset metrów do mety Szwajcar Jan Christen jeszcze raz atakuje, ale Dockx i Smith dojeżdżają szybko do niego. Wszystko rozgrywa się na finiszu. Pierwszy atakuje Docx, zyskuje minimalnie, ale zaraz dojeżdża do niego pozostała dwójka. Na chwilę przed metą rozjeżdżają się, każdy obiera swój tor jazdy. Szwajcar wychodzi z trzeciej pozycji na prowadzenie i wygrywa!

Faworyt, David Haverdings mimo poważnego upadku kończy wyścig na 9. miejscu ze stratą 41 sekund.

Mistrzostwa Świata w kolarstwie przełajowym 2022 – Fayetteville, USA – kategoria Junior:

  1. Jan Christen – Szwajcaria – 43:11
  2. Aaron Dockx – Belgia +0:01
  3. Nathan Smith – Wielka Brytania +0:01

Pełne wyniki

COMMENTS

DISQUS: 0