Marianne Vos po raz ósmy | Mistrzostwa Świata CX 2022 – Fayetteville, USAfot. Eurosport / GCN

HomeSportWyniki

Marianne Vos po raz ósmy | Mistrzostwa Świata CX 2022 – Fayetteville, USA

Punktem kulminacyjnym sobotniego programu przełajowych Mistrzostw Świata był wyścig elity kobiet, który został zdominowany przez zawodniczki z Holandii, choć niespodziankę sprawiła też Włoszka Silva Persico, która zajęła trzecie miejsce. Po ósmy tytuł w swojej sportowej karierze sięgnęła Marianna Vos, która ograła na finiszu rodaczkę, Lucindę Brand.


Zaczęło się od niespodziewanego błędu Marianne Vos, która na jednym z pierwszych zakrętów prawie wpadła w barierki. Szybko się pozbierała i wróciła do rywalizacji praktycznie bez żadnej straty. Początkowo do przodu wysforowała Ceylin del Carmen Alvarado, ale szybko doszło do zamiany i na prowadzenie wyszła Lucinda Brand, do której dojechała Marianne Vos.

Vos i Brand razem odjeżdżają i wspólnie przejeżdżają kolejne okrążenia. Brand jedzie cały czas z przodu, Vos nie chce dać zmiany. Brand próbuje kilku sztuczek, żeby wymusić na Vos zmianę. W końcu się udaje, ale jest to jedno z wolniejszych okrążeń jakie jadą zawodniczki. Brand wychodzi ponownie na prowadzenie, na przedostatnim okrążeniu Vos próbuje na jednym z podjazdów urwać Brand. Bezskutecznie.

Ciekawe rzeczy dzieją się za plecami Holenderek, do Alvarado dojeżdża Włoszka Silvia Persico. Przez chwilę nawet próbuje dojechać do prowadzącej dwójki Vos i Brand. Ostatecznie tasuje się z Alvarado w walce o trzecie miejsce. Na ostatnim okrążeniu Holenderka (z Dominikany) na jednym z zakrętów popełnia błąd, upada, Włoszka przejeżdża czysto i jedzie niezagrożona po brązowy medal Mistrzostw Świata.

Na ostatnim okrążeniu Vos i Brand czarują się. Momentami mamy zagrywki znane z kolarstwa torowego, zawodniczki prawie się zatrzymują. Ostatecznie o wszystkim rozstrzyga sprint na kreskę w którym w zasadzie bez szans jest Brand. Vos po ośmiu latach od ostatniej tęczowej koszulki i szesnaście lat od pierwszego tytułu w elicie sięga po tytuł Mistrzyni Świata.

Mistrzostwa Świata w kolarstwie przełajowym 2022 – Fayetteville, AR, USA – kategoria U23 mężczyzn:

  1. Marianne Vos – Holandia – 55:00
  2. Lucinda Brand – Holandia +0:01
  3. Silvia Persico – Włochy +0:51

COMMENTS

DISQUS: 0