Wyścigi etapowe MTB 2022

HomeSportZapowiedzi

Wyścigi etapowe MTB 2022

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Wyścigi wygrywa się zimą, a nie ma lepszej motywacji do treningu niż jasno określony cel. O ile wyścigów cross country (XCO) czy maratonów MTB (XCM) przez cały rok w Polsce jest naprawdę dużo – i to bez względu na to, czy są wpisane do kalendarza PZKol, to jest dosłownie kilka, wyścigów, powiedziałbym perełek, których ukończenie bez stosownego przygotowania nie jest taką prostą sprawą. Mowa tu oczywiście o wyścigach etapowych. W tym roku ten rodzaj rywalizacji osiąga swoją pełnoletność w Polsce, a wszystko za sprawą 18. edycji Sudety MTB Challenge.


W sezonie 2022 w Polsce zaplanowanych jest sześć wyścigów etapowych. Zacznijmy od tego najstarszego, najdłuższego i prawdopodobnie najtrudniejszego wyścigu czyli Sudety MTB Trophy. Po pierwsze to nie tylko najstarsza w Polsce, ale jedna z pierwszych etapówek na świecie – dłuższą historię mają tylko Crocodile Trophy, La Ruta, Trans Alp i Cape Epic. Po drugie najdłuższa, bo jako jedyna w kraju liczy aż pięć etapów, za to z doskonałą logistyką – start czterech etapów w Stroniach Śląskich i jednego w oddalonym o 6 km Lądku Zdroju. Po trzecie najtrudniejsza nie tylko przez liczbę etapów, gdzie rozłożenie sił oraz regeneracja są kluczowe, ale także przez fakt, że z roku na roku udaje się poprowadzić trasy etapów po całym mnóstwie technicznych tras. W tym roku oprócz wykazania się nie lada kondycją czy techniką jazdy można też będzie poczuć flow, ponieważ do niektórych etapów włączone zostały fragmenty ścieżek sieci Singletrack Glacensis.

W ramach Sudety MTB Challenge do wyboru dwa dystanse – Classic (342 km / 9150 m) lub Adventure (236 km / 6100 m). Ponadto można jechać SOLO lub w dwuosobowej drużynie męskiej, żeńskiej lub miksie.

Sudety MTB Challenge zawsze odbywają się pod koniec lipca. W tym roku zaplanowane są na 25-29 lipca.

Drugim najstarszym wyścigiem etapowym są Beskidy MTB Trophy, które od zeszłego roku po wielu latach trzymania się sztywno Istebnej jako bazy oraz weekendu Bożego Ciała jako terminu przeniosła się do Szczyrku i odbywa się teraz tydzień po długim weekendzie, w dniach 23-26 czerwca. W 2022 roku odbędzie się po raz 14!

Obie imprezy, organizowane przez Grzegorza Golonko, od wielu lat ściągają na start zawodników z całego świata. Cudzoziemców przyciąga cały czas dziewiczość naszych terenów oraz wysoki poziom trudności. Bez wątpienia to są wyścigi, o których można mówić w kategoriach imprez międzynarodowych – praktycznie co roku na starcie stają zawodnicy z kilkunastu, jeśli nie kilkudziesięciu krajów! Wśród Polaków także obrosły w legendę, głównie za sprawą wysoko zawieszonej poprzeczki jeśli chodzi poziom trudności – zarówno ze względu na dystans, jak i techniczne elementy na poszczególnych etapach.

W ramach Beskidy MTB Trophy do wyboru także dwa dystanse – CLASSIC (181 km / 7950 m) oraz ADVENTURE (145 km / 6380 m) i podobnie jak na Sudety MTB Challenge możliwość startu indywidualnie lub w dwuosobowych drużynach.

Trzecim wyścigiem etapowym, w ostatnich latach przeżywającym drugą młodość jest organizowane przez Maciej Grabka Bike Adventure. W ostatnich latach ranga wyścigu podnoszona była przez fakt wpisania do kalendarza UCI. Bike Adventure to czterodniowa etapówka, której start i meta znajdują się w Szklarskiej Porębie. W tym roku wyścig wystartuje w czwartek popołudniu, a zakończy się w niedzielę. Ostatni, czwarty etap będzie jednym z punktów kulminacyjnych Festiwalu Rowerowego Bike Week w Szklarskiej Porębie. Trasy tegorocznego Bike Adventure poprowadzą uczestników przez Karkonosze i Góry Izerskie, ale najbardziej doświadczeni pamiętają, że Bike Adventure wędrował po Dolnym Śląsku startując z Cieplic-Zdroju, Piechowic, Dusznik-Zdroju, by ostatecznie zagrzać miejsca właśnie w Szklarskiej Porębie.

Na Bike Adventure także do wyboru dwa dystanse – PRO oraz CLASSIC.

Od kilku lat na mapie wyścigów etapowych MTB w Polsce mamy jeszcze jeden bardzo jasny punkt, organizowaną przez Cezarego Szafrańca (Tatra Cycling Events) czterodniową etapówkę Małopolska Ochotnica MTB 4 Towers, której start i meta zlokalizowana jest Ochotnicy Dolnej. W 2022 roku odbędzie się 6. edycja wyścigu. Trasy wszystkich czterech etapów prowadzą nas przez Gorce, a charakterystyka tych gór jest jednym z największych wyzwań tego wyścigu. Mowa oczywiście o długich i bardzo sztywnych, wchodzących w nogi podjazdach. Każdy z etapów to wspinaczka na jeden ze szczytów, gdzie zlokalizowane są wież – Koziarz 943m.n.p.m., Gorc 1228m.n.p.m., Magurki 1108 m.n.p.m. i Lubań 1211m.n.p.m. 

W ramach VI edycji organizator proponuje trzy dystanse, których nazwy znane są z innych imprez Tatra Cycling Events – HELL (200 km / 9000 m), HARD (150 km / 7000 m) i FUN (90 km / 4200 m).

Piątym wyścigiem etapowym MTB rozgrywanym w Polsce jest Gwiazda Północy MTB. To też etapówka, która może pochwalić się kilkunastoletnią historią. Organizowana przez urodzonego w Ełku Cezarego Zamanę, który ostatnio podzielił się ze mną informacją o reaktywacji LKS PRIM Ełk. Trasy wszystkich etapów poprowadzone są przez mocno pofałdowane tereny wokół Ełku i Prostek. Nie jest to może pure mtb, do którego tak często wszyscy się odnoszą, ale przed wybraniem się w prawdziwe góry to dobry sprawdzian jak w następującym dzień po dniu rytmie wyścigowym zachowa się nasz organizm.

Najmłodszym wyścigiem etapowym, idealnym na otwarcie sezonu jest trzydniowy Mouflon Tracks, którego trasy poprowadzone są praktycznie tylko i wyłącznie ścieżkami sieci Singletrack Glacensis. Doskonała opcja, żeby na początku sezonu rozkręcić nogę, złapać flow, a do tego dobrze zaprzyjaźnić się z Glacensis, żeby wrócić w to miejsce w ciągu sezonu jeszcze nie raz nie da.

Do wyboru dystanse CLASSIC (144 km / 3500 m) lub LITE (102 km / 2460 m). W zależności od etapu start i meta w Stroniach Śląskich albo Lądku Zdrój.

Wyścigi etapowe MTB 2022 – kolejność chronologiczna:

  • 27-29 maja – Mouflon Tracks – Stronie Śląskie – FB / www
  • 23-26 czerwca – Beskidy MTB Trophy – Istebna – FB / www
  • 30 czerwca – 3 lipca – Bike Adventure – Szklarska Poręba – FB / www
  • 25-29 lipca – Sudety MTB Challenge – Stronie Śląskie – FB / www
  • 12-15 sierpnia – Małopolska Ochotnica MTB 4 Towers – Ochotnica Dolna – FB / www
  • 12-15 sierpnia – Gwiazda Północy – Ełk, Prostki – FB / www

Jedyną blisko rozgrywaną alternatywą do polskich wyścigów etapowych jest poprowadzone po czeskiej (ale także polskiej) stronie MTB Trilogy, zaplanowane na 1-5 lipca 2022 – www. Ale to zdecydowanie oferta dla osób, dla których „pure MTB” to za mało – na trasie owiane już legendą zjazdy ocierające się o enduro…


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0