WYNIKI 2. DNIA | Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym 2022 – Gościęcinfot. Mateusz Birecki

HomeSportWyniki

WYNIKI 2. DNIA | Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym 2022 – Gościęcin

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Drugi dzień Mistrzostw Polski przyniósł jeszcze więcej emocji i niesamowitych zwrotów akcji. W niedzielę w Gościęcinie po tytuły mistrzowskie sięgnęli zawodnicy z kategorii Junior Młodszy, Juniorka Młodsza, Junior, Juniorka, Orlik, Orliczka oraz elita kobiet i mężczyzn. Marek Konwa po raz 10. z rzędu pokazał, że nie ma na niego w Polsce mocnych i zdobył koszulkę z orłem, natomiast wśród kobiet mieliśmy fantastyczny pojedynek między Tosią Białek i Dominiką Włodarczyk, rozstrzygnięty na korzyść zawodniczki z Wrocławia.


Pierwsze na trasę ruszyły Juniorki Młodsze. Początkowo na prowadzeniu mieliśmy Maję Józkowicz, za którą podążały m.in. Anna Gaborska oraz Hanna Mazurkiewicz. Dopiero później do czołówki dojechała Alicja Matuła, która na pierwszych metrach zaliczyła upadek i została z tyłu stawki. Gonitwa jednak się jej bardzo opłaciła, początkowo razem z koleżanką klubową wyszła na prowadzenie, ostatecznie jednak Mazurkiewicz nie wytrzymała tempa, wyprzedziła ją jeszcze jadąca cały czas z przodu stawki Anna Gaborska.

Juniorki Młodsze:

 1. Alicja Matuła – Warszawski Klub Kolarski – 34:48
 2. Anna Gaborska – Szczeciński Klub Kolarski +0:31
 3. Hanna Mazurkiewicz – Warszawski Klub Kolarski +0:45

Pełne wyniki

W wyścigu Juniorów Młodszych wystartowało ponad 70 zawodników. Rywalizacja była bardzo emocjonująca, szybka i wyrównana. Praktycznie przez cały czas z przodu wyścigu mieliśmy tasowanie między Kacprem Kohnke, Dawidem Lewandowskim, Bartoszem Łyżwą i Ksawerym Adaszakiem. Z niewielką stratą do prowadzącej grupy jechał samotnie Tadeusz Bluszcz. Chyba każdemu z zawodników zdarzało się popełnić jakiś błąd, nie zabrakło też defektów, ale wola walki i determinacja nie pozwoliła odpuścić żadnemu z nich. Wyścig rozstrzygnął się dopiero na mecie, a dwójka zawodników wjechała prawie równocześnie. Mistrzem Polski zostaje Kacper Kohnke.

fot. Mateusz Birecki

Junior Młodszy:

 1. Kacper Kohnke – KS Klif Chłapowo – 37:29
 2. Dawid Lewandowski – LKS POM Strzelce Krajeńskie +0:01
 3. Bartosz Łyżwa – UKS Avatar +0:08

Co ciekawe wysoki poziom rywalizacji w tej kategorii przełożył się na to, że bez dubla wyścig ukończyło 37 zawodników, kolejne 34 osoby zostały zdjęte z trasy zgodnie z zasadą 80%.

Pełne wyniki

Kolejnym dreszczowcem był wyścig Juniorów w którym wystartowało ponad 50 zawodników. Od startu bardzo mocno zaatakował Ksawier Garnek, a za jego plecami Bartosz Oleksiak, Łukasz Juszczak oraz Mikołaj Kubica. Mocny atak Ksawiera jednak dużo go kosztował, w połowie wyścigu wyprzedza go Łukasz i od tego momentu zawodnik Koźminianki powiększa przewagą umacniając się na pozycji lidera.

Jednocześnie Bartosz Oleksiak zalicza defekt i wycofuje się z rywalizacji, Kubica słabnie, a na trzecie miejsce wychodzi Kacper Hoppa.

Junior:

 1. Łukasz Juszczak – UKS Koźminianka Koźminek – 0:43:39
 2. Ksawier Garnek – RK Exclusive Doors MTB Team +0:52
 3. Kacper Hoppa – UKS Copernicus CCC SMS Toruń +1:59

MVP tego wyścigu to na pewno Brajan Świder, który na samym początku wyścigu ma niczym Wout van Aert problem w łańcuchem i rusza na trasę z potężną stratą nie tylko do czołówki, ale także do ostatniego zawodnika. Nie zraża go to jednak, jedzie jeden z najlepszych wyścigów w swojej sportowej karierze kończąc, niczym Wout van Aert, na czwartym miejscu ze stratą 2:17 do zwycięzcy i tylko 18 sekund do podium!

Pełne wyniki

Wyścig Juniorek odbył się w cieniu rywalizacji elity kobiet. Zawodniczki wystartowały z minutowym opóźnieniem. Od samego początku rywalizacja przebiega pod dyktando faworytki, broniącej tytułu z 2021 roku Malwiny Mul. Za nią równo jedzie Tatiana Gromada, która wielokrotnie w tym roku wygrywała wyścigi Pucharu Polski. Z trochę dalszych lokat przebija się do przodu Kinga Żur, która w na MP CX debiutuje w nowych barwach Domin Sport Talent Academy i równą jazdą zapewnia sobie brązowy medal.

Juniorki:

 1. Malwina Mul – KLKS Azalia Brzóza Królewska – 44:04
 2. Tatiana Gromada – Pho3nix Cycling Team +1:25
 3. Kinga Żur – Domin Sport Cycling Talent Academy +2:04

W wyścigu startuje ledwo 11 zawodniczek, z czego bez dubla kończy szóstka Pań.

fot. Mateusz Birecki

Wyścig elity kobiet połączony jest z orliczkami. Tytułu w elicie broniła Barbara Borowiecka, w orliczkach Dominika Włodarczyk, która jednocześnie była też jedną z faworytek do walki o tytuł mistrzowski open. Od samego startu zawiązała się trzyosobowa grupka na której czele jechała Barbara Borowiecka. Za jej plecami były Małgorzata Mazurek oraz Zuzanna Krzystała. Jedna z faworytek, Dominika Włodarczyk, na jednym z pierwszych zakrętów upadła i musiała się ponownie przebijać do przodu. Kilkaset metrów po starcie problem z zakleszczonym łańcuchem miała z kolei Antonina Białek, wymusiło to na zawodniczce postój i spadek na koniec stawki.

Już przed wyścigiem kobiet słońce oraz dodatnia temperatura zaczęły powoli rozmrażać twarde na kamień podłoże. W wielu miejscach, szczególnie na zakrętach zrobiło się bardzo ślisko. Przekonała się o tym m.in. Barbara Borowiecka, która na drugim okrążeniu upada na zakręcie i traci wypracowaną przewagę nad goniącą ją Dominiką Włodarczyk. Na kolejnym okrążeniu Basia ponownie upada, co przesądza o tym, że decyduje się na wycofanie z rywalizacji. W tym samym czasie na prowadzenie wychodzi Dominika Włodarczyk, a za jej plecami kolejne zawodniczki przeskakuje Antonina Białek. W pewnym momencie zawodniczki dzieli kilka, czasem kilkanaście sekund. Na ostatnim okrążeniu, na przeszkodach zawodniczki zjeżdżają się razem, różnica między nimi to może długość roweru. Żadna z nich nie odpuszcza, jednak to Dominika okazuje się tego dnia mocniejsza. Te kilka sekund przewagi udaje się jej dowieźć do mety. Trzecia na mecie Zuzanna Krzystała.

fot. Mateusz Birecki

Elita kobiet:

 1. Dominika Włodarczyk – ATOM Deweloper Posciellux.pl – 50:06
 2. Antonina Białek – Warszawski Klub Kolarski +0:10
 3. Zuzanna Krzystała – Pho3nix Cycling Team +1:03

U23:

 1. Dominika Włodarczyk – ATOM Deweloper Posciellux.pl – 50:06
 2. Julia Zięba – LKK LUKS Sławno +4:34
 3. Magdalena Zawierta – WKK Wieruszów Wiśniewski MTB Team +6:27

MVP tego wyścigu to bez wątpienia Antonina Białek, która po problemu z łańcuchem, spadku na ostatnią lokatę nie poddaje się, walczy do końca i dosłownie o kilkanaście metrów przegrywa mistrzowski tytuł, wraca do domu ze srebrnym medalem w elicie!

Pełne wyniki

Ostatnim wyścigiem jak co roku jest wyścig elity połączony z orlikami. Od samego startu z przodu jedzie broniący tytułu Marek Konwa. Początkowo jego koła pilnują Patryk Stosz, Michał Paluta oraz Patryk Kostecki. Po pierwszym okrążeniu kontakt z Konwą utrzymuje tylko Patryk Stosz, który nawet momentami wyprzedza Konwę i wychodzi na prowadzenie, ale tylko na chwilę. Marek Konwa kontruje i zdecydowanie wychodzi do przodu, powiększa przewagę, dominuje sięgając na mecie blisko półtorej minuty przewagi nad kolejnymi zawodnikami. Bezbłędną jazdę zalicza Patryk Stosz, ale okazuje się to za mało na to by pokonać Marka. Na mecie mówi, że od tygodnia jest w Gościęcinie, szlifuje techniczne elementy rundy, ale jak sam przyznaje, technicznie cały czas ustępuje Markowi.

Bardzo dużo dzieje się w walce o trzecie miejsce. Początkowo to miejsce należy do Patryka Kosteckiego, który dotrzymuje tempa Patryka Stosza i Michała Paluty. Z trochę dalszych lokat przebija się do przodu Krzysztof Łukasik. Niedługo później też widać kolejną czerwoną koszulkę JBG-2 CryoSpace czyli Paweł Bernas. Zawiązuje się trzyosobowa grupka walcząca o brąz – Łukasik, Kostecki i Bernas. Niestety Krzysztof Łukasik w pewnym momencie zalicza upadek, który kosztuje go kontakt z grupą. Za plecami zawodników elity na prowadzeniu w orlikach Szymon Pomian, który musi odpierać ataki Patryka Janiszewskiego. Dalej, na trzecimi miejscu w orlikach jedzie Miłosz Ośko.

Do samego końca mamy zaciętą walkę o trzecie miejsce i brązowy medal – różnica między Pawłem Bernasem oraz Patrykiem Kosteckim jest ledwo kilkusekundowa. Ostatecznie na mecie wynosi 13 sekund na korzyść zawodnika JBG-2 CryoSpace.

Elita:

 1. Marek Konwa – UKS Krupiński Suszec Konwa Bike – 1:02:12
 2. Patryk Stosz – Voster ATS Team +1:20
 3. Paweł Bernas – JBG-2 CryoSpace +2:24

U23:

 1. Szymon Pomian – GKS Cartusia w Kartuzach +1:05:11
 2. Patryk Janiszewski – MGLKS Błękitni Koziegłowy +1:03
 3. Miłosz Ośko – HRE Mazowsze Serce Polski +1:30

Z wyścigu wycofują się w międzyczasie kolejni zawodnicy, często faworyci do podium – Michał Paluta, Karol Michalski. Na starcie nie pojawili się kontuzjowany Adam Żuber oraz przebywający w szpitalu z związku z problemami zdrowotnymi Bartek Mikler.

Wyścig elity i orlików to prawdziwy pogrom. Startuje 45 zawodników, piątka zalicza DNF, bez dubla kończy tylko 9 zawodników i aż 30 zdjętych z trasy zgodnie z zasadą 80%.

Pełne wyniki

Na zakończenie dekoracji dowiadujemy się, że kolejne, 86. Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym odbędą się w Drzonkowie, dzielnicy Zielonej Góry.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 1