Wout van Aert po raz szósty, Brand po raz trzynasty | X2O badkamers Trofee, Azenkcross, Loenhoutfot. Jumbo Visma

HomeSportWyniki

Wout van Aert po raz szósty, Brand po raz trzynasty | X2O badkamers Trofee, Azenkcross, Loenhout

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

To był ostatni wyścig przełajowy sezonu i – jak się okazuje – ostatni bez udziału kibiców. Kolejny raz mogliśmy oglądać zwycięskie przejazdy Lucindy Brand, dla której było to trzynaste zwycięstwo oraz Wouta van Aerta, który wygrywając w Azencross na najwyższym stopniu podium stanął po raz szósty z rzędu!


Seria X2O badkamers Trofee jest jednym z cykli oferującym nie tylko juniorom, ale także juniorkom osobne wyścigi. Dlatego też w przeddzień Sylewstra w Loenhout odbyło się aż pięć wyścigów.

Wyścigi Juniorek i Juniorów

W rywalizacji Juniorek wygrała Holenderka Leonie Bentveld przed Czeszką Vandą Dlaskovą i jeszcze jedną Holenderką, Mirre Knaven. W pierwszej 10 zameldowały się także zawodniczki z Kanady oraz Stanów Zjednocznonych.

Jakoś się tak ułożyło, że w rywalizacji kobiet dominują Holenderki, a mężczyzn Belgowi. Podobna prawidłowość jest w przypadku kategorii Juniorskich. Wygrywa Belg Kenay de Moyer, który wjeżdża na metę o kilka sekund wcześniej przed Amerykaninem Jackiem Sprangerem oraz Belgiem Kayem de Bruyckere. W pierwszej 10 kolejni Amerykanie, Brytyjczyk, Czech i tylko jeden Holender.

Thibau Nys znowu wygrywa

Wyścig kategorii U23 to w końcu wygrana Thibau Nys, syna Svena Nysa. Z niewielką przewagą przyjechał na metę przed Holendrem Meesem Hendrikxem i Belgiem Emielem Verstryngem. Stawka kategorii U23 zdominowana przez Belgów, kilku Holendrów i Brytyjczyka Camerona Masona, który tym razem zamyka pierwszą dziesiątkę. Bardzo wysoki poziom tej kategorii, pierwsza siódemka ze stratą poniżej minuty.

Lucinda Brand po raz trzynasty!

Na starcie wyścigu elity kobiet mimo zapowiedzi zabrakło Evie Richards i Katy Blanki Vas. Nie wystartowały także Puck Pieterse, Fem van Empel i Marianne Vos. Rywalizacja kobiet została zdominowana przez trójkę zawodniczek – Lucindę Brand, Denisę Betsema i Shirin van Anrooij, do których dojechała Annemarie Worst. Próbę samotnego odjechania podjęła Denise Betsema, ale szybko okazało się, że Brand i van Anrooij tak łatwo na to nie pozwolą. Dopiero na ostatnim okrążeniu Brand zdecydowała się na mocny i skuteczny atak, który przełożył się na 15 sekund przewagi na mecie i trzynaste zwycięstwo w tym sezonie. Druga Denise Betsema, a ze stratą pół minuty na trzecim miejscu 19. letnia Shirin van Anrooij.

Trzeba odnotować wysokie, 5. miejsce byłej Mistrzyni Świata Sanne Cant.

Wout van Aert najlepszy po raz szósty z rzędu!

Wydawałoby się, że nieobecność kilku zawodników elity mężczyzn przełoży się na ułatwienie zdobycia kolejnego zwycięstwa przez Wouta van Aerta. Nic bardziej mylnego – van der Poela czy Pidcocka w żaden sposób nie ułatwiła zadania Belgowi. Od startu mocno ruszył David van der Poel, ale bardzo szybko inicjatywę przejęli Aerta, Sweeck i Iserbyt. Wout van Aert przesunął się do przodu dopiero na drugim okrążeniu. Na trzecie okrążenie wjechała dość liczna grupa w składzie której byli van Aert Hermans, Sweeck, van Kessel, Vanthourenhout, Iserbyt i Aerts. Tempo tego dnia było za mocne dla Iserbyta, który ostatecznie skończył dopiero na 14. miejscu.

fot. Jumbo Visma

Na trzy okrążenia do końca Wout van Aert mocno uderzył w pedał wychodząc na prowadzenie i budując kilkusekundową przewagę na Vanthourenhoutem. Na przedostatnim okrążeniu przewaga urosła do kilkunastu sekund, później nawet pół minuty. W międzyczasie na trzecie miejsce wyszedł Toon Aerts.

Jak później powiedział na mecie, Wout van Aert starał się utrzymać prowadzenie i wygrać wyścig w możliwie ekonomiczny sposób. Dlatego też jego przewaga na mecie nad drugim Michaelem Vanthourenhoutem spadła do 14 sekund oraz 27 sekund do trzeciego Toona Aertsa.

Wyścigi można ponownie obejrzeć w Eurosport Playerze oraz GCN.

Kolejnym wyścigiem będzie Grand Prix Sven Nys, zaliczany do serii X2O badkamers Trofee, który odbędzie się w Nowy Rok, 1 stycznia 2022.

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

COMMENTS

DISQUS: 0