Kerstperiode czyli kolarska uczta zaczyna się już 26 grudnia!fot. UCI

HomeSport

Kerstperiode czyli kolarska uczta zaczyna się już 26 grudnia!

Sezon przełajowy z samej natury jest bardzo intensywny, ale z racji charakterystyki wyścigu trwającego „tylko” około godziny zawodnicy nie mają większego problemu by stawać na starcie dzień w oba weekendowe dni. Czym innym jest jednak Kerstperiode czyli około świąteczny okres rozpoczynający się Bożym Narodzeniu i trwający aż do 5 stycznia. To siedem startów w ciągu zaledwie kilkunastu dni.


Całość rozpocznie się z właściwym przytupem, bo z tygodniowym opóźnieniem wymuszonym kontuzją kolana po upadku, który miał miejsce 25 listopada, na starcie Pucharu Świata stanie w końcu Mathieu van der Poel. Póki co Holender w najnowszym wywiadzie dla wielerlits studzi entuzjazm i oczekiwania mówiąc, że nie jest pewien czy już teraz jego dyspozycja pozwoli walczyć o czołowe lokaty, czy też raczej będzie walczył o dobrą pozycję w grupce goniącej liderów. Jak się okazuje nie pozbył się też do końca problemów z bólem pleców.

W każdym razie w niedzielę, 26 grudnia po raz pierwszy na starcie zobaczymy tęczową koszulkę przełajowego Mistrza Świata. Będzie to też pierwszy pojedynek wielkiej trójki, ponieważ obok Holendra na starcie pojawi się także Wout van Aert, Tom Pidcock, ale także cała przełajowa czołówka – Eli Iserbyt, Lars van der Haar, Toon Aerts, Michael Vanthourenhout, Quinten Hermans czy Laurens Sweeck.

Kalendarz Kersteperiode oraz potwierdzone starty wielkiej trójki:

  • 26 grudnia, Puchar Świata, Dendermonde – MVDP, WvA, Pidcock
  • 27 grudnia, Telenet Superprestige Heusden-Zolder – MVDP, WvA, Pidcock
  • 29 grudnia, Telenet Superprestige Diegem – MVDP, WvA, Pidcock
  • 30 grudnia: X2O Badkamers Trofee Loenhout – MVDP, WvA
  • 1 stycznia: X2O Badkamers Trofee Baal, GP Sven Nys – WvA, Pidcock
  • 2 stycznia, Puchar Świata Hulst – MVDP, WvA, Pidcock
  • 5 stycznia: X2O Badkamers Trofee Herentals – MVDP, WvA

Jeśli chodzi o rywalizację kobiet, to na początku grudnia pojawiła się informacja, że w niektórych wyścigach Kersteperiode na starcie zobaczymy Evie Richards, ale póki co brak potwierdzenia i konkretów.

Wszystkie wyścigi będą transmitowane przez Eurosport i GCN, niektóre z polskim komentarzem Adama Probosza i Karola Dziambora. Start wyścigów kobiet o 13:30, a mężczyzn o 15:00.

Bezpośrednio po Kersteperiode prawie w całej Europie rozpoczyna się weekend krajowych czempionatów. Także w Polsce, w dniach 8-9 stycznia 2022 w Gościęcinie rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski.

COMMENTS

DISQUS: 0