Podwójna wygrana Marka Konwy w Zielonej Górze | Puchar Polski CX

HomeSportWyniki

Podwójna wygrana Marka Konwy w Zielonej Górze | Puchar Polski CX

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

W Zielonej Górze wspólnymi siłami LKS Trasa Zielona Góra oraz WOSiR Drzonków w weekend 4-5 grudnia 2021 rozegrane zostało dwudniowe ściganie w kolarstwie przełajowym. W sobotę wyścig „Lubuskie Warte Zachodu” miał najniższą rangę (kat. „B”), za to niedzielna rywalizacja była tzw. Super Pucharem Polski w kolarstwie przełajowym, co w praktyce przekładało się przede wszystkim na dużo wyższe nagrody finansowe. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę w elicie mężczyzn triumfował Marek Konwa, w pozostałych kategoriach mieliśmy różne rozstrzygnięcia.


Organizatorzy przygotowali bardzo kompaktową rundę, której prawie cały przebieg został zabezpieczony siatkami, co istotnie poprawiało czytelność jej przebiegu, jak i tworzyło bardziej profesjonalne wrażenie. Trasa poprowdzona została przede wszystkim po terenie WOSiR Drzonków, w jednej z młodszych dzielnic Zielonej Góry. Dzięki zmiennej aurze, zawodnicy w sobotę rywalizowali w trochę bardziej błotnistych warunkach, by w niedzielę zmierzyć się ze zmrożoną rundą, która dopiero po południu „puściła”.

Napięty program zawodów obejmował starty w godzinach 10:00-14:30. W trakcie tego czasu odbyło się pięć wyścigów, w ramach których rozgrywanych było często nawet po kilka kategorii. Pierwsi na trasę ruszyli Mastersi, bo nich kategorie dzieci i młodzieży (Młodzik, Żak, Junior Młodszy), a na koniec łączone kategorie kobiet (Elita, U23, Juniorka, Juniorka Młodsza) i mężczyzn (Elita, U23, Junior).

Podium kategorii Masters w sobotę wyglądało następująco:

Masters I

 1. Mariusz Gil – Euro Bike Kaczmarek Electric
 2. Marcin Wider – Bike Garage Diversey
 3. Mateusz Mróz – Niezrzeszony

Masters II:

 1. Bogdan Czarnota – Niezrzeszony
 2. Mirosław Bieniasz – Bieniasz Bike Elmex Electric
 3. Rafał Chmiel – FSD Sport Scott

Masters III

 1. Mariusz Kowalczyk – MGLKS Błękitni Mexller Koziegłowy
 2. Jiri Sedlacek – SK Jiri Team Ostrava
 3. Tomasz Jarząbek – Euro Bike Kaczmarek Electric

Masters IV:

 1. Waldemar Banasiński – Browar Fortuna
 2. Andrzej Misina – GK Gliwice
 3. Leszek Ziętkowski – Niezrzeszony

Wyścigiem towarzyszącym była rywalizacja Amatorów, którą wygrali Bartłomiej Oleszczuk (Rybczyński Bikes Remmers) oraz Sylwia Górna (Żary MTB Team).

W rywalizacji Juniorów ponownie najmocniejszy okazał się Kacper Hoppa (UKS Copernicus Toruń), który na metę dojechał ponad pól minuty przed Ksawierem Garnkiem (RK Exclusive Doors MTB Team) i ponad minutę przed Bartoszem Oleksiakiem (CZKKS Kolejarz Jura Częstochowa).

W rywalizacji kobiet (open) mieliśmy dość wyrównaną walkę między Czeszką Terezą Vanickovą (Brilon Racing Team) a Zuzanną Krzystałą, która po blisko 45 minutach rywalizacji straciła ledwo 12 sekund. Trzecia była także Czeszka Nikola Bajgerova (Force KCK Zlin), która straciła blisko dwie minuty.

Zwyciężczyni, Tereza Vanickova to 21. letnia orliczka. Z młodszych kategorii jedynie Malwina Mul (juniorka) ukończyła wyścig bez dubla, ze stratą ponad 9 minut będąc sklasyfikowaną na 8. miejscu.

W rywalizacji mężczyzn mieliśmy tradycyjny już pojedynek naszych dwóch najlepszych przełajowców – Marka Konwy (UKS Krupiński Suszec Konwa Bike) i Bartka Miklera (MLUKS Victoria Jarocin Accent). Tradycyjnie jeden uciekał, drugi gonił, a za ich plecami szła walka o trzecie miejsce. Niewiele brakowało a Marek Konwa straciłby całą wypracowaną przez wyścig przewagę, bo w końcówce spadł mu łańcuch co kosztowało go sporo czasu. Mimo to jednak z przewagą 26 sekund na Miklerem przejechał linię mety. Trzeci tego dnia był Karol Michalski (OWC Oldenzaal), który na kresce o sekundę wygrał z Patrykiem Stoszem (Voster ATS Team).

Pełne wyniki

Niedziela to wspomniany już Super Puchar Polski w kolarstwie przełajowym i co za tym idzie jeszcze bardziej liczna obsada. Trasa ta sama, ale nie ta sama. Kolejne opady śniegu oraz mróz utrwaliły koleiny i nie ułatwiły życia zawodnikom.

Zacznijmy ponownie od kategorii Masters:

Masters I:

 1. Mariusz Gil – Euro Bike Kaczmarek Electric
 2. Maksymilian Bieniasz – Bieniasz Bike Elmex Electric
 3. Marcin Wider -Bike Garage Diversey

Masters II:

 1. Bogdan Czarnota – Niezrzeszony
 2. Mirosław Bieniasz – Bieniasz Bike Elmex Electric
 3. Rafał Chmiel – FSD Sport Scott

Masters III

 1. Mariusz Kowalczyk – MGLKS Błękitni Mexller Koziegłowy
 2. Jiri Sedlacek – SK Jiri Team Ostrava
 3. Tomasz Jarząbek – Euro Bike Kaczmarek Electric

Masters IV:

 1. Waldemar Banasiński – Browar Fortuna
 2. Andrzej Misina – GK Gliwice
 3. Leszek Ziętkowski – Niezrzeszony

Podobnie jak w wyścigach Masters, także w rywalizacji Amatorów mieliśmy powtórne zwycięstwo Bartłomieja Oleszczuka (Rybczyński Bikes Remmers), wśród kobiet tym razem najszybsza była Sylwia Tumiłowicz (SKS Real 64sto Leszno).

W Juniorach Młodszych wygrał Jan Skupiński (LKS POM Strzelce Krajeńskie) a w Juniorkach Młodszych solidną lekcję nasze zawodniczki dostały od Czeszki Hanki Vikovej (Dukla Praha) – pierwsza Polka dojechała ze stratą blisko 50 sekund.

W rywalizacji Juniorów skład względem soboty prawie ten sam sam, z przewagą prawie minuty wygrał Bartosz Oleksiak (CZKKS Kolejarz Jura Częstochowa). Drugi na mecie był Ksawier Garnek (RK Exclusive Doors MTB Team), a trzeci Czech Ondrej Novotny (Dukla Praha).

W rywalizacji kobiet (open) sobotnie trzecie miejsce Nikola Bajgerova przekuła w pierwsze. Zuzanna Krzystała ponownie druga, a na trzecim miejscu 21. letnia Czeszka Tereza Vanickova. Żadna z polskich zawodniczek z kategorii U23 ani Juniorek nie dała rady ukończyć rywalizacji bez dubla.

W rywalizacji mężczyzn po sobotnim wyścigu bardzo o zwycięstwo chciał powalczyć Bartek Mikler. Początkowo od startu ruszył Marek Konwą, ale kilkaset metrów dalej na prowadzenie wyszedł Mikler. Przez pewien czas zawodnicy jechali razem, ale ostatecznie Konwa wyszedł ponownie na prowadzenie, którego nie oddał już do mety wygrywając z przewagą ponad 30 sekund. Na trzecim miejscu ze stratą ponad minuty Michał Paluta (Globlal 6 Cycling).

W kategorii U23 wygrywa Krzysztof Domin (KS Pogoń Mostostal Puławy) jednocześnie notując ponad 4 minuty straty to Konwy.

Pełne wyniki

W kolejny weekend kolarstwo przełajowe przenosi się nad morze do COS Cetniewo, gdzie rozegrany zostanie podwójny Puchar Polski (link) – zawodnicy na takiej samej trasie rywalizować będą zarówno w sobotę, jak i niedzielę.

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

COMMENTS

DISQUS: 0