Maratony Kresowe zakończyły 13. sezon w Augustowie

HomeSportRelacje

Maratony Kresowe zakończyły 13. sezon w Augustowie

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

Finałowy wyścig 13. sezonu Maratonów Kresowych w uzdrowiskowym Augustowie zakończył się zwycięstwem zawodnika z Litwy Mariusa Pinaitisa. Wśród kobiet najlepsza była rewelacyjna czternastolatka z Augustowa Nikola Gliniecka. W klasyfikacji generalnej najlepszymi zawodnikami sezonu zostali Pomian Szymon (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier) oraz juniorka z Litwy Butautaite Aiste (Sprint-rowery.pl – KSM Gaja).


Podwójna trzynastka okazała się szczęśliwa nie tylko dla zwycięzców wyścigu. Podwójna, gdyż była to jednocześnie trzynasta impreza z cyklu Maratony Kresowe w roku 2021. Wyścig odbył się przy słonecznej pogodzie, w bajkowej scenerii złotej, polskiej jesieni. Start wyścigu był zlokalizowany w Studzienicznej, w pięknej alei lipowej, tuż obok zabytkowego, drewnianego kościoła. Jest on słynny ze zdobień wykonanych z poroża dzikich zwierząt. Nazwa Studzieniczna pochodzi od studni, która według legendy zawiera „cudowną wodę, która leczy choroby”. Obok studni na półwyspie wybudowano kaplicę, która jest celem co roku tysięcy pielgrzymów.

Trasa wyścigu nie należała do najtrudniejszych, ale na pewno można śmiało powiedzieć, że była niezwykle malownicza. Studzieniczna leży nad brzegami jeziora o tej samej nazwie. Kilka końcowych kilometrów trasy zostało poprowadzonych jego brzegami. Nie mogło zabraknąć także odcinka nad słynnym Kanałem Augustowskim. Bardzo ciekawy, techniczny odcinek czekał na zawodników w okolicy rezerwatu „Stara Ruda”.

Pierwsi na starcie stanęli przedszkolacy, uczestnicy wyścigu HurtowaniaZabawek.pl Mikro Biciklo. Tym razem wystartowało szesnaścioro maluchów. Tradycyjnie każde startujące dziecko otrzymało pamiątkowy medal i upominek od sponsora wyścigu Hurtowni Zabawek Biały z Białegostoku.

Kwadrans po przedszkolakach wystartował wyścig Fit przeznaczony dla kategorii Młodzik oraz amatorów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wyścigami MTB. Najszybciej dystans około 20 kilometrów pokonali Grzegorz Panasewicz (UKS Wygoda Białystok) i Litwinka Irmante Aleliunaite (Bernatonio Akademija). Kilka minut po ćwierćmaratonie na trasę wyruszyli zawodnicy w wieku 7 – 12 lat, uczestnicy wyścigu Mini. Wśród dziewczynek najszybsza była Maja Kateszczenko (MTB EŁK PROSTKI), zaś wśród chłopców po raz siódmy w sezonie Michał Dereszkiewicz (Sokólski Klub Kolarski Sokół).

Po zakończeniu wyścigów dla dzieci i młodzieży, na trasę wyruszyli zawodnicy biorący udział w wyścigach głównych: Maratonie i Półmaratonie. O zwycięstwie wśród maratończyków decydował niezwykle zacięty finisz z czteroosobowej grupy. Sędziowie wnikliwie sprawdzali czy zapisy z elektronicznego pomiaru czasu są prawidłowe, gdyż czwarty zawodnik na mecie stracił do zwycięzcy zaledwie 0,07 sekundy. Najszybszy okazał się kolarz z Litwy Marius Pinaitis (Impuls Racing Team). Drugie miejsce zajął Wiktor Gindorowicz (AbsoluteBikes.pl), zaś trzecie jeden z najbardziej utalentowanych zawodników młodego pokolenia Szymon Pomian (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier). Został on także zwycięzcą klasyfikacji generalnej Maratonów Kresowych na dystansie Maraton.

Dla kobiet główny wyścig odbył się na dystansie Półmaraton. Drugie zwycięstwo w sezonie na dystansie Półmaraton odniosła czternastolatka z Augustowa Nikola Gliniecka, potwierdzając raz kolejny jak ogromny jest jej talent. Drugie miejsce zajęła o rok od niej starsza zawodniczka z Kowna Aiste Butautaite. Litwinka przypieczętowała w ten sposób wygraną w klasyfikacji generalnej. Trzecie miejsce w wyścigu, oraz w całym sezonie zajęła Kryńska Edyta.

Wyścig mężczyzn w Peleton CST Półmaratonie okazał się bezprecedensowym popisem młodych zawodników z drużyny MTB Suwałki. Mikołaj Szeliga, Olaf Chmielewski oraz Jakub Budziński oderwali się od rywali w połowie dystansu. Na mecie ich przewaga nad kolejnymi rywalami wyniosła niemal dwie minuty. Pierwszy linię mety minął najmłodszy z Suwalczan szesnastoletni Mikołaj Szeliga. Zajął on także trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. W całym sezonie najlepszy okazał się Waldemar Sadowski (Zabłudów Team), który udowodnił, że dzięki treningom po życiowe sukcesy sportowe można sięgnąć nawet w wieku 41 lat.

Trzynasty sezon Maratonów Kresowych rozpoczął się z dwumiesięcznym opóźnieniem z powodu ograniczeń epidemicznych. Wyścig we Włodawie został odwołany z powodu wprowadzenia stanu wyjątkowego w strefie przygranicznej. Kilka osób z ekipy przygotowującej imprezy z cyklu Maratony Kresowe dotknęły w minionym roku problemy zdrowotne. Był to też smutny sezon z powodu choroby i śmierci współzałożyciela cyklu trenera Wiesława Grabka. Jednak po zakończeniu finałowego wyścigu, prezes Fundacji organizującej imprezy Mirosław Barej nie krył satysfakcji, gdyż pomimo wielu przeciwności pod względem organizacyjnym Maratonom Kresowym udało się utrzymać wysoki poziom. Zapowiedział także, że w kolejnym sezonie imprezy czekają duże zmiany.

Współorganizatorami wyścigu było Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie. Głównymi sponsorami cyklu byli: Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, Fenwicks, HurtowniaZabawek.pl, Augustowianka, Browar Waszczukowe oraz Soul Kozak. Organizację Maratonów Kresowych wsparły: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wyniki Maratonu Kresowego w Augustowie:

Maraton (mężczyźni):

 1. Pinaitis Marius (Impuls Racing Team) – 1:53:45
 2. Gindorowicz Wiktor (AbsoluteBikes.pl) – 1:53:45
 3. Pomian Szymon (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier) – 1:53:45
 4. Pacevicius Sarunas (Sprint-rowery.pl – KSM Gaja 01:53:45
 5. Panglisz Konrad (UKS Wygoda Białystok 01:54:06

Peleton CST Półmaraton (kobiety):

 1. Gliniecka Nikola (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 1:04:29
 2. Butautaite Aiste (Sprint-rowery.pl – KSM Gaja) – 1:04:50
 3. Kryńska Edyta (Dabarti Team) – 1:04:53
 4. Salik Katarzyna (AUGUSTÓW MTB TEAM) –  01:07:31
 5. Jaworowska Klaudia (MTB SUWAŁKI) – 1:07:58

Peleton CST Półmaraton (mężczyźni):

 1. Szeliga Mikołaj (MTB SUWAŁKI) – 55:39
 2. Chmielewski Olaf (MTB SUWAŁKI) – 55:39
 3. Budziński Jakub (MTB SUWAŁKI) – 55:39
 4. Arciszewski Paweł (Start Białystok) – 57:17
 5. Vilunas Vytautas (Wilno) – 57:17

FIT (kobiety):

 1. Aleliunaite Irmante (Bernatonio akademija) – 47:29
 2. Marecka Zuzanna (UKS Wygoda Białystok) – 47:57
 3. Tarasewicz Milena (UKS Wygoda Białystok) – 50:13

FIT (mężczyźni):

 1. 1. Panasewicz Grzegorz (UKS Wygoda Białystok) – 45:59
 2. 2. Wierzbicki Maksymilian (MTB EŁK PROSTKI) – 46:05
 3. 3. Łukaszewicz Jakub (UKS Wygoda Białystok) – 46:07

Mini (kobiety):

 1. 1. Kateszczenko Maja (MTB EŁK PROSTKI) – 18:33
 2. 2. Bełbot Wiktoria (TK MASTERS GIŻYCKO) – 20:06
 3. 3. Jelska Anna (WestRock Bike Team) – 20:25

Mini (mężczyźni):

 1. 1. Dereszkiewicz Michał (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 16:04
 2. 2. Bącik Jakub (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach ) – 16:17
 3. 3. Fiedorowicz Jakub (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 17:13

KLASYFIKACJA GENERALNA 2021

Maraton (mężczyźni):

 1. Pomian Szymon (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier) – 6999,9915 pkt
 2. Panglisz Konrad (UKS Wygoda Białystok) – 6965,8663 pkt
 3. Pacevicius Sarunas (Sprint-rowery.pl – KSM Gaja) – 6947,8722 pkt
 4. Gindorowicz Wiktor (AbsoluteBikes.pl) – 6893,8515 pkt
 5. Zawadzki Marcin (MISTRAL Grodno SA Radio Białystok) – 6848,0911 pkt

Peleton CST Półmaraton (kobiety):

 1. Butautaite Aiste (Sprint-rowery.pl – KSM Gaja) – 6966,2165 pkt
 2. Rowińska Zofia (MTB SUWAŁKI) – 6865,0846 pkt
 3. Kryńska Edyta (Dabarti Team) – 6858,0542 pkt
 4. Paska Ula (GRZMOT Podlasia) – 6847,3792 pkt
 5. Salik Katarzyna (AUGUSTÓW MTB TEAM) – 6799,8830 pkt

Peleton CST Półmaraton (mężczyźni):

 1. Sadowski Waldemar (Zabłudów TEAM) – 6994,1392 pkt
 2. Bojarczak Dawid (MILSPORT  Team) – 6990,6210 pkt
 3. Szeliga Mikołaj (MTB SUWAŁKI) – 6987,1889 pkt
 4. Kalinowski Krystian (AGR Podlasie) – 6896,5478 pkt
 5. Bojarczak Michał (AGR Podlasie) – 6827,3141 pkt

Pełne wyniki i więcej informacji: www.maratonykresowe.pl

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

COMMENTS

DISQUS: 0