Startuje Puchar Świata w kolarstwie przełajowym | Waterloo, USA

HomeSportZapowiedzi

Startuje Puchar Świata w kolarstwie przełajowym | Waterloo, USA

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

Tegoroczna odsłona Pucharu Świata w kolarstwie przełajowym jest pierwszą po swoistej reformie a raczej rewolucji, która też była dość szeroko krytykowana w środowisku kolarskim jako hamulec rozwoju sportowego, jak i samej dyscypliny. Dlaczego? Zaplanowane jest aż SZESNAŚCIE wyścigów, a zgodnie z przepisami UCI w weekend kiedy odbywa się PŚ nie mogą odbywać się zawody kategorii UCI C1. Co najwyżej tylko UCI C3 albo C2. Tak rozbudowany kalendarz Pucharu Świata istotnie utrudnił innym organizatorom (Telenet Superprestige, Ethias Cross, X²O Badkamers Trofee czy Toi Toi Cup) ustalanie swoich kalendarzy.


Jak co roku już Puchar Świata w kolarstwie przełajowym rozpoczyna swój kalendarz za oceanem, w Stanach Zjednoczonych. Tym razem pierwszy przystanek to Waterloo, w środowisku kolarskim kojarzone przede wszystkim z siedzibą amerykańskiej marki rowerowej Trek. I to pod tym szyldem w piątek rozpoczęła się dwudniowa rywalizacja w ramach Trek CX Cup. W sumie w piątek i sobotę w różnych kategoriach wystartowało ponad TYSIĄC osób. Najliczniej obsadzonymi wyścigami były amatorskie kategorie męskie Cat1, Cat2, Cat3, Cat4 oraz Novice. W przeciwieństwie do Europy, gdzie podział odbywa się ze względu na wiek, w USA oraz Wielkiej Brytanii podział jest ze względu na poziom sportowy, co czyni rywalizację zdecydowanie ciekawszą.

Listy startowe Trek CX Cup

Dla porównania na starcie wyścigów Pucharu Świata w kategorii elita stanie 51 kobiet oraz 45 mężczyzn. Nie da się ukryć, że jest to trochę zaskakujące, zważywszy, że przecież rzadko mamy sytuację w której to kategoria żeńska jest liczniej obsadzona.

Trek CX Cup na rozgrzewkę

Na rozgrzewkę część zawodników elity wystartowała już w piątkowym Trek CX Cup. W elicie mężczyzn na podium znalazło się dwóch Belgów – najmocniejszy tego dnia był Daan Soete, a drugi był Thijs Aerts. Podium dopełnił Amerykanin Kerry Werner. Nie da się ukryć, że dużo ciekawszy i bardziej wyrównany był wyścig kobiet, gdzie startująca z końca stawki Jolanda Neff przebiła się do przodu i z przewagą 20 sekund wygrała rywalizację. Na podium znalazły się także Helen Clauzel oraz (44 letnia!!!) Katerina Nash.

Pełne wyniki

Puchar Świata w kolarstwie przełajowym – Waterloo, USA

Tylko pięć wyścigów (z szesnastu) Pucharu Świata w kolarstwie przełajowym będzie odbywać się z szerszym programem obejmującym wyścigi U23 i juniorskie. Zdecydowana większość to tylko i wyłącznie rywalizacja elity.

Aura w Waterloo będzie zdecydowanie letnia, zapowiadana jest słoneczna pogoda, a w cieniu mają być nawet 24 stopnie. Myślę, że wielu zawodników wystartuje z bidonami, co nie jest normalne w cyclocrossie. Można też pojechać bez i bidon na mecie traktować jako dodatkową motywację:

Wyścig elity kobiet wystartuje o 19:30 polskiego czasu. Na liście startowej 51 zawodniczek, a wśród nich m.in. Mistrzyni Świata Lucinda Brand, bardzo mocne Denise Betsema, Clara Honsinger, Sanne Cant czy Kanadyjka Maghalie Rochette, która w jednej z ostatnich rozmów powiedziała dość otwarcie, że w tym roku jej celem jest tęczowa koszulka Mistrzyni Świata, a o którą powalczy pod koniec stycznia w amerykańskim Fayetteville. Z Europy przyjechały także – wspomniana Jolanda Neff, ale także Eva Lechner, Marianne Vos, Kata Blanka Vas, Puck Pieterse czy Shirin van Anrooij.

Na starcie mimo wcześniejszych zapowiedzi nie zobaczymy Evie Richards. Jak napisała wcześniej, a także dodatkowo wczoraj – po intensywnej końcówce sezonu cross country mierzy się z problemami zdrowotnymi i potrzebuje dużo czasu na regenerację. Trudno powiedzieć czy zobaczymy ją w tym sezonie przełajowym czy dopiero w kolejnym sezonie cross country.

Wyścig elity mężczyzn to 45 nazwisk i przede wszystkim będzie to próba nawiązania wyrównanej walki między zawodnikami z Europy i Ameryki. Po stronie starego kontynentu Toon Aerts, Mistrz Europy Eli Iserbyt, Michael Vanthourenhout, Quinten Hermans czy Lars van der Haar. Po stronie USA m.in. Kerry Werner, Curtis White czy Stephen Hyde.

Objazd trasy z Curtisem White:

Na trasie nie brakuje sztywnych podjazdów, ale chyba tylko syn Svena Nysa (Thibau Nys) na przełożeniu 46/30 umie coś takiego zrobić:

Puchar Świata CX w Waterloo z polskim komentarzem!

Jak udało mi się potwierdzić, Puchar Świata w kolarstwie przełajowym obejrzymy nie tylko na żywo dzięki Eurosport Playerowi, ale także będzie on szerzej dostępny, bo transmitowany na żywo w Eurosport 1 z polskim komentarzem Adama Probosza i Karola Dziambora!

To już w niedzielę – 19:25 wyścig elity kobiet, a 20:55 wyścig elity mężczyzn.

Za to kolejny Puchar Świata już w środę w Fayatteville!!!

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

COMMENTS

DISQUS: 0