Chmielakowy Maraton MTB w Krasnymstawiefot. Bartosz Kowalski

HomeSportRelacje

Chmielakowy Maraton MTB w Krasnymstawie

Maratony Kresowe zawitały do Krasnegostawu po raz pierwszy. Okazją był jubileusz 50-lecia Chmielaków Krasnostawskich. Jest to największe i najstarsze w Polsce Święto Chmielarzy i Piwowarów. W głównych wyścigach zwyciężyli Konrad Panglisz (UKS Wygoda Białystok) i Monika Mazur (Ale Jazda Zamość).


Początek miastu dał jedenastowieczny gród obronny Szczekarzew (Szczekarzów), który już w 1394 r. uzyskał od Władysława Jagiełły prawa miejskie. Nazwa Krasnystaw po raz pierwszy pojawiła się w dokumencie państwowym w 1462 r. Z dawnej świetności do naszych czasów przetrwało stosunkowo niewiele budowli. Są to przede obiekty sakralne oraz kamienice i domy z pierwszej połowy XIX wieku. Do Rejestru Zabytków wpisany jest także układ urbanistyczny Miasta Krasnegostawu rozwijający się od czasów średniowiecza, związany z terenem pozamkowym i pozostałościami obwarowań miejskich oraz zespołami klasztornymi.

Miasteczko wyścigu było zlokalizowane na boiskach treningowych MOSiR, które znajdują się na rozległych nadrzecznych łąkach nad Wieprzem i Żółkiewką. Krasnystaw pod względem geograficznym leży regionie o nazwie Działy Grabowieckie na Wyżynie Lubelsko-Lwowskiej. Rzeźba terenu jest zróżnicowana. Powierzchnia jest wyjątkowo mocno pocięta przez doliny rzek, jary i wąwozy. Na krajobraz składają się tu pofałdowane wzgórza przykryte w większości polami lub plantacjami, między którymi strome i mocno wcięte zbocza dolin porasta las.

Jednym z większych obszarów leśnych w okolicy Krasnegostawu jest las Namule. To właśnie tam na zawodników czekały główne trudności i atrakcje w postaci serii solidnych podjazdów i zjazdów, w tym takich, które można określić mianem technicznych. Dodatkowy stopień trudności dołożyła aura. Intensywne deszcze, jakie spadły na Lubelszczyznę w dniach poprzedzających wyścig, spowodowały, że na wielu odcinkach trasy pojawiło się sporo błota. Także wyścigowy dzień rozpoczął się od mżawki. Część zawodników przestraszyła się pogody i zrezygnowała ze startu. Jednak później wyszło nawet słońce. Znowu sprawdziła rzymska maksyma “audaces fortuna iuvat”, czyli “szczęście sprzyja odważnym”. Szczególnie, że nazwa “chmielakowy” miała także odzwierciedlenie w tym co czekało na zawodników na mecie…

W wyścigu głównym na dystansie Maraton najlepiej w tych warunkach poradził sobie utalentowany dziewiętnastolatek z Białegostoku Konrad Panglisz (UKS Wygoda Białystok). Znakomicie zaprezentowali się mieszkańcy Krasnegostawu. Adam Mandziak był drugi, zaś autor trasy Adam Chachaj piąty. Rozdzielili ich junior z Chełma Łukasz Mróz oraz Marek Bury z Biłgoraju.

Dla Pań główny wyścig został rozegrany na dystansie Półmaraton. Pierwsze zwycięstwo w historii swoich startów w Maratonach Kresowych, ale bardzo przekonywujące, odniosła Monika Mazur z Zamościa. Pokonała rywalki z Województwa Podlaskiego. Na drugim miejscu finiszowała Katarzyna Salik (AUugustów MTB TEAM), zaś na trzecim Białostoczanka Karolina Kłębokowska (Pie3cki Team). Rywalizację mężczyzn w Peleton CST Półmaratonie wygrał ubiegłoroczny zwycięzca klasyfikacji generalnej Dawid Bojarczak (MILSPORT Team). O pół minuty wyprzedził juniora z Suwałk Mikołaja Szeligę. Trzeci na mecie Wojciech Wójtowicz (Enea KS Energia Kozienice) miejsce na podium wywalczył w pierwszym starcie w Maratonach Kresowych. Najlepszym zawodnikiem z Lubelszczyzny w tym wyścigu był czwarty na mecie Paweł Semeniuk (GKK Peleton Okszów).

Maratony Kresowe są wyścigami dla wszystkich kategorii wiekowych. Jako pierwsze wystartowały dzieci w wieku przedszkolnym. W wyścigu HurtowaniaZabawek.pl Mikro Biciklo tak naprawdę nie jest ważne miejsce na mecie. Dzięki sklepowi HurtowniaZabawek.pl każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal i nagrodę, aby pierwszy start w życiu kojarzył się przyjemnie.

Po przedszkolakach na trasę wyruszyły wyścigi: “ćwierćmaraton” FIT oraz Mini. Pierwszy jest dedykowany dla kategorii Młodzik i początkujących zawodników. Najszybciej trasę o długości szesnastu kilometrów pokonali Oskar Cimaszewski (UKS Wygoda Białystok) i Ewelina Gościńska (MTB SUWAŁKI). W wyścigu Mini startują dzieci w wieku 7 – 12 lat. W Krasnymstawie najszybsi na trasie liczącej niemal osiem kilometrów byli Jakub Bącik (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) oraz Martyna Wolanin (AKK Chełm).

Współorganizatorami wyścigu był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krasnymstawie. Głównymi sponsorami cyklu są: Województwo Podlaskie, Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Fenwicks, Augustowianka oraz HurtowniaZabawek.pl.

Kolejny wyścig z cyklu Maratony Kresowe odbędzie się 12 września w malowniczym Tykocinie. Pełne wyniki i więcej informacji na stronie internetowej Maratonów Kresowych www.maratonykresowe.pl

Wyniki Maratonu Kresowego w Krasnymstawie:

Maraton (mężczyźni):

1. Panglisz Konrad (UKS Wygoda Białystok) – 2:20:04

2. Mandziak Adam (GKK Peleton Okszów) – 2:21:30

3. Mróz Łukasz(GKK Peleton Okszów) – 2:24:46

4. Bury Marek (BSK Miód Kozacki) – 2:28:27

5. Chachaj Adam (GKK Peleton Okszów) – 2:30:28

Peleton CST Półmaraton (mężczyźni):

1. Bojarczak Dawid (MILSPORT Team) – 1:30:21

2. Szeliga Mikołaj (MTB SUWAŁKI) – 1:30:53

3. Wójtowicz Wojciech (Enea KS Energia Kozienice) – 1:34:55

4. Semeniuk Paweł (GKK Peleton Okszów) – 1:35:40

5. Łuczkiewicz Kamil (Vortune Equty Bike Team Lublin) – 1:35:40

Peleton CST Półmaraton (kobiety):

1. Mazur Monika (Ale Jazda Zamość) – 1:51:59

2. Salik Katarzyna (AUGUSTÓW MTB TEAM) – 1:59:59

3. Kłębokowska Karolina (Pie3cki Team) – 2:02:15

4. Hryszko Paulina (Dabarti Team) – 2:13:16

5. Szymańska Agata (GKK Peleton Okszów) – 2:15:49

Wyścig Fit (mężczyźni):

1. Cimaszewski Oskar (UKS Wygoda Białystok) – 38:07

2. Wojciechowski Adam (GKK Peleton Okszów) – 40:23

3. Sadłowski Mikołaj (GKK Peleton Okszów) – 42:49

Wyścig Fit (kobiety):

1. Gościńska Ewelina (MTB SUWAŁKI) – 44:56

2. Czapka Zuzanna (Agros Zamość) – 50:19

3. Wójtowicz Beata (GKK Peleton Okszów) – 51:35

Mini (chłopcy):

1. Bącik Jakub (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) – 18:47

2. Bury Hubert (Triathlon Siedlce Club) – 20:50

3. Skorupka Alan (Triathlon Siedlce Club) – 20:51

Mini (dziewczynki):

1. Wolanin Martyna (AKK Chełm) – 28:40

2. Miszczuk Alicja (Kalinówka) – 35:35

3. Chachaj Oliwia (Krasnystaw) – 42:46

COMMENTS

DISQUS: 0