Nadzwyczajne Wyborcze Walne Zgromadzenie Delegatów PZKol wybrało nową Komisję Rewizyjną

Homepzkol

Nadzwyczajne Wyborcze Walne Zgromadzenie Delegatów PZKol wybrało nową Komisję Rewizyjną

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


W dniu 17 sierpnia 2021 r. odbyło się pierwsze w historii Polskiego Związku Kolarskiego (PZKol)  zdalne Nadzwyczajne Wyborcze Walne Zgromadzenie Delegatów, które obradowało w konkretnym temacie: Wyboru nowej Komisji Rewizyjnej. Poprzednia Komisja Rewizyjna nie miała łatwego zadania, współpraca z aktualnym Zarządem PZKol nie układała się najlepiej, o czym świadczy oświadczenie dotychczasowego przewodniczącego Wojciecha Kwietnia. Do tego złożyło się, że wieloletni działacz sportowy, trener i członek Komisji Rewizyjnej pan Piotr Karkosza kilka miesięcy temu zmarł, więc w Komisji został tylko Paweł Skorek, który także w tej sytuacji zrezygnował.


Samo zebranie nie obyło się bez problemów technicznych (korzystano z platformy MS Teams), która dla większości Delegatów była nowością, jednak po sprawdzeniu listu obecności, zdecydowano o zwołanie drugiego terminu zgodnie ze statutem związku. W pierwszym terminie nie było 50% delegatów (40 z 80), a jedynie 33. W drugim terminie do spotkania dołączyło w sumie 37 Delegatów. Najpierw sporo czasu zajęło wybranie przewodniczącego zebrania oraz sekretarza i prezydium, ponieważ kolejni kandydaci odmawiali tej funkcji. W końcu podjął się tego pan Jacek Kowalski, który zaprowadził porządek. Burzliwe dyskusje dotyczyły trybu głosowania, gdyż zgodnie ze statutem związku, również w sprawach osobowych i wyboru osób do Komisji Rewizyjnej mogły się odbywać w sposób jawny. Delegaci nie mieli zaufania do internetowej platformy zaproponowanej przez Prezesa Golwieja i zgodzili się na głosowanie jawne, co było swego rodzaju precedensem w historii Związku. 

Do Komisji Rewizyjnej zgłoszono 5 kandydatów z poszczególnych okręgów:

  1. Dariusz Biernacki (mazowieckie)
  2. Andrzej Drabek (małopolskie)
  3. Kamil Dziedzic (dolnośląskie)
  4. Rafał Makowski (śląskie)
  5. Jolanta Schreiber (pomorskie)

Po oddaniu głosów przez 37 delegatów, następujący kandydaci uzyskali poparcie:

  1. Rafał Makowski – 28 głosów (76%)
  2. Dariusz Biernacki – 28 głosów (76%)
  3. Kamil Dziedzic – 20 głosów (54%)
  4. Andrzej Drabek – 15 głosów (41%)
  5. Jolanta Schreiber – 13 głosów (35%)

Przed wybraną nową Komisją Rewizyjną w składzie Rafał Makowski, Dariusz Biernacki, Kamil Dziedzic, która została powołana na nieco ponad miesiąc przed wyborami.(teoretycznie zgodnie z ustawą “covidową” wszystkie Polskie Związki Sportowe muszą do 30.09.2021 wybrać nowe władze). Niełatwe zadanie, bardzo mało czasu na sprawdzenie dokumentów Związku i przygotowanie się na Walne Zebranie Delegatów, by zgłosić wniosek o udzielenie absolutorium ustępującemu zarządowi oraz rozwikłać sprawę poprzednich zarządów, które zmieniały się w cieniu różnych skandali…

Na zakończenie spotkania padło wiele pytań ze strony środowiska, na które odpowiedzi starał się w imieniu zarządu udzielić Prezes PZKol Krzysztof Golwiej lub radca prawny pan Florczak. 

Pytanie do aktualnego prezesa PZKol: Jaki jest stan zaawansowania spraw dot. przekazania toru kolarskiego?

Odp: Piłeczka po stronie Ministerstwa i trzeba czekać na odpowiedź z ich strony.

Pytanie: Dlaczego dotychczasowy przewodniczący komisji rewizyjnej zrezygnował? 

Odp: Prezes nie może się ustosunkować do oświadczenia pana Wojciecha Kwiecień. Pan Prezes Golwiej deklaruje pełną współpracę z nową Komisją Rewizyjną i jest gotowy udostępnić wszelkie dokumenty.

Pytanie: Kiedy jest zaplanowane Walne Wyborcze WZD PZKol?

Odp: Będzie podany ten termin.

Pytanie: Według jakiego klucza wybierani są delegaci z poszczególnych okręgów?

Odp: Zgodnie ze statutem związku.

Pytanie: Jaki jest klucz wyborczy dot. delegatów dla okręgów?

Odp: Wg prezesa wszystkie okręgowe związki otrzymały na początku lipca, bez punktów za dodatkowe 2 głosy na okręg. Pan Rafał Makowski wyjaśnił że przygotował taki ranking, nieodpłatnie, jednak nie został w dalszym ciągu opublikowany. 

Pytanie: Kiedy najbliższy zarząd – aktualnie nawet członkowie zarządu o tym nie wiedzą?

Odp: Prezes Golwiej zadeklarował że do końca tego tygodnia 20.08 będzie podany termin takiego spotkania zarządu, na które zostanie zaproszona także Komisja Rewizyjna.

Pytanie: Komisja Rewizyjna będzie składać wniosek o absolutorium dla którego zarządu – kilka zmian nastąpiło od 2016 roku?

Odp: Są różne interpretacje prawne. Teoretycznie dotyczy to ustępującego zarządu.

Pytanie: Kiedy będą wybierani inni trenerzy poszczególnych kadr? Kiedy trenerzy będą rozliczani za wyniki sportowe – zwłaszcza w kontekście wyników kolarzy i kolarek torowych na Igrzyskach Olimpijskich 2020 Tokio?

Odp: To pytanie do wiceprezesa ds. sportowych . 

Pytanie: Kto jest wiceprezesem PZKol ds. Sportowych?

Odp: Tomasz Kramarczyk

Pytanie: Kiedy będą dostępne bilanse?

Odp: Bilans za 2017 roku jest zrobiony, ale nie przez biegłego rewidenta, bo PZKol nie ma pieniędzy na to. Rachunek za analizę biegłą to ok. 70 tys. Zł. Związek nie może mieć środków własnych, bo ma komornika i nie jest w stanie za to zapłacić.

Odp: p. Jałowski: bilanse zostały zrobione ale brakuje 5 tys. Zł. Wiceprezes jest z Łodzi i nie ma daleko do zapoznania się z tymi dokumentami. Proszenie Komisji Rewizyjnej o zajęcie się tym tematem jest niepoważne – nie można być kontrolującym i kontrolowanym jednocześnie.

Pytanie: Kiedy będzie aktualizacja danych dot. Fundacji Arena Pruszków i składu zarządu?

Odp: Prezes Golwiej twierdzi że zostało złożone pismo do sądu i aktualizacja i pan Dariusz Banaszek już nie będzie widniał w składzie.

Pytanie: Czy składane są sprawozdania finansowe dot. Fundacji Arena Pruszków?

Odp: Prezes Golwiej twierdzi że tak, ale na dziś nie jest przygotowany by to pokazać. Oczywiście dla Komisji Rewizyjnej deklaruje udostępnienie tych dokumentów.

Przedstawiono także kilka myśli poszczególnych delegatów i działaczy kolarskich obecnych na spotkaniu. Widać, że brakuje tego typu spotkań, rozmów na forum i wymiany myśli oraz współdziałania.

Myśl: Zburzenie tego co istnieje, bo na tych fundamentach nie da się nic dobrego zbudować i trzeba pomyśleć nad zbudowaniem czegoś nowego.

Myśl: Starzy trzymają się stołków i nie mają pomysłu co zrobić, żeby przyciągnąć młodych do tego środowiska

Myśl: Wydłużenie listy delegatów dla okręgów miało spowodować, że więcej osób zwłaszcza młodych z werwą i doświadczeniem, będzie chciało włączyć się do działania i brać udział w strukturach. To jednak nie nastąpiło i ciągle obracamy się w tym samym gronie.

Myśl: Warto by pan Marszałek Struzik z Mazowieckiego rozmawiał z innymi marszałkami i pokazał, że warto inwestować w kolarstwo – przykład dobrze działającego projektu Mazowsze Serce Polski.

Prośba: Podanie składu Komisji Rewizyjnej z przewodniczącym jak najszybciej i przesłanie takiej informacji do wszystkich okręgowych związków.

Myśl prezesa: Dług rośnie. Odsetki do Mostostalu rosną. Jedyna instytucja, która chce nam pomóc to Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – pan Gliński i pani Krupka. 

Spotkanie zamknięto, pytań mnóstwo, widać że środowisku zależy na nowej, młodej, świeżej krwi, pytanie tylko czy uda się przeprowadzić wybory zgodnie z prawem i “covidowa” ustawą do 30.09.2021 i wybrać nowe osoby do Zarządu PZKol, które uporają się z długiem, organizacją i mają plan na kolejne 3 czy 4 lata (tu też sprawa nie do końca jasna), a także co będzie w stanie zrobić nowa Komisja Rewizyjna w tak krótkim czasie.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0