KS Luboń Skomielna Biała ze złotą drużyną oraz dwoma tytułami Mistrza Polski | MP XCO 2021, Boguszów-Gorce

HomeSportKomentarze

KS Luboń Skomielna Biała ze złotą drużyną oraz dwoma tytułami Mistrza Polski | MP XCO 2021, Boguszów-Gorce

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


W dniach 6-8 sierpnia 2021 w Boguszowie-Gorcach pod hasłem #MTBpowracaDoDomu rozegrane zostały Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim w olimpijskiej formule cross country. W piątek rywalizowały sztafety, a w sobotę i niedzielę odbyły się starty indywidualne. W najważniejszej kategorii, elity, triumfowali Maja Włoszczowska oraz Bartłomiej Wawak. Wszystkie wpisy dotyczące tegorocznych MP MTB XCO dostępne są pod tym linkiem.


Podsumowanie rywalizacji KS Luboń Skomielna Biała oraz komentarze postartowe zawodników:

Piątek był dla nas pięknym dniem. Zostaliśmy drużynowym Mistrzem Polski 2021 w Boguszowie Gorcach! To wielkie i niezwykle ciężkie aby osiągnąć taki tytuł! Niedziela była ostatnim dniem Mistrzostwa Polski MTB w którym odbyły się wyścigi indywidualne. Dzień ten przejdzie do pięknej historii klubu Luboń Skomielna Biała. Kolarze Lubonia zdobywają kolejne cztery medale.

Jarosław Żur – 1. miejsce w rywalizacji sztafet drużynowych, kategoria U23

Pod koniec tamtego roku prezes ściągnął do klubu Staszka. Już wtedy wiedziałem, że wystawimy mocną sztafetę na MP. Jadąc na wyścig celowałem w medal, jednak na miejscu Staszek od początku mówił mi, że jesteśmy tutaj po koszulki. Ustalaliśmy kolejność. Staszek pojechał pierwszy – bo tak chciał. Ja byłem przekonany, że przyjedzie z sporą przewagą. Kolejne zmiany to Brajan i Kinga. Piękna jazda tej dwójki, ich kariera dopiero się rozkręca, a czasy okrążeń mają lepsze niż większość zawodników. No i ja. Staję w strefie zmiany i czekam na Kingę. Mnóstwo wskazówek z trasy od poprzedników, wszyscy liczą tylko na mnie. Ruszyłem i niesiony przez liczne okrzyki dojechałem do mety pisząc tym samym historię dla klubu. Klubu który w tej chwili miał najmocniejszą drużynę w Polsce.

Złoty medal zdobyła i Mistrzem Polski została Kinga Żur w kategorii Juniorka (do lat 18) prowadząc wyścig praktycznie od startu do mety.

fot. mtbxcpl / Ola Sulikowska

Kinga Żur – kategoria Juniorka, 1. miejsce, Mistrzyni Polski

Niedzielny wyścig był niewątpliwie dla mnie udany. Moje pierwsze koszulki Mistrzyni Polski wywalczone dzięki mojej pracy, Pani trener – Aleksandry Dawidowicz i klubu KS Luboń Skomielna Biała. Trasa w Boguszowie była pokryta błotem co z jednej strony mi sprzyjało, ale moim butom już niekoniecznie. Ich wielokrotne luzowanie nie przeszkodziło mi jednak w zwycięstwie. Jestem bardzo szczęśliwa, ale świętować za bardzo nie mam czasu, już w ten weekend wystartuję w Mistrzostwach Europy i będę walczyć o jak najlepszy wynik.

Również złoty medal zdobył i Mistrzem Polski został Brajan Świder w kategorii Junior Młodszy (do lat 16), także prowadząc od startu do mety. W tej kategorii miłą niespodziankę sprawił Jakub Półchłopek, który ciągle przesuwał się do przodu kończąc wyścig na drugim miejscu zdobywając tym samym tytuł srebrny medal i tytuł wicemistrza Polski.

fot. mtbxcpl / Ola Sulikowska

Brajan Świder – kategoria Junior Młodszy, 1. miejsce, Mistrz Polski

Od samego rana czułem ogromny stres a zarazem siłę. Stając na linii startu obmyślałem sobie plan i stwierdziłem, że od początku próbuje uciekać kolegom z innych klubów. Udało się pierwsze pół okrążenia, lecę pierwszy z lekką przewagą nad drugim zawodnikiem. Reszta kółek to była walka o zwiększenie przewagi, na szczęście udało się. Na metę wjeżdżam z prawie minutową przewagą nad drugim zawodnikiem. I tak oto właśnie w ten sposób wywalczyłem koszulkę Mistrza Polski w kolarstwie górskim!

Jakub Półchłopek – kategoria Junior Młodszy, 2. miejsce, Vice Mistrz Polski

W tegorocznych Mistrzostwach Polski wystartowałem pierwszy raz jako Junior Młodszy. Z wyboru tej lokalizacji na MP bardzo się cieszyłem, szczególnie z uwagi na fakt, że rok wcześniej udało mi się tutaj wygrać – taki rodzaj tras bardzo mi odpowiada. Już w piątek razem z Sarą Bodkowską wystartowałem w sztafecie zajmując po walce 5. miejsce. Wyścig szybki i mocny. Muszę przyznać, że liczyłem na troszeczkę lepszy wynik, jednak konkurencja w tym roku była mega mocna, więc nie ma co narzekać.

Niedzielne indywidualne ściganko to już inna bajka. Dzięki dosyć dobrym startom w Pucharze Polski ustawiony zostaję w pierwszej linii, co zdecydowanie mi pomaga. Po gwizdku startowym ogień wokół stadionu i na trasę w lesie wjeżdżam na 5. pozycji. Przez pierwsze 2-3 kilometry jest trochę nerwowo. Wiele wymuszonych błędów. Na drugim kółku ukształtowała się właściwie pierwsza czwórka Brajan, Ksawier, ja i Maciek. Na długich podjazdach i prostych odcinkach traciłem, na trudnych technicznych elementach zyskiwałem. Na drugim okrążeniu, na śliskich korzeniach jednego z trudniejszych zjazdów Ksawier popełnia błąd, co wykorzystuję. Wskakuję na drugą pozycję i powoli zaczynam mu uciekać. Na ostatnią rundę wjechałem już z kilkudziesięciosekundową przewagą i tak docieram do mety. Przed mistrzostwami mając na uwadze dotychczasowe wyniki, celowałem w piątą pozycję. Okazało się jednak, że z formą trafiłem idealnie i stanąłem na 2. miejscu podium z czego jestem niezmiernie zadowolony. Dziękuję wszystkim a w szczególności KS Luboń Skomielna Biała.

Niewiele zabrakło aby kolejną koszulkę dowiózł Stanisław Nowak w kategorii Orlik (do lat 23), jednak ostatecznie dane mu było zdobycie srebrnego medalu.

Stanisław Nowak – 1. miejsce w rywalizacji sztafet drużynowych, kategoria U23, 2. miejsce, Vice Mistrz Polski

Sztafeta. Lubię tę formę rywalizacji mimo bardzo intensywnego wysiłku. Zostałem przydzielony na pierwszą zmianę i moim zadaniem było wypracowanie jak największej przewagi. Od startu byłem w czołówce stawki, na pierwszych fragmentach technicznych wyprzedziłem Karola Ostaszewskiego i skupiony starałem się pokonywać każdy metr poprawnie. Na początku słyszałem za sobą rywali, jednak po połowie rundy wypracowałem przewagę która pozwoliła na mocną, równa jazdę. Każdy ze składu pojechał super okrążenie dzięki czemu pewnie zwyciężyliśmy. To wszystko nie byłoby możliwe bez sztabu jakim są Pan Prezes Edward Bal i pomocnicy.

Niedzielny start był dla mnie bardzo ważny, zwieńczenie wszystkich przygotowań i starań by w tym sezonie deklasyfikowac kategorie młodzieżowa. Od startu byłem z przodu, w rundę wjechałem pierwszy i od razu budowałem przewagę. Wszystko szło zgodnie z planem, chciałem w swoim rytmie pokonywać podjazdy i zjazdy samotnie. Niestety po czwartej rundzie nogi i koncentracja zaczęły szwankować, jechałem pomiędzy czerwonymi rywalami. Na te Mistrzostwa byłem dobrze przygotowany, jednak brakło dyspozycji dnia by ukończyć czempionat na najwyższym miejscu podium. Dziękuję za okazywane mi wsparcie całemu klubowi, sponsorom i kibicom, których doping nie pozwalał odpuścić ani na sekundę.

Również pozostali nasi zawodnicy spisali się bardzo dobrze: Olga Ostafin, Biedrończyk Maciej, Sabina Wierzycka, Agnieszka Tylka, Sara Bodkowska, Jaromin Wiktoria, Goleń Jan, Ostafin Inga, Fira Julita, Durlak Inez, Tylka Szymon, Jarosław Żur, Goleń Marcin, Bal Tomasz, Olaf Ostafin, Filip Kaleta, Chlebek Mateusz, Świder Leszek, Baścik Bruno.

Gratulujemy zawodnikom, dziękujemy naszym wiernym sponsorom oraz personelowi podhalańskiego szpitala specjalistycznego w Nowym Targu za pomoc w nagłych przypadkach w trakcie sezonu dla zawodników jak i prezesa. Klub Sportowy Luboń Skomielna Biała przez cały rok wspierają: 3M, Orbea Polska, Chlebeksport.pl, Gmina Lubień, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lubniu, Sołectwo Skomielna Biała, Nadleśnictwo Myślenice, rowery.pl, Bank Spółdzielczy w Mszanie Dolnej, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Starostwo Powiatowe w Myślenicach – Powiat Myślenicki.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0