MP XCR 2021, Boguszów-Gorce – KS Luboń Skomielna Biała najlepszą sztafetą!

HomeSport

MP XCR 2021, Boguszów-Gorce – KS Luboń Skomielna Biała najlepszą sztafetą!

W piątek 6 sierpnia 2021 roku rozpoczęły się Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim w formule olimpijskiej cross country. Zwyczajowo już rywalizacja zaczyna się w piątkowe popołudnie od wyścigów sztafet. Kiedyś były to tylko sztafety drużynowe (XCR), a od kilku lat rywalizują także Sztafety Mieszane w kategoriach Młodzik/Młodziczka i Junior Młodszy/Juniorka Młodsza.


Obie sztafety mieszane rywalizowały w czteroosobowych składach, ale na skróconej rundzie. Czas przejazdu jednego okrążenia oscylował w okolicy 8 minut.

W kategorii Młodzik / Młodziczka wystartowało dziesięć dwójek wystawionych przez osiem drużyn. Wyścig przebiegł pod dyktando Warszawskiego Klubu Kolarskiego, który prowadził przez wszystkie cztery zmiany.

  1. Warszawski Klub Kolarski (Aleksander Struzik i Maria Ambrożkiewicz) – 32:28
  2. UKS Zawojak (Maksymilian Matysiak i Maria Długosz) – 33:37
  3. KS Optyk Okular Jelenia Góra (Kosma Bereżnicki i Anna Bielawska) – 34:06

W kategorii Junior Młodszy / Juniorka Młodsza na starcie stanęło 12 drużyn. Najlepsza okazała się sztafeta Mitutoyo AZS Wratislavia w składzie Natalia Grzegorzewska i Konrad Jeżewski. Ale nie było tak prosto, bo zwycięstwo wywalczyli dopiero na ostatniej zmianie. Przez pierwsze trzy okrążenia na czele jechała sztafeta RK Exclusive Doors MTB Team, a tuż za nią Warszawskiego Klubu Kolarskiego. Po drugiej zmianie ekipa z Wrocławia wyprzedzała tę z Warszawy o sekundę, by po trzeciej zmianie ponownie spaść na trzecie miejsce. Decydująca była ostatnia zmiana w wykonaniu Natalii Grzegorzewskiej, która w porównaniu do pierwszego przejazdu urwała ponad 30 (!!!) sekund jednocześnie wychodząc na prowadzenie i wygrywając cały wyścig.

  1. Mitutoyo AZS Wratislavia (Konrad Jeżewski i Natalia Grzegorzewska) – 30:31
  2. RK Exlclusive Doors MTB Team (Ksawier Garnek i Tatiana Gromada) – 31:06
  3. Warszawski Klub Kolarski (Maciej Jarosławski i Hanna Mazurkiewicz) – 31:50

Głównym punktem programu był wyścig czteroosobowych Sztafet Drużynowych, które rywalizowały już na pełnej rundzie.

Na starcie jedenaście drużyn, z czego Warszawski Klub Kolarski wystawił trzy składy, a RK Exclusive Doors MTB Team i KS Luboń Skomielna Biała po dwa. I to właśnie jedna z dwóch drużyn ze Skomielnej Białej nadawała tempo na wszystkich czterech zmianach ani na chwilę nie oddając palmy zwycięstwa i w zasadzie demolując rywali przewagą ponad dwóch (!!!) minut na mecie!

Prawdopodobnie najlepszy czas okrążenia wykręcił jadący na pierwszej zmianie Stanisław Nowak (14:10), za nim swoją zmianę zakończył Karol Ostaszewski (14:24) i Jakub Kowalczyk (15:14). Miejsce na podium Warszawski Klub Kolarski zdołał utrzymać tylko do drugiej zmiany, na której pojechał Iwo Pacałowski (15:05). Brajan Świder nie pozostawił rywalom żadnych szans wykręcając czas (14:19), za to na trzecie miejsce na drugiej zmianie za sprawą Marcina Biedrończyka (15:10) wskoczył drugi skład KS Luboń Skomielna Biała.

Trzecie okrążenie, to kolejne przetasowania na – jeszcze wirtualnym – podium. Na czele cały czas KS Luboń Skomielna Biała, tym razem Kinga Żur z czasem 17:17. Dobre czasy drugiej (Miłosz Zwierski – 15:01) i trzeciej (Gabriela Wojtyła – 16:14) zmiany Superior Zator windują ekipę na drugie miejsce. Na trzecie z kolei dzięki mocnej jeździe Krzysztofa Klimka (15:12) wjeżdża RK Exclusive Doors MTB Team.

Czwarte okrążenie to dalsza dominacja KS Luboń Skomielna Biała w postaci Jarka Żura (14:26). Maksymilian Wiśniowski z RK Exclusive Doors MTB Team poprawia dobrym czasem (14:42) i ta ekipa wpada jako druga. Na trzecie miejsce spada Superior Zator – Kacper Pecyna wykręca „tylko” 15:52.

  1. KS Luboń Skomielna Biała (Nowak, Świder, K.Żur, J.Żur) – 1:00:14
  2. RK Exclusive Doors MTB Team (Śliwiński, Podgórska, Klimek, Wiśniowski) – 1:02:21
  3. Superior Zator (Dąbrowski, Zwierski, Wojtyła, Pecyna) – 1:03:08

Pełne wyniki 1. dnia Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim XCO XCR

COMMENTS

DISQUS: 0