Maja Włoszczowska wybrana do Komisji Zawodniczej przy MKOl

HomeSport

Maja Włoszczowska wybrana do Komisji Zawodniczej przy MKOl

Igrzyska Olimpijskie, podobnie jak np. imprezy rangi Mistrzostw Świata, to nie tylko czas sportu, ale także okres w którym odbywają się różnego rodzaju konferencje, spotkania, a często także wybory w ramach różnych organizacji. Podczas Igrzysk w Tokio przeprowadzone zostały m.in. wybory do Komisji Zawodniczej przy MKOl. Spośród 30 kandydatów wybrano czwórkę zawodników, wśród nich jest Maja Włoszczowska.


Ideą przyświecającą funkcjonowaniu Komisji Zawodniczej jest reprezentowanie środowiska zawodników w ramach Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz Ruchu Olimpijskiego.

Wybory odbywały się między 13 lipca i 3 sierpnia. Swoje głosy oddało blisko 7 tys zawodników co stanowiło 61,27% uprawnionych do głosowania, jednocześnie będąc najwyższą frekwencją w historii wyborów do Komisji Zawodniczej, które prowadzone są nieprzerwanie od Igrzysk w Atlancie w 1996 roku.

Lista kandydatów obejmowała 30 nazwisk z 30 różnych krajów reprezentujących 19 dyscyplin. Czwórka, która uzyskała najwięcej głosów to:

  • Pau Gasol (Koszykówka / Hiszpania) – 1888 głosów
  • Maja Włoszczowska (Kolarstwo / Polska) – 1674 głosów
  • Fedeica Pellegrini (Pływanie / Włochy) – 1658 głosów
  • Yuki OTA (Szpada / Japonia) – 1616 głosów

W sumie na wszystkich kandydatów oddano blisko 30 tys głosów.

Pełne wyniki wyborów

Poprosiłem Maję Włoszczowską o krótki komentarz:

„Jestem bardzo zaszczycona, to na pewno wielki sukces. Nie do końca dociera do mnie fakt, że będę jedyną reprezentantką Polski w strukturach MKOl. Bynajmniej jednak nie upajam się sukcesem. Zadeklarowałam się do pracy na rzecz sportowców i wiem, że dużo mnie jej czeka. Jestem bardzo wdzięczna za zaufanie jakim obdarzyli mnie sportowcy.”

Czwórka nowo wybranych członków Komisji została wybrana na 7. letnią kadencję, która potrwa do Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 2028 roku. Nowo wybrani członkowie zastąpią odchodzących – Kirsty Coventry, Dankę Bartekovą, Tony’ego Estangueta i Stefana Holma.

Przed Komisją Zawodniczą teraz wewnętrzne wybory, których celem jest wyłonienie nowego Przewodniczącego oraz jego Zastępcy. Przewodniczący jednocześnie automatycznie zostaje członkiem Zarządu MKOl reprezentując zawodników na najwyższym możliwym szczeblu organizacji. Wybory odbędą się 6 sierpnia 2021.

Więcej informacji o Komisji Zawodniczej i jej pracach dostępne nas stronie olympics.com/ioc/athletes-commission.

COMMENTS

DISQUS: 0