IO Tokio 2020 – Jolanda Neff Mistrzynią Olimpijską. Całe podium dla Szwajcarii!!!

HomeSportWyniki

IO Tokio 2020 – Jolanda Neff Mistrzynią Olimpijską. Całe podium dla Szwajcarii!!!

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Wtorek stał pod znakiem rywalizacji kobiet. Na zawodniczki czekała – tylko teoretycznie – ta sama trasa co dzień wcześniej, ale całonocne opady zmusiły organizatorów do kilku modyfikacji rundy. Wyłączone zostały najtrudniejsze przejazdy, a na dropie, na którym upadek zaliczył Mathieu van der Poel wróciła rampa.


Po pierwszym, rozbiegowym okrążeniu jadą Lecomte i Stigger z przodu, dalej Evie Richards, dwie Szwajcarki (Neff i Indergand) i Francuzka Prevot. Za nimi Rissveds i Kata Blanka Vas.

Maja Włoszczowska daleko, na 31. miejscu, już ze stratą jednej minuty.

Zawodniczki jadą zdecydowanie wolniej niż mogłyby sobie na to pozwolić na suche trasie. Szybko oglądamy pierwsze upadki. Trasa nie wybacza, a na niektórych sztywnych podjazdach nie ma szans o jeździe do samego końca.

Pod koniec pierwszego okrążenia na równoległej sekcji, przed podjazdem Wasabi, Neff wykazuje się super skillem i odjeżdża Pauline Ferrand Prevot, która się przewraca i musi „wracać” po rower.

Jeszcze przed końcem pierwszego okrążenia Jolanda Neff zyskuje kilkanaście sekund przewagi. Za nią jedzie 5-6 osobowa grupka – Richards, Indergand, Stigger, Lecomte i Frei.

W kolejnej grupce, która pod koniec pierwszego okrążenia notuje około 50 sekund straty są Prevot, Terpstra, Kata Blanka Vas i Anne Tauber. Ze stratą minuty Jenny Rissveds.

Maja Włoszczowska pierwsze okrążenie kończy na 24. miejscu ze stratą ponad dwóch minut.

Po pierwszym okrążeniu (zaplanowanych jest pięć okrążeń) można pokusić się o stwierdzenie, że kluczem do wygrania tego wyścigu będzie bardzo poprawna jazda technicznie, bo każdy nawet najmniejszy upadek może kosztować tu wiele cennych sekund.

Wyścig wydaje się powoli układać – z przodu Jolanda Neff, około 20 sekund dalej Evie Richards, na 3-4 miejscu Linda Indergand i Sina Frei. Nie tak daleko od 'podium” Sina Frei, Anne Terspstra, Pauline Ferrand Prevot i Loana Lecomte.

Wszystko wskazuje na to, że ten wyścig będzie przebiegał pod dyktando Szwajcarii Jolandy Neff. Drugie okrążenie kończy z przewagą prawie 50 sekund. Sporo dzieje się za jej plecami, przez chwilę Szwajcarki wirtualnie miały wszystkie trzy stopnie podium i wszystkie trzy kolory medali, ale jak widać powoli odżywa Pauline Ferrand Prevot, która wjeżdża między Frei i Indergand.

W wyścigu olimpijskim jadą najlepsze z najlepszych, wszyscy w najlepszej formie, a mimo to różnice czasowe między zawodniczkami bardzo duże. Jolanda Neff ze złotym medalem odjeżdża coraz mocniej, w połowie trzeciego okrążenia ma już ponad minutę przewagi na goniącą ją trójką – Prevot, Frei, Indergand. Jadąca na 10. miejscu Yana Belomoina traci ponad dwie i pół minuty.

Dwa okrążenia do końca. Wyścig o złoto wydaje się rozstrzygnięty. Jolanda Neff wjeżdża na przedostanie okrążenie z przewagą ponad minuty. Za jej plecami ponownie dwie Szwajcarki. Prevot zdaje się trochę zgubiła flow i wjeżdża na czwartym miejsce tracąc do pozycji na podium ponad pół minuty razem z Lecomte, Richards, Tauber i Terpstra.

Prevot ewidentnie zalicza bombę, jedzie coraz wolniej, popełnia coraz więcej błędów, nawet upadków. Spada na 8. miejsce ze stratą ponad dwóch i pół minuty.

Z tyłu Haley Batten wjeżdża na 10. miejsce wyprzedzając swoją rodaczkę Kate Courtney, która jedzie na 12. miejscu. Broniąca złotego medalu z Rio Szwedka Jenny Rissveds na miejscu 14.

Na przedostatnim okrążeniu Neff nadal jedzie bezbłędnie. Za nią bez zmian Sina Frei i Linda Indergand ze startą blisko półtorej minuty. 40 sekund dalej Loana Lecomte, a za Francuzką Anne Terpstra, Kata Blanka Vas i Evie Richards. Maja Włoszczowska aktualnie na 21. miejscu.

Jenny Rissveds z defektem tylnego koła musi zaliczyć szybki pitstop na bufecie.

Rozbrzmiewa dzwonek sygnalizujący ostatnie okrążenie. Jolanda Neff z wyraźnym zmęczeniem na twarzy ma przed sobą tylko 4 km dzielące ją od olimpijskiego złota. Za jej plecami dwie rodaczki – Sina Frei i Linda Indergand jadą razem ze stratą półtorej minuty.

Niesamowite roszady na ostatnim okrążeniu. Na czwartym miejscu na rundę wjeżdża 19. letnia Węgierka, znana przede wszystkim z kolarstwa przełajowego, Kata Blanka Vas!

Jolanda Neff Mistrzynią Olimpijską!!!

Podium uzupełniają Sina Frei i Linda Indergand.

Fenomenalny wynik 19. letniej Węgierki Kata Blanka Vas, która wjeżdża na 4. miejscu!

Maja Włoszczowska swoje czwarte Igrzyska Olimpijskie kończy na 20. miejscu ze startą 8:39.

Podsumowując, w grudniu 2019 Jolanda Neff wywinęła się śmierci wychodząc z bardzo ciężkiego wypadku w którym straciła śledzionę. Nie zrezygnowała z kolarstwa, wróciła mocniejsza a jej umiejętności zjazdowe dały jej na Igrzyskach w Tokio niesamowitą przewagę i zaprowadziły na najwyższych stopień podium po złoty medal!

Pełne wyniki


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0