IO Tokio 2020 – wyścig mężczyzn [lista startowa, faworyci, transmisja]

HomeSportZapowiedzi

IO Tokio 2020 – wyścig mężczyzn [lista startowa, faworyci, transmisja]

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

W poniedziałek 26 lipca w Japonii rozegrany zostanie pierwszy z dwóch wyścigów w kolarstwie górskim. W pierwszym wyścigu rywalizować będą mężczyźni. Start o godzinie 15:00 czasu lokalnego czyli o 8:00 CET. Złotego medalu z Rio bronić będzie Nino Schurter, na starcie 38 zawodników z kilkudziesięciu krajów. Polskę reprezentować będzie Bartłomiej Wawak.


Olimpijska trasa cross country (XCO) – Izu Velodrome

Najbardziej kompletnym objazdem trasy dostępnym na YT jest prawdopodobnie ten nagrany w 2019 roku przez Sergio Mantecon Guttiereza, kiedy jeszcze jeździł w barwach Kross Racing Team. Nagranie zostało wykonane podczas próby przedolimpijskiej „Ready Steady Tokyo”:

Listy startowe

Zanim nazwiska i rozstawienie to dwie bardzo ważne informacje. Na Igrzyskach w Tokio po raz pierwszy w historii w wyścigu cross country (XCO) wystartuje tyle samo zawodniczek i zawodników – po 38 w każdym z wyścigów. Oznacza to też, że praktycznie wyeliminowany mamy problem zatorów, korków czy gorszego rozstawienia.

Zasada jest prosta – cztery rzędy po ośmiu zawodników oraz szóstka w piątym rzędzie. Podczas Igrzysk w Rio Peter Sagan szybko po starcie z ostatniego rzędu przebił się do przodu. Podobnie Mathieu van der Poel czy Tom Pidcock w jeszcze liczniej obsadzonych wyścigach Pucharu Świata.

Wyścig mężczyzn – lista startowa

I rządII rządIII rząd
Nino SchurterMathieu van der PoelFilippo Colombo
Mathias FlueckigerAlan HatherlySebastian Fini
Henrique AvanciniVlad DascaluBartłomiej Wawak
Jordan SarrouLuca BraidotChristopher Blevins
Ondrej CinkAnton CooperAnton Sintsov
Gerhard KerschbaumerDavid Valero SerranoManuel Fumic
Victor KoretzkyMaximilian BrandlJose Ulloa Arevalo
Milan VaderNadir ColledaniJens Schuermans
IV rządV rząd
Jofre Cullell EstapePeriklis Ilias
Daniel McConnellLuiz Cocuzzi
Peter DiseraAndras Parti
Erik HaegstadShlomi Haimy
Thomas PidcockAlex Miller
Martin KossmannPeng Zhang
Maximilian Foidl
Kohei Yamamoto

Faworyci

Złotego medalu z Rio „bronić” będzie Nino Schurter. Na starcie zabraknie dwóch pozostałych medalistów z Brazylii – Jaroslava Kulhavego oraz Carlosa Colomy. Szwajcar to także srebrny medalista z Londynu. Czy jednak jest w gronie faworytów? Na pewno skóry łatwo nie odda, ale swoje pierwsze podium w tym sezonie dopiero w lipcu wywalczył na Pucharze Świata w Les Gets.

W grze o medale będzie co najmniej kilkunastu zawodników, nie mniej jednak oczy kibiców i komentatorów skupione będą raczej przede wszystkim na startujących okazjonalnie w cross country – Holendrze, Mathieu van der Poel’u oraz Brytyjczyku Thomasie Pidcocku. Ci dwaj są w zasadzie pewnymi faworytami, ale oczywiście wszystko będzie widomo dopiero na mecie. Pod nieobecność tych Brytyjczyka i Holendra w tegorocznych Pucharach Świata karty rozdawał inny Szwajcar – Mathias Flueckiger.

Niewiadomą jest dyspozycja Brazylijczyka Henrique Avancini, który od wielu tygodni nie startował tylko trenował w Brazylii. Głównie z powodu komplikacji wynikających z obostrzeń covidowych i idących za tym problemów w przemieszczaniu się między kontynentami.

Wysoką formą dysponują na pewno Francuzi – Mistrz Świata Jordan Sarrou czy Victor Koretzky. Nie można zapomnieć o świetnej dyspozycji Ondreja Cinka.

Dobre momenty mieli także Anton Cooper, Luca Braidot czy Vlad Dascalu.

Nie można też zapominać o naszym reprezentancie – Bartku Wawaku, który w tym roku miał przebłysk dobrej formy w maju, kiedy to zajął 12. miejsce w Pucharze Świata w Novym Meste na Morave.

Na koniec, prywatnie, życzyłbym sobie, kibicom kolarstwa górskiego, żeby piąty (!!!) ostatni występ na Igrzyskach Niemca Manuela Fumica był jak najpiękniejszym zwieńczeniem jego kolarskiej kariery!

Transmisja

Igrzyska transmitowane są praktycznie non stop przez dwie telewizje – TVP (na zmianę program 1 i 2) oraz na tematycznym kanale TVP Sport. Równolegle transmisja odbywa się także na kanałach Eurosport.

Każdy z kanałów transmituje także zawody w internecie – sport.tvp.pl oraz Eurosport Player.

Live timing

Wyniki na żywo z kolei dostępne są bezpośrednio na stronie samych Igrzysk – olympics.com

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

COMMENTS

DISQUS: 1