Od 9 lipca 2021 nowe, zaostrzone zasady wjazdu do Czech i na Słowację

HomeRóżności

Od 9 lipca 2021 nowe, zaostrzone zasady wjazdu do Czech i na Słowację

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


W związku z obawami władz Czech i Słowacji dotyczącymi zwiększenia ryzyka rozprzestrzeniania się nowych mutacji wirusa SARS-CoV-2 od 9 lipca ulegają zmiany zasad wjazdu i poruszania w tych krajach. Na Słowacji do odwołania obowiązuje stan nadzwyczajny. Dlaczego o tym piszę na portalu kolarskim? Proste. Czesi i Słowacy mają fantastyczne bike parki z Singletrack pod Smrekiem i Rychelbskimi Ścieżkami na czele, a z kolei na szosie dookoła Tatr nie da się pojechać bez wjeżdżania na Słowację.


Polska, Czechy i Słowacja jako członkowie Unii Europejskiej są także Państwami należącymi do Strefy Schengen, co oznacza praktycznie otwarty ruch graniczny bez jakichkolwiek kontroli. Pandemia koronawirusa zmusiła niestety większość krajów do zamknięcia swoich granic lub co najmniej wprowadzenia na nich kontroli. Od kilku miesięcy sytuacja ulegała stopniowej poprawie, a wprowadzony od czerwca testowo, a od lipca już w pełnym zakresie, paszport covidowy miał to jeszcze bardziej ułatwić. Niestety sytuacja z mutacją Delta i pewnie kolejnymi, które się wkrótce pojawią, powoduje że władze poszczególnych krajów są bardzo ostrożne. Stąd też zmiany, które od 9 lipca obejmują podróżujących czy też wybierających się do Czech czy Słowacji.

Słowacja – zarejestruj się przed podróżą!

O ile władze Słowacji potwierdziły, że wszystkie przejścia graniczne z Polską są czynne, o tyle można spodziewać się na nich wyrywkowych kontroli. Każdy wjeżdżający na Słowację musi mieć ze sobą wydrukowane potwierdzenie rejestracji swojego wjazdu w serwisie korona.gov.sk/en/ehranica. Obowiązek rejestracji dotyczy osób pełnoletnich oraz dzieci powyżej 12 r.ż. Dzieci poniżej 12 r.ż. nie mają obowiązku rejestracji o ile podróżują z rodzicami posiadającymi certyfikat covidowy oraz rodzicie nie są objęci kwarantanną.

Rejestracji należy dokonywać przed każdym wjazdem na Słowację.

W przypadku nieprzestrzegania ustalonych zasad można zostać objętym obowiązkową kwarantanną oraz ukaranym mandatem do wysokości 1699 EUR.

Podane zasady obowiązują do 9 sierpnia, a wszystkie aktualne informacje na temat wjazdu na Słowację oraz ruchu tranzytowego można znaleźć na stronie gov.pl/web/slowacja.

Czechy – przed wjazdem zarejestruj siebie i dziecko!

Podobnie jak na Słowacji, także w Czechach od 9 lipca 2021 obowiązują nowe ostrzejsze zasady podróżowania oraz tranzytu. W przypadku tranzytu, który trwa nie dłużej niż 12 godzin nie ma obowiązku rejestracji ani testowania. Podróżując do Czech trzeba się wcześniej zarejestrować na stronie plf.uzis.cz, a przed wjazdem mieć status ozdrowieńca, osoby w pełni zaszczepionej lub mieć negatywny wynik test – antygenowy ważny jest 48h, a PCR 72h. Obowiązek rejestracji za pośrednictwem formularza oraz negatywnego wyniku testu dotyczy wszystkich podróżujących do Czech powyżej 5 r.ż.

Co ciekawe powyższe obowiązki rejestracji dotyczą także możliwości skorzystania z infrastruktury hotelowej czy restauracyjnej.

Na szczęście dla nas oraz mieszkańców krajów sąsiadujących z Czechami dopuszczony jest wjazd bez rejestracji, o ile odbywa się w konkretnym celu na okres nie dłuższy niż 24 godziny!

Aktualne informacje na temat zasad podróżowania od Czech znajdziecie na stronie gov.pl/web/czechy/


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0