Wawak, Szczecińska i Grzegorzewska na podium w Czechach! | Izomat MTB Cup, Bedrichov

HomeSportWyniki

Na tydzień przed kolejną odsłoną Pucharu Świata MTB XCO większość zawodników skupia się na treningu. Mimo kilku wysoko punktowanych zawodów w kalendarzu UCI nie mogliśmy obserwować ich zbyt mocnej obsady. Polacy nie mając w kraju w zasadzie żadnego poważnego wyścigu cross country (XCO) wybrali się dość licznie do Czech. Niewątpliwie najważniejsze sukcesy to wygrana Bartka Wawaka w elicie oraz pozycje na podium Matyldy Szczecińskiej, także w elicie i Natalii Grzegorzewskiej w juniorce młodszej.

Wyścig elity mężczyzn przebiegł od początku do końca pod dyktando Bartka Wawaka, który bez dwóch zdań był najmocniejszym zawodnikiem w stawce. Co prawda wyścig odbywał się w trudny warunkach atmosferycznych, podczas intensywnego deszczu i z dużą ilością błota na trasie, ale już w NMNM Bartek pokazał że w takich warunkach odnajduje się wręcz idealnie. Po niespełna półtorej godzinie zameldował się na mecie z przewagą trzech minut nad kolejnymi zawodnikami.

1. Bartłomiej Wawak – Kross ORLEN Cycling Team
  2. Jan Vastl – Maloja Pushbikers MTB
  3. Matej Ulik – Expres.cz Tufo Team Kolin

W wyścigu brali także inny polscy zawodnicy, jednak osiągnęli odległe lokaty – Maciej Dąbrowski (miejsce 41), Maciej Kojro (miejsce 48) i Paweł Garczyk (miejsce 54). Wyścigu nie ukończył Filip Helta, a Maciej Jeziorski nie wystartował po tym, jak dzień wcześniej na objeździe trasy zaliczył groźnie wyglądający upadek.

W elicie kobiet karty rozdawała Jitka Cabelicka, natomiast walka o drugie i trzecie miejsce była dość zacięta. W grze było kilka zawodniczek z Czech oraz Matylda Szczecińska. Ostatecznie pierwsza zawodniczka przyjeżdża na metę z ponad minutową przewagą. Druga melduje się Karla Stepanova, a Matylda Szczecińska wjeżdża na trzecim miejscu tracąc 19 sekund do drugiej i półtorej minuty do pierwszej zawodniczki. Jednocześnie nasza zawodniczka jest najszybszą tego dnia orliczką!

1. Jitka Cabelicka – GAPP System Kolofix MTB Racing Team
  2. Karla Stepanova – Maloja Pushbikers MTB
  3. Matylda Szczecińska – Warszawski Klub Kolarski

Także w elicie kobiet na starcie stanęło więcej zawodniczek z Polski, które zajęły następujące lokaty – Gabriela Wojtyła (miejsce 7), Aleksandra Podgórska (miejsce 11), Barbara Borowiecka (miejsce 17), Patrycja Piotrowska (miejsce 22) oraz Martyna Tomasik (miejsce 24).

W wyścigu juniorów najlepszą lokatę wśród Polaków zajął Filip Brzóska (KKW Nexelo Wałbrzych), który zajął 24. miejsce notując sześć minut straty. W juniorkach, które są mniej licznie obsadzone, z podobną stratą czasową Hanna Fijałkowska (Mitutoyo AZS Wratislavia) zajęła 5. miejsce.

W juniorach młodszych najlepszym Polakiem był Nataniel Kluss, który tracąc siedem i pół minuty zameldował się na miejscu 29. Niezawodna była za to Natalia Grzegorzewska (Mitutoyo AZS Wratislavia), która ponownie stanęła na podium. Tym razem na drugim miejscu, tracąc do zwyciężczyni, po blisko 45 minutach rywalizacji, jedyne 8 sekund. Emilia Fijałkowska jako pierwszoroczna juniorka młodsza ze stratą 11 minut zajęła 25. miejsce.