Solus-Miśkowicz i Cink wygrywają w elicie | Puchar Polski MTB XCO, Górale na Start, Wałbrzych

HomeSportWyniki

Solus-Miśkowicz i Cink wygrywają w elicie | Puchar Polski MTB XCO, Górale na Start, Wałbrzych

W niedzielę 6 czerwca 2021 w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu po raz kolejny rozegrany został wyścig Górale na Start, który w tym roku miał kategorię UCI C1. Po 500 osób na listach startowych gwarantowało zaciętą rywalizację w każdej z kategorii. W wyścigach elity Katarzyna Solus Miśkowicz nie miała sobie równych wśród kobiet, za to Ondrej Cink do ostatniej chwili musiał odpierać ataki klubowego kolegi, Bartka Wawaka.


Zgodnie z harmonogramem z samego rana na trasę ruszyły żaki, a po nich młodzicy.

Żak:

 1. Michał Struzik – Warszawski Klub Kolarski
 2. Maciej Rogalski – Warszawski Klub Kolarski
 3. Adam Drozdowski – Szkółka Kolarska MKS Polkowice

Żakini:

 1. Natalia Piróg – KS Deichmann SKS MAT Sobótka
 2. Patrycja Tabor – Warszawski Klub Kolarski
 3. Antonina Kucharska – Belta Team Gdańsk

Pełne wyniki

Młodzik:

 1. Aleksander Struzik – Warszawski Klub Kolarski
 2. Makysmilian Matysik – UKS Zawojak
 3. Kosma Bereźnicki – KS Optyk Okular Jelenia Góra

Młodziczka:

 1. Natalia Dobrzyńska – Kamyk Radzymin MTB Team
 2. Maria Ambroźkiewicz – Warszawski Klub Kolarski
 3. Maria Długosz – UKS Zawojak

Pełne wyniki

W wyścigach Amatorów oraz Masters wystartowało ponad 70 zawodników, co jest naprawdę bardzo dobrym wynikiem biorąc pod uwagę nie tylko specyfikę samego cross country, ale także owianej już legendą rundy w Wałbrzychu.

Zarówno w Masters I, jak i Masters II zawodnicy zafundowali niezłe widowisko.

W Masters I co prawda z bezpieczną przewagą wygrał Tomasz Niedzwiecki (Pustuła Team), ale do samego końca nie wiadomo było jaka będzie kolejność na mecie pozostałych zawodników na podium – Łukasz Pihulak (Seven Perceptus) i Łukasz Matusiak (Gatta Bike RS) wpadli na metę dokładnie z takim samym czaseem, ale to Pihulaka sędziowie ustawili na drugim stopniu podium.

Jeszcze ciekawiej było w Masters II. Przez cały wyścig wszystko szło pod dyktando trójki, która rozdała między sobą stopnie podium – Szczepana Paszka (Fitwheels / Bikestacja), Michała Bogdziewicza (Bogdziewicz.com) oraz Bogdana Czarnoty (RK Exclusive Doors). Ostatecznie Paszek i Bogdziewicz rozstrzygnęli o kolejności na kresce, a Czarnota wjechał na metę z trzysekundową stratą.

Jedyne do czego można się przyczepić to długość wyścigu. Na mecie zawodnicy zameldowali się po 37 minutach rywalizacji. Zdecydowanie zabrakło tu jeszcze jednego kółka!

Masters I:

 1. Tomasz Niedzwiecki – Pustuła Team
 2. Łukasz Pihulak – Seven Perceptus
 3. Łukasz Matusiak – Gatta Bike-RS

Masters II:

 1. Szczepan Paszek – Fitwheels / Bikestacja
 2. Michał Bogdziewicz – Bogdziewicz.com
 3. Bogdan Czarnota – RK Exclusive Doors MTB Team

Amator:

 1. Adam Zimny – Niestowarzyszony
 2. Krzysztof Lenartowicz – Fitstyle Team
 3. Bartłomiej Serafinowski – AGH Cycling Team
 1. Kamila Gurzyńska – Sara Workwear Wheel Borthers
 2. Adrianna Broda – MTB Pressing Team
 3. Anna Tomica – Tomica Coaching Trek Bielsko

Pełne wyniki

Wyścigi elity połączone z kategoriami juniorskimi poprzedził Junior Młodszy, jedna z najliczniejszych kategorii. Wystartowało blisko 70 zawodników i po raz kolejny Brajan Świder nie miał sobie równych docierając na metę blisko minutę przed kolejnymi zawodnikami.

Junior Młodszy:

 1. Brajan Świder – KS Luboń Skomielna Biała
 2. Filip Surdyk – Kamyk Radzymin MTB Team
 3. Maciej Jarosławski – Warszawski Klub Kolarski

Pełne wyniki

Rywalizacja w kategorii Juniorka Młodsza to jest totalny nokaut Natalii Grzegorzewskiej, która po blisko 45 minutach wyścigu na mecie zameldowała się ponad pięć i pół minuty (!!!) przed kolejnymi zawodniczkami. W sumie nic dziwnego, że korzysta z każdej okazji, żeby ścigać się za granicą.

Juniorka Młodsza:

 1. Natalia Grzegorzewska – Mitutoyo AZS Wratislavia
 2. Hanna Mazurkiewicz – Warszawski Klub Kolarski
 3. Alicja Matuła – Warszawski Klub Kolarski

Pełne wyniki

Juniorki, podobnie jak Juniorki Młodsze, ruszyły na trasę chwilę po elicie kobiet. W tej kategorii nie było mocnych na Kingę Żur (KS Luboń Skomielna Biała), która w wyścigu trwającym równo godzinę wypracowała blisko 40 sekund przewagi nad kolejnymi zawodniczkami.

Juniorki

 1. Kinga Żur – KS Luboń Skomielna Biała
 2. Hanna Fijałkowska – Mitutoyo AZW Wratislavia
 3. Katarzyna Praszczałek – RK Exclusive Doors MTB Team

Pełne wyniki

W elicie kobiet bez niespodzianek. Pod nieobecność Mai Włoszczowskiej wyścig przebiegł pod dyktando Katarzyny Solus Miśkowicz, która po blisko półtorej godziny rywalizacji na mecie miała niespełna dwie minuty przewagi nad zawodniczkami Warszawskiego Klubu Kolarskiego – Matyldą Szczecińską oraz Klaudią Czabok.

W tym miejscu trzeba podkreślić, że Matylda Szczecińska jest pierwszoroczną orliczką, a jej dzisiejszy wynik potwierdza, że już wkrótce może rozdawać karty w elicie!

Elita kobiet:

 1. Katarzyna Solus Miśkowicz – KSM Trek Racing
 2. Matylda Szczecińska – Warszawski Klub Kolarski
 3. Klaudia Czabok – Warszawski Klub Kolarski

Pełne wyniki

W kategorii Junior pierwszoroczny zawodnik z Niemiec, Peat Weinberg pokazał naszym reprezentantom, że jeszcze muszą popracować. Zameldował się 40 sekund przed Mistrzem Polski Krzysztofem Klimkiem i 49 sekund przed Filipem Brzóską. Dalej byli zawodnicy z Czech i Niemiec, a kolejny Polak to Maksymilian Wiśniowski, który do zwycięzcy stracił 2:31.

Junior:

 1. Peat Weinberg – Schwalbe Team Sachsen
 2. Krzysztof Klimek – RK Exclusive Doors MTB Team
 3. Filip Brzóska – KK Nexelo Wałbrzych

Pełne wyniki

Podobnie jak w wyścigu kobiet, także w elicie mężczyzn było bez niespodzianek. Wyścig wygrał Ondrej Cink, tuż za nim Bartłomiej Wawak. Na trzecim miejscu ze stratą ponad dwóch minut Filip Helta, a dalej, ze stratą ponad czterech minut – Krzysztof Łukasik, Jakub Zamroźniak i Karol Ostaszewski.


Dzisiaj byłem pierwszy i to dobry znak przed przyszłotygodniowym startem w Pucharach Świata. Czuję się świetnie, to ważne dla mojej pewności siebie, bo to kolejna wygrana po tej w Brnie sprzed tygodnia. Nie mogę już doczekać się kolejnych startów. Dzisiaj w Wałbrzychu mieliśmy niezbyt łatwy dzień, bo po raz pierwszy w tym sezonie ścigaliśmy się w warunkach letnich, ale czułem się pewnie, bo takie warunki mi odpowiadają. Przez cały wyścig jechaliśmy razem z Bartkiem, myślę, że on także pojechał bardzo dobrze, cieszę się z naszych wyników –
 mówił tuż po wyścigu Ondrej Cink.

Cały wyścig jechaliśmy razem z Ondrejem, wolałem trzymać się w czołówce, więc nadawałem tempo. Ondrej zaatakował przed końcem, gdzie już trudniej było mi go dogonić, ale brakło bardzo niewiele, więc i tak bardzo się cieszę z dzisiejszego wyścigu – mówił Bartłomiej Wawak, który dotarł na metę jako drugi.

Najlepszym orlikiem był Konrad Czabok, który odnotował 8:40 straty do zwycięzcy.

Elita mężczyzn:

 1. Ondrej Cink – Kross Orlen Cycling Team
 2. Bartłomiej Wawak – Kross Orlen Cycling Team
 3. Filip Helta – SGR Specialized
 4. Krzysztof Łukasik – JBG-2 CryoSpace
 5. Jakub Zamroźniak – JBG-2 CryoSpace

Co ważne, w elicie, w połączonym wyścigu kategorii elita i U23, wystartowało blisko 60 zawodników. Tylko 17 ukończył wyścig bez dubla.

Wyścig w Wałbrzychu kończy trzytygodniowy maraton z Pucharem Polski MTB XCO, który ponownie powróci w połowie lipca wyścigiem w Warszawie na Górze Kazoorze, będzie to wyścig UCI C3 organizowany przez Warszawski Klub Kolarski. Tymczasem już za tydzień Puchar Świata MTB XCO w Leogang, który po pierwsze odbędzie się z udziałem kibiców, a pod drugie – jak to Puchar Świata – transmitowany będzie na stronie redbull.com.

COMMENTS

DISQUS: 0