Akademickie Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim 2021 | Spytkowice

HomeSportZapowiedzi

Akademickie Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim 2021 | Spytkowice

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Już najbliższy wtorek ponad 160 studentek i studentów z 44 uczelni rozpocznie walkę o tytuły Akademickich Mistrzów Polski w kolarstwie górskim. W tym roku areną zmagań stanie się kompleks BESKID w Spytkowicach. Od wielu lat na tym obiekcie odbywały się zawody z cyklu Pucharu Szlaku Solnego, na których corocznie rywalizowała krajowa czołówka.

Uczestnicy AMP’ów będą musieli zmierzyć się z uproszczoną, ale wcale nie prostą, wersją tutejszej rundy. Wymagająca fizycznie trasa liczyć będzie niecałe 4 kilometry długości i 150 metrów przewyższenia. Na trasę wyścigu składać się będą szerokie, trawiaste podjazdy oraz ciekawe leśne ścieżki. Nie zabraknie także orzeźwiających przejazdów przez strumyk.

Tradycyjnie, pierwszy dzień imprezy przeznaczony zostanie na weryfikację oraz odprawę techniczną. Drugi dzień to wyścigi indywidualne na czas podczas których każda z zawodniczek i każdy z zawodników zmierzy się z jednym okrążeniem trasy.

W czwartkowe przedpołudnie na starcie wyścigu głównego w formule XCO staną najlepsze studentki – kolarki. Wczesnym popołudniem w ich ślady pójdą studenci. Dystanse na jakich rozegrane zostaną wyścigi główne zostanie ustalona przez sędziego głównego zawodów – pana Władysława Bednarza po środowych czasówkach.

Zakończenie imprezy i główna dekoracja planowana jest na godzinę 15:00 w miejscu zawodów.

Tytułów Akademickich Mistrzyń Polski w kolarstwie górskim bronić będą: Gabriela Wojtyła (ATH w Bielsku-Białej/UKS Sokół Superior Zator) – w wyścigu głównym oraz Klaudia Czabok (AWF Warszawa/Warszawski Klub Kolarski) – w jeździe indywidualnej na czas. Zarówno Gabriela jak i Klaudia miały okazję startować w barwach Reprezentacji Polski na ostatnich Pucharach Świata w Niemczech oraz w Czechach.

Do walki o medale wmieszać powinny się też zawodniczki regularnie ścigające się w najważniejszy krajowych wyścigach. Są to między innymi: Antonina Białek (Uniwersytet Warszawski/WKK), Patrycja Piotrowska (PWSZ Wałbrzych/Fundacja Piotrowski Bikes), Karolina Cierluk (Politechnika Wrocławska/64-sto Leszno) oraz Sandra Samolewska (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu).

Także i u mężczyzn na starcie staną obrońcy tytułów: Karol Ostaszewski (AWF Warszawa/WKK) – w wyścigu głównym oraz Stanisław Nowak (AWF Kraków/KS Luboń Skomielna Biała) – w jeździe indywidualnej na czas. Podobnie jak u kobiet ubiegłoroczni zwycięzcy AMP’ów mieli okazję reprezentować Polskę na ostatnim Pucharze Świata. W czeskiej edycji wzięli udział także Jarosław Żur (Politechnika Krakowska/KS Luboń Skomielna Biała), i Konrad Czabok (Politechnika Warszawska), których również zobaczymy w Spytkowicach.

W męskiej stawce grono faworytów jest zdecydowanie większe. Poza wymienioną trójką o medale powinni walczyć: Michał Topór (PWSZ Tarnów), Karol Rożek (AGH Kraków/SGR Specialized) oraz Paweł Garczyk (AWF Wrocław/WKK). Ze względu na fizyczny charakter trasy czarnymi końmi mogą okazać się Michał Glanz (Uniwersytet Warszawski/Spica Solution) oraz Michał Kamiński (SGGW Warszawa).

Pasjonująco zapowiada się też walka w klasyfikacji generalnej. U kobiet tytułu bronić będzie reprezentacja Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. O miejsca na podium powinny walczyć też zespoły Uniwersytetu Warszawskiego, AWF Kraków, Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej oraz PWSZ Wałbrzych. Wśród mężczyzn złota bronić będą w niezmienionym składzie zawodnicy PWSZ Tarnów. O tytuł najlepszej kolarskiej uczelni w Polsce zmierzą się z reprezentacjami AGH Kraków, AWF Kraków, AWF Warszawa oraz Politechniki Warszawskiej.

Zapraszamy do śledzenia przebiegu rywalizacji na profilu facebook’owym AMP w Kolarstwie Górskim!

Organizatorem imprezy jest Klub Uczelniany AZS AGH przy współudziale Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Głównym Sponsorem AZS jest Grupa LOTOS S.A.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0