Czabok i Łukasik najlepsi w Białymstoku | Rusza Peleton UCI C2, Puchar Polski MTB XCOfot. Krzysztof Karpiński

HomeSportWyniki

Czabok i Łukasik najlepsi w Białymstoku | Rusza Peleton UCI C2, Puchar Polski MTB XCO

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


W niedzielę 23 maja w Lesie Pietrasze w Białymstoku rozegrana została druga runda Pucharu Polski MTB XCO. Na starcie stanęła prawie cała krajowa czołówka we wszystkich kategoriach. W elicie zabrakło w zasadzie tylko kilku osób – zawodników Kross ORLEN (Mai Włoszczowskiej i Bartka Wawaka), JBG-2 CryoSpace (Adrian Brzózki, Piotra Brzózki, Kuby Zamroźniaka), Pauli Goryckiej, Katarzyny Solus Miśkowicz oraz Barbary Borowieckiej. Wszystkie kategorie od Żaka i Młodzika przez Juniora Młodszego po Elitę były bardzo licznie i mocno obsadzone. W rywalizacji elity w bardzo ładnym stylu wygrali Klaudia Czabok (Warszawski Klub Kolarski) oraz Krzysztof Łukasik (JBG-2 CryoSpace).

Wyścig w Lesie Pietrasze w swojej wieloletniej tradycji miał zawsze w zwyczaju otwierać sezon cross country w kraju. Niestety przez zawirowania wynikające z pandemii oraz obowiązujących obostrzeń XIX edycja zaplanowana na 2020 rok nie odbyła się. Ponownie zaplanowana na początek sezonu 2021 musiała zostać przesunięta o kilka tygodni. W efekcie wyścigiem inauguracyjnym Puchar Polski MTB XCO była Krynica Zdrój, a „Rusza Peleton” został drugim wyścigiem sezonu, rozpoczynającym mały maraton, bo za tydzień i za dwa kolejne Puchary Polski MTB XCO – w Jastrzębiu Zdroju oraz Wałbrzychu.

Trasa w Lesie Pietrasze ma dość dużo piaszczystych sekcji, ale padający deszcz w sobotę oraz w przerwach między wyścigami sprawił, że się „nie kurzyło”. Z całą rundą można zapoznać się na POV Michała Topora:

Program zawodów obejmował sześć wyścigów, w ramach których zawodnicy rywalizowali w kilkunastu kategoriach.

Żak / Żakini
 1. Maciej Rogalski – Warszawski Klub Kolarski
 2. Michał Struzik – Warszawski Klub Kolarski
 3. Mikołaj Klaczkowski – KLKS Azalia Brzóza Królewska

Pełne wyniki

 1. Natalia Piróg – KS Deichmann SKSM MAT Sobótka
 2. Antonina Kucharska – Belta Team Gdańsk
 3. Dorota Pachocka – Warszawski Klub Kolarski

Pełne wyniki

Młodzik / Młodziczka
 1. Dominik Kukla – Adastra Cycling Team
 2. Aleksander Struzik – Warszawski Klub Kolarski
 3. Rafał Noculak – UKS Sport Bralin
 1. Maria Długosz – UKS Zawojak
 2. Natalia Dobrzyńska – Kamyk Radzymin MTB Team
 3. Karolina Poroś – Mitutoyo AZS Wratislavia

Cyklosport / Masters I / Masters II / Amator

O 10:30 na trasę ruszyli najstarsi zawodnicy. Najstarsi, ale i najbogatsi w doświadczenie. W odstępach jednej minuty ruszyły cztery kategorie – na początek Masters I, później Masters II, a na koniec Cyklosport oraz Kobiety. W każdej kategorii rywalizowali także zawodnicy bez licencji, a klasyfikacja prowadzona jest open.

W kategorii Masters I od samego początku na czele samotnie jechał Łukasz Matusiak, za nim jechali Tomasz Niedzwiecki oraz Marcin Białobłocki. Przez większość wyścigu Niedzwiecki jechał na drugiej pozycji, ale na ostatnim okrążeniu Marcin Białobłocki przeprowadził skuteczny atak i wyszedł na drugie miejsce. Łukasz Matusiak wygrał z przewagą ponad minuty, a drugie i trzecie miejsce różniło ledwo sześć sekund.

W Masters II na początku mieliśmy pięcioosobową grupkę obejmującą Michała Bogdziewicza, Grzegorza Maleszkę, Bogdana Czarnotę, Mirka Bieniasza i Przemka Baranowskiego. I tak wyglądało top5 wyścigu, natomiast w trakcie rywalizacji wydarzyło się sporo. Już po pierwszym okrążeniu od grupki oderwał się Michał Bogdziewicz, który stopniowo budował przewagę dojeżdżając do Łukasza Matusiaka z Masters I (startującego minutę wcześniej), a potem jeszcze go wyprzedzając, by ostatecznie samotnie przejechać przez linię mety. W walce o miejsca 2-3 byli Grzegorz Maleszka i Bogdan Czarnota, którzy do ostatnich metrów tasowali się między sobą, a kolejność na mecie rozstrzygnęli dopiero sprintem na kreskę.

Cyklosport / Amator
 1. Krystian Kalinowski – AGR Podlasie (Amator)
 2. Damian Klimowicz – AGR Podlasie (Amator)
 3. Kornel Skórka – Niezrzeszony
Masters I / Amator:
 1. Łukasz Matusiak – Gatta Bike RS
 2. Marcin Białobłocki – OKS Warmia i Mazury / Białobłocki Pro Coaching
 3. Tomasz Niedzwiecki – Pustuła Team
Kobiety – Masters / Amator / Cyklosport
 1. Klaudia Cichacka -MetroBikes.pl (Amator)
 2. Agnieszka Mojżesz – Pressing Bike System Schody i Drzwi Gromotka (Masters)
 3. Paulina Hryszko – Dabati Pie3cki Team

Pełne wyniki

Masters II / Amator
 1. Michał Bogdziewicz – Bogdziewicz Team
 2. Grzegorz Maleszka – Dachland Centrum Rowerowe
 3. Bogdan Czarnota – RK Exclusive Doors MTB Team

Pełne wyniki

Junior Młodszy / Juniorka Młodsza

Junior Młodszy to najliczniej obsadzona pojedyncza kategoria, same zawody w Białymstoku były Eliminacją Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Na starcie stanęło 67 Juniorów Młodszych oraz 18 Juniorek Młodszych.

Rywalizacja w zasadzie przebiegała pod dyktando trójki zawodników, którzy między sobą podzielili podium. Przez sporą cześć wyścigu na prowadzeniu jechała dwójka Brajan Świder oraz Ksawier Garnek. Pod koniec trzeciego, ostatniego okrążenia, do tej dwójki dojechał Maciej Jarosławski, jednak mocny atak Brajana Świdra pozostał bez odpowiedzi rywali i z przewagą 20 sekund samotnie wjechał na metę.

Wyścig Juniorek Młodszych był częścią wyścigu łączonego kobiet. Na trasę ruszyły jako trzecia grupa po elicie oraz juniorkach. Zaraz po starcie mieliśmy dość solidny dzwon, który na szczęście nie skończył się niczym poważnym (zdjęcie) – wszystkie zawodniczki się pozbierały i nie tylko pojechały dalej, ale ukończyły wyścig! Z przodu, pod nieobecność Natalii Grzegorzewskiej, mieliśmy zaciętą walkę między Hanną Mazurkiewicz i Tatianą Gromadą, rozstrzygniętą na korzyść zawodniczki Warszawskiego Klubu Kolarskiego. O trzecie miejsce walczyły Sara Bodkowska i Kamila Klaus.

 1. Brajan Świder – KS Luboń Skomielna Biała
 2. Ksawier Garnek – RK Exclusive Doors MTB Team
 3. Maciej Jarosławski – Warszawski Klub Kolarski
 1. Hanna Mazurkiewicz – Warszawski Klub Kolarski
 2. Tatiana Gromada – RK Exclusive Doors MTB Team
 3. Sara Bodkowska – KS Luboń Skomielna Biała

Pełne wyniki

Junior

Juniorzy wystartowali minutę po elicie mężczyzn. Przez większość wyścigu tempo nadawali zawodnicy Warszawskiego Klubu Kolarskiego – Iwo Pacałowski oraz Mateusz Szyszko, którzy jechali razem na czele stawki. Mistrz Polski Krzysztof Klimek, który był faworytem wyścigu na pierwszych okrążeniach jechał na dalszych miejscach, ale z okrążenia na okrążenie przesuwał się do przodu o kolejne miejsca. Przez chwilę na trzecim miejscu jechał Mateusz Maleszka, ale później trochę osłabł spadając na piąte miejsce, a oczko wyżej zaczął jechać Filip Brzóska. Na ostatnim okrążeniu Krzysztof Klimek dojechał do prowadzącej dwójki, mocniej szarpnął, a jego koło zdołał utrzymać tylko Iwo Pacałowski, który na mecie zameldował się na drugim miejscu tracąc 10 sekund do zwycięzcy. Trzeci Mateusz Szyszko na trzecim miejscu stracił 30 sekund do zwycięzcy.

 1. Krzysztof Klimek – RK Exclusive Doors MTB Team
 2. Iwo Pacałowski – Warszawski Klub Kolarski
 3. Mateusz Szyszko – Warszawski Klub Kolarski

Pełne wyniki

Elita kobiet / U23 kobiet (Open)

W połączonym wyścigu kategorii elity oraz U23 kobiet na pierwszym okrążeniu na prowadzenie wyszły Gabriela Wojtyła, której koło trzymała Orliczka Emma Blomeke z Niemiec. Niedługo później Niemka osłabła, a do koła Gabrieli dojechała Aleksandra Podgórska, ze stratą kilkudziesięciu sekund na trzecim miejscu jechała Klaudia Czabok, która powoli się rozkręcała zmniejszając przewagę prowadzącej dwójki. Na ostatnie okrążenie trójka już wjechała wspólnie, ale kilkaset metrów dalej, na pierwszej sekcji podjazdów zakończonej rockgardenem Klaudia Czabok zdołała się oderwać i wypracować kilka sekund przewagi, której nie oddała do końca. Końcówka była bardzo emocjonująca, bo ze stratą dosłownie kilku sekund jechała Gabriela Wojtyła. Obie zawodniczki nie mogły sobie pozwolić na najmniejszy błąd. Różnica na mecie wyniosła tylko cztery sekundy. Minutę później linię mety przekroczyła Aleksandra Podgórska.

 1. Klaudia Czabok – Warszawski Klub Kolarski
 2. Gabriela Wojtyła – UKS Sokół Superior Zator
 3. Aleksandra Podgórska – RK Exclusive Doors MTB Team
Juniorka
 1. Kinga Żur – KS Luboń Skomielna Biała
 2. Hanna Fijałowska – Mitutoyo AZS Wratislavia
 3. Katarzyna Praszczałek – RK Exclusive Doors MTB Team

Pełne wyniki

Elita mężczyzn / U23 mężczyzn (Open)

Rywalizacja elity mężczyzn rozpoczęła się od kraksy w dalszej części grupki, w której najbardziej ucierpiał Michał Glanz. Mimo tego, że wyglądało to dość poważnie, po kilkudziesięciu sekundach pozbierał się i pojechał, kończąc ostatecznie na 36. miejscu ze stratą jednego okrążenia, co naprawdę zasługuje na podkreślenie.

Z przodu, na rozbiegówce mocne tempo nadawał Stanisław Nowak, który prowadził grupę. Na stosunkowo odległym miejscu jechał jeden z faworytów wyścigu, Filip Helta, początkowo to była „nasta” lokata. Już po rozbiegówce zapowiadało się, że będziemy mieli solowy pokaz Krzysztofa Łukasika, który zdążył już wypracować kilka solidnych sekund przewagi. Na drugim miejscu jechał Karol Ostaszewski, na trzecim Michał Topór, a dalej kilkuosobowa grupka prowadzona przez Wojtka Halejaka, w której jechał m.in. Szymon Pomian, Filip Helta, Konrad Czabok, Piotrek Kryński oraz Sarunas Pacevicius. Jak tylko się trochę przeluźniło do ataku przeszedł Filip Helta, który dość szybko przeskoczył do Michała Topora, później go wyprzedził i dojechał do Karola Ostaszewskiego. Rozstrzygnięcie drugiego miejsca nie było na tym etapie jeszcze oczywiste, ale ostatecznie Filip Helta przeprowadził mocny atak wjeżdżając na metę prawie półtorej minuty (+1:20) po zwycięzcy, Krzysztofie Łukasiku i ponad minutę przed Karolem Ostaszewskim (+2:34). Dalej Michał Topór (+3:43), Konrad Czabok (+4:05), Wojciech Halejak (+4:15) (rozmowa na mecie).

 1. Krzysztof Łukasik – JBG-2 CryoSpace
 2. Filip Helta – SGR Specialized
 3. Karol Ostaszewski – Warszawski Klub Kolarski

Pełne wyniki

Na fanpage portal kolarski #mtbxcpl w zakładce Filmy dostępne są relacje z Pucharu Polski MTB XCO w Białymstoku. Na końcu każdego wideo są rozmowy ze zwycięzcami albo zawodnikami z podium z danej kategorii.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0