Puchar Świata MTB XCO w Novym Meste na Morave – nie przegap!!!fot. Piotr Łabaziewicz

HomeSportZapowiedzi

Puchar Świata MTB XCO w Novym Meste na Morave – nie przegap!!!

Po emocjach i rywalizacji, które miały miejsce na wyścigach w Albstadt otwierających tegoroczny Puchar Świata MTB XCO zarówno zawodnicy, jak i kibice z jeszcze większym apetytem patrzą w kierunku czeskiego Novego Mesta na Morave, gdzie na Arenie Vysocyna od piątku do niedzieli ponownie rywalizować będą najlepsi zawodnicy z całego świata. Pikanterii dodaje fakt, że już na starcie piątkowego short tracka zobaczymy trójkę zawodników wobec których są w tym roku ogromne oczekiwania – Nino Schurtera, Mathieu van der Poel’a i Toma Pidcocka.

Runda wytyczona w okolicy Areny Vysocyna jest znaną i bardzo lubianą zarówno przez kibiców, jak i samych zawodników. Tych pierwszych w tym roku przy trasie nie zobaczymy, organizator także wydał bardzo stanowcze oświadczenie odnośnie tzw. „zbierania grzybów”, jednocześnie zaprosił kibiców za rok, na kolejną edycję, która w 2022 roku odbędzie się także w połowie maja.

Short track (XCC)

Rywalizację sportową rozpocznie w piątek short track (XCC), którego trasę po kilku latach zmodyfikowano. Jak można przeczytać opinie zawodników, na niekorzyść. Zamiast szerokiej trasy poprowadzonej na całej rundzie mamy m.in. w środkowej części wąski singieltrack. Oznacza to, że zawodnicy myślący o wygranej będą musieli cały czas pilnować się by być z przodu. Możemy zapomnieć o tym, co do tej pory często miało miejsce w NMNM czyli jeździe całego peletonu i ataku na ostatnim okrążeniu.

Jeśli chodzi o listy startowe to mamy powtórzenie stawki sprzed tygodnia, z tą różnicą, że w wyścigu mężczyzn na starcie zobaczymy także Toma Pidcocka, który mimo odległej lokaty w rankingu UCI wywalczył w Niemczech Top5 gwarantujący mu udział w wyścigu XCC. Gwoli przypomnienia, zawodnicy z Top16 piątkowego short tracka staną w niedzielę na wyścigu XCO w pierwszych dwóch rzędach.

Tak jak tydzień temu, w piątkowych wyścigach zobaczymy zawodników Kross ORLEN – Maję Włoszczowską i Bartłomieja Wawaka.

Cross country (XCO)

Sobota i niedziela stoją pod znakiem rywalizacji w olimpijskiej formule kolarstwa górskiego czyli cross country. Imprezą towarzyszącą Pucharowi Świata jest wyścig UCI Junior Series, w którym Polskę reprezentować będzie pięciu Juniorów i trzy Juniorki (lista). Wyścigi te zaplanowane są na 9:30 i 11:15.

W sobotnie popołudnie wyścigi U23 mężczyzn o 15:00 i U23 kobiety o 16:30. Na starcie ponownie Polacy – dwóch Orlików i cztery Orliczki (lista).

W niedzielę wyścigu elity – kobiety o 11:00, mężczyźni o 15:00. Na starcie sześć zawodniczek i czterech zawodników (lista).

„Wspólne” kibicowanie

Wydarzenia odbywają się bez udziału kibiców, dlatego do wspólnego kibicowania oraz komentowania zapraszam na serwer #mtbxcpl na Discordzie:

Program i transmisja

Rywalizacja elity – zarówno piątkowy XCC, jak i niedzielne XCO, transmitowana będzie tradycyjnie na redbull.com. Transmisja w piątek od 17:50, a w niedzielę od 11:00 (elita kobiet) i 15:00 (elita mężczyzn).

Wyścigi elity oraz U23 będą miały dostępny live timing na stronie UCI. Rywalizacja Orlików i Orliczek będzie transmitowana przez czeską telewizję ČT sport, ale tu bez dobrego VPN raczej nie ma co liczyć na oglądanie.

Live timing dla Juniorów oraz Juniorek będzie z kolei dostępny na stronie sportsoft.cz.

COMMENTS

DISQUS: 0