Loana Lecomte niepokonana w elicie | Puchar Świata MTB XCO, Albstadt

HomeSportWyniki

Loana Lecomte niepokonana w elicie | Puchar Świata MTB XCO, Albstadt

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

Niedziela, 9 maja 2021, to trzeci dzień rywalizacji w pierwszej rundzie Pucharu Świata MTB XCO. Ostatni dzień w Albstadt stoi pod wyścigami elity – kobiet oraz mężczyzn. W wyścigu kobiet wystartowały 104 zawodniczki, ale cały wyścig został bezwzględnie zdominowany przez młodą, 21. letnią Franzuzkę, Loanę Locomte (Massi). Najwyżej sklasyfikowaną Polką była Maja Włoszczowska (Kross ORLEN), która zajęła 12 miejsce.

Wyścig elity kobiet rozpoczął się punktualnie o 11:20. Trochę słabszy start zaliczyła Kate Courtney, która miała problem z wpięciem się w pedał. Od samego początku do przodu wysforowała Loana Lecomte, która pierwsze, krótsze rozbiegowe okrążenie zakończyła z kilkunastosekundową przewagą nad resztą zawodniczek. Na drugiej pozycji wjechała Pauline Ferrand Prevot. Te dwie pierwsze lokaty nie uległy zmianie aż do samego końca wyścigu, natomiast z tyłu działo się naprawdę sporo.

Zawodniczki musiały zmierzyć się z rozbiegówką oraz pięcioma pełnymi okrążeniami. Po pierwszym za dwiema Francuzkami zawiązała się spora grupka zawodniczek, wśród których jadą m.in. Rebecca McConnell, Kate Courtney, Jolanda Neff, Laura Stigger, Linda Indergand, Sina Frei. Przez jakiś czas Frei jechała na trzeciej pozycji, ale wygląda na to, że kosztowało ją to zbyt wiele, bo pod koniec wyścigu traci blisko trzy minuty i jedzie na 10. pozycji. Miejsce Frei zajmuje Rebecca McConnell, która na drugim i trzecim okrążeniu jedzie na trzeciej lokacie, ale na czwartym okrążeniu dosłownie spływa – spadając do trzeciej dziesiątki notując stratę ponad czterech minut.

Maja Włoszczowska początkowo jedzie na 18. lokacie, poźniej jednak awansuje na 14. miejsce. Katarzyna Solus Miśkowicz startująca z numerem 100, z końca stawki przebija się do przodu i jedzie w okolicach 50. miejsca.

Na przedostatnim okrążeniu na pozycje 3. i 4. wjeżdżają razem Amerykanki – Haley Batten (Trinity Racing) oraz Kate Courtney (Scott SRAM) tracąc do Lecomte około półtorej minuty. Jednocześnie strata Prevot do liderki sięga jednej minuty.

Na ostatnim okrążeniu w walce o lokaty 4-5, które na Pucharze Świata są także dekorowane walczą Yana Belomoina, Anne Terpstra, Linda Indergand i Laura Stigger. Prevot przyspiesza, zmniejsza przewagę do 51 sekund, a Batten zyskuje 10 sekund przewagi nad Courtney. Piątek miejsce wydaje się pewne dla Yany Belomoinej, która zyskuje kilkanaście sekund przewagi.

Wyniki

Ostateczna kolejność na mecie:

 1. Loana Lecomte – Massi – 1:21:38
 2. Pauline Ferrand Prevot – Absolute Absalon BMC +0:53
 3. Haley Batten – Trinity Racing +1:15
 4. Kate Courtney – Scott SRAM +1:20
 5. Yana Belomoina – PostNL Bafang +1:30
 • Maja Włoszczowska – Kross Orlen – miejsce 14 / +3:38
 • Katarzyna Solus Miśkowicz – Reprezentacja Polski / KSM Trek – miejsce 50 / +10:46

Pozostałe zawodniczki z Polski zostały zdublowane i zdjęte z trasy przed zakończeniem wyścigu. To co na pewno trochę zaskakuje to fakt, że Klaudia Czabok (Warszawski Klub Kolarski) do momentu zdjęcia z trasy jechała przed dużo bardziej doświadczonymi zawodniczkami jak Paula Gorycka, Gabriela Wojtyła czy Aleksandra Podgórska.

 • Klaudia Czabok – Reprezentacja Polski / Warszawski Klub Kolarski – miejsce 70 / -1 okr
 • Paula Gorycka – Struby BiXS – miejsce 77 / -2 okr
 • Gabriela Wojtyła – Reprezentacja Polski / Superior Zator – miejsce 80 / -2 okr
 • Aleksandra Podgórska – Reprezentacja Polski / RK Exclusive Doors – miejsce 83 / -2 okr
 • Barbara Borowiecka – Reprezentacja Polski / Giant Gorzów Liv – miejsce 97 / -3 okr

Trzeba też odnotować fakt, że wyścigu nie ukończyły dwie utalentowane zawodniczki – Julie Bresset (Massi) oraz Ceylin del Carmen Alvarado (Alpecin Fenix).

Pełne wyniki

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!

COMMENTS

DISQUS: 0