Startuje PROFFIX Swiss Bike Cup 2021

HomeSportZapowiedzi

Startuje PROFFIX Swiss Bike Cup 2021

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Puchar Szwajcarii to od wielu lat rozwijany cykl zawodów w kolarstwie górskim w formule olimpijskiej cross country. Nie bez powodu Szwajcarzy są potęgą w światowym cross country z takimi zawodnikami jak Nino Schurter, Lars Forster czy Jolanda Neff na czele. Kadra narodowa Szwajcarii obejmuje naprawdę dużą grupę zawodników w różnych kategoriach wiekowych, a sam kraj, który z natury jest w większości górzysty oferuje ogromną bazę tras oraz bike parków dedykowanych kolarstwu górskiemu. Aktualnym trenerem jednej z najmocniejszych ekip w cross country – Scott SRAM jest Thomas Frischknecht, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 1996 roku, kiedy to zawody XCO zadebiutowały na Igrzyskach.

PROFFIX Swiss Bike Cup w 2021 roku obejmuje sześć wyścigów, z czego dwa z nich mają kategorię HC (Gränichen, Bazylea), trzy kategorię UCI C1 (Leukerbad, Savognin, Schhan) i jeden UCI C3 (Lugano). Siódmym wyścigiem zaliczanym do cyklu są Mistrzostwa Szwajcarii, które w tym roku odbędą się w Gstaad.

Mocno i licznie obsadzony Leukerbad

Ze względu na cały okrojony kalendarz zawodów cross country na starcie pierwszego wyścigu w Szwajcarii, w Leukerbad, w niedzielę 2 maja 2021 w wyścigach elity weźmie udział bardzo liczna i mocna stawka zawodników. Na starcie elity mężczyzn ponad 130 zawodników, a wyścigu kobiet 70 zawodniczek.

W elicie kobiet sezonowy debiut zaliczy m.in. Emily Batty, dla której będzie to także pierwszy start w sezonie w barwach Canyon Factory Racing. Na tydzień przed Pucharem Świata w Albstadt do Europy przyjeżdżają także inne zawodniczki zza oceanu, jak chociażby Lea Davison czy Erin Huck. Nie zabraknie także Pauline Ferrand Prevot, Kate Courtney czy Jolandy Neff. Na starcie zobaczymy również Paulę Gorycką.

W elicie mężczyzn nie zobaczymy Nino Schurtera oraz Mathieu van der Poel’a – na tych zawodników musimy poczekać do Albstadt. To wcale nie oznacza nudy. Zacznijmy od faktu, że że będzie to jeden z trzech lub czterech startów na cross country Toma Pidcocka, który od tego sezonu jeździ w barwach szosowej grupy INEOS Grenadiers. Aktualny MŚ U23 z Leogang uzyskał sporo wolności w nowej drużynie i postanowił powalczyć o olimpijski medal w Tokio, właśnie w kolarstwie górskim. Oprócz niego na starcie w Szwajcarii m.in. Titouan Carod, Filippo Colombo, Lars Forster.

Wyścig elity kobiet zaplanowany jest na godzinę 12:00, a elity mężczyzn na 14:15. Organizator chwali się, że wyścigi będzie można obejrzeć na stronie swiss-sport.tv.

Więcej informacji na swissbikecup.ch.


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0