Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie dzięki TOBIE!
Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i zarażać pasją.
Od lat powtarza się ten sam schemat. Środków na finansowanie szkolenia w kolarstwie przełajowym nie ma, tak samo środków na wyjazdy na imprezy mistrzowskie. Mimo to zawodnicy praktycznie co roku biorą w nich udział. Na własny koszt.
Główną przyczyną takiego stanu są dwie rzeczy. Pierwsza, która w zasadzie na chwilę obecną uniemożliwia otrzymanie jakiegokolwiek wsparcia to fakt, że Polski Związek Kolarski jest w zasadzie zadłużonym bankrutem i przez to nie jest żadnym partnerem do rozmów dla byłego Ministerstwa Sportu, a dziś Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Automatycznie w zasadzie wynika z tego też, że Polski Związek Kolarski nie dysponuje żadnymi środkami własnymi czy to od sponsorów, bo ich po prostu nie ma.
Drugą przyczyną braku środków publicznych jest fakt, że kolarstwo przełajowe nie jest dyscypliną olimpijską przez co nie jest traktowana ani przez Związek, ani przez Ministerstwo priorytetowo. Istnieją programy ministerialne wspierające dyscypliny nieolimpijskie, ale o te wnioskować mogą tylko Związki Sportowe. PZKol nie może, bo jest zadłużony. Pat trwa.
Dla przypomnienia – środki na szkolenie w kolarskich dyscyplinach olimpijskich (XCO, szosa, tor) zarządzane i przekazywane są przede wszystkim za pośrednictwem Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz doraźnie przez Wielkopolski Związek Kolarski.
Na szczęście determinacja zawodników jest ogromna i na starcie Mistrzostw Świata w weekend zobaczymy aż trzynastu zawodników:
Elita mężczyzn:
- Marek Konwa
- Patryk Kostecki
- Mariusz Michałek
Elita kobiet:
- Barbara Borowiecka
- Zuzanna Krzystała
- Małgorzata Mazurek
- Antonina Białek
U23 mężczyzn:
- Krzysztof Domin
- Jakub Musialik
U23 kobiet:
- Dominika Włodarczyk
- Julia Zięba
- Patrycja Zawierta
- Magdalena Zawierta
Powodzenia!!!
COMMENTS