Faworyci Mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym – Włoszakowice 2021

HomeSportZapowiedzi

Faworyci Mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym – Włoszakowice 2021

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


W czołówce kolarstwa przełajowego w Polsce mamy od wielu lat te same nazwiska i mimo, że co roku w kategoriach juniora, juniorki, juniora młodszego i juniorki startuje kilkadziesiąt osób, to z braku systemu szkolenia, perspektyw oraz innych czynników do elity docierają tylko pojedyncze osoby, a w sumie w kategoriach dorosłych startuje kilkanaście osób. Niestety nie inaczej będzie także w 2021 we Włoszakowicach.

Zanim faworyci i wróżenie z fusów, to przypominam kto w poszczególnych kategoriach będzie bronił koszulki Mistrza Polski:

 • Juniorka Młodsza – Malwina Mul
 • Junior Młodszy – Łukasz Juszczak
 • Junior – Jakub Musialik
 • Juniorka – Patrycja Zawierta
 • U23 – Stanisław Nowak / Patrycja Lorkowska
 • Elita – Marek Konwa / Zuzanna Krzystała
 • Masters Kobiety – Marzena Moniszko
 • Masters I – Przemysław Baranowski
 • Masters IIA – Rafał Chmiel
 • Masters IIB – Andrzej Kaiser
 • Masters IIIA – Dariusz Hlek
 • Masters IIIB – Krzysztof Gierczak
 • Masters IVA – Artur Spławski
 • Masters IVB – Waldemar Banasiński
 • Masters V – Zbigniew Krzeszowiec
 • Amator – Kacper Szczepaniak / Rita Malinkiewicz

Zobaczmy teraz, kto w poszczególnych kategoriach w tym roku może powalczyć o koszulkę z orłem…

Juniorka Młodsza

Na liście startowej 24 nazwiska, jednak wydaje mi się, że zasadnicza walka o pierwsze miejsce będzie między Zofią Krystkowiak a Tatianą Gromadą.

Junior Młodszy

Na liście startowej równo 80 nazwisk, z czego aż 51 osób nie ma na koncie żadnych punktów czyli albo nie startowali albo zajmowali odległe lokaty. Faworyci to Jakub Kimbel, Bartosz Wentland, Ksawry Adaszak i Ksawier Garnek. Po miesiącu nie ścigania można się tu na pewno spodziewać nieoczywistego rozstrzygnięcia.

Juniorka

Na liście startowej tylko 12 nazwisk. Zdecydowaną faworytką jest Malwina Mul i to raczej pod jej dyktando powinien przebiegać cały wyścig.

Junior

To też kategoria z liczną obsadą, na liście startowej 53 osoby. Spodziewałbym się tu dość wyrównanego wyścigu między piątką – Patrykiem Janiszewskim, Bartoszem Oleksiakiem, Kacprem Chojnackim, Łukaszem Juszczakiem, Kacprem Krupą.

Elita Kobiety (+U23)

Oba wyścigi elity – mężczyzn i kobiet, połączone są z kategorią U23. Tytułu bronić będzie Zuzanna Krzystała, która jest jednocześnie faworytką tego wyścigu. Na pewno „odbić” koszulkę z orłem będzie próbować Barbara Borowiecka. W grze będzie też na pewno Gabriela Wojtyła i Antonina Białek oraz orliczki – siostry Zawierta, Patrycja i Magdalena, Dominika Włodarczyk oraz Kinga Kalembkiewicz. Dużą niewiadomą jest dyspozycja wracającej do ścigania Marty Turoboś.

Elita mężczyzn (+U23)

Na liście startowej 45 nazwisk, w tym 20 elity i 25 U23. Wielokrotnym triumfatorem, niepokonanym od 2013 roku, i jednocześnie bezdyskusyjnym faworytem jest Marek Konwa. Od lat poza zasięgiem rywali. Czy tak samo będzie w tym roku? Na pewno łatwo skóry nie oddadzą tacy zawodnicy jak Bartosz Mikler, Adam Żuber, Patryk Stosz, Patryk Kostecki czy Karol Michalski. Na starcie jako niezrzeszony (bardzo to smutne) Mistrz Polski na szosie z 2019 roku – Michał Paluta. Pytanie też któryś z orlików nie będzie próbował wbić się na podium elity (open) – potencjał na to ma na pewno Staszek Nowak, ale także Krzysztof Domin, Piotr Kryński, Wojciech Ceniuch, Miłosz Ośko. Swój debiut w cyclocrossie we Włoszakowicach zaliczy Jarek Żur, kto wie jak sobie poradzi, może okaże się czarnym koniem wyścigu?

Amator Kobiety

Na liście startowej 11 nazwisk, z oczywistych względów na starcie nie stanie Rita Malinkiewicz, a obecne nazwiska nie pozwalają mi na wskazanie fawortyki tego wyścigu.

Amator Mężczyźni

Kategoria podzielona na dwie grupy wiekowe – 16-39 lat, gdzie mamy 78 osób i 40+ gdzie mamy kolejne 38 nazwisk, w sumie na liście startowej 116 nazwisk. W obu kategoriach mamy ciekawą mieszankę kompletnych amatorów, amatorów oraz byłych zawodników. W dużej mierze wynika to z faktu, że PZKol wycofał kategorię Cyklosport, a nie każdy jest chętny do zebrania batów w elicie.

W pierwszej grupie wiekowej moim zdecydowanym faworytem jest Piotr Rakiewicz, który dwa lata temu zdobył tytuł Mistrza Polski w kategorii Masters. Na liście jest także Marcin Kawalec, który w zeszłym roku w Szczekocinach zdobył w Amatorach srebrny medal. Nie mniejszy potencjał na dobry wynik ma także Rafał Alchimowicz czy Sławek Pituch. Trzeba jednak pamiętać, że na starcie stanie blisko 80 osób i nawet niewielkie zamotanie na starcie może zadecydować o rozstrzygnięciu wyścigu.

W drugiej grupie wiekowej mimo blisko 40 nazwisk trudno mi o wskazanie faworyta. Widać, że sporo osób chce po prostu spróbować swoich sił w cyclocrossie.

O ile nie będzie jakiegoś niepotrzebnego zamieszania na starcie i zaraz po starcie, to może być to jeden z ciekawszych wyścigów tegorocznych Mistrzostw.

Masters Kobiety

Na liście startowej tylko 5 nazwisk, a fawortyką jest broniąca tytułu Marzena Moniuszko.

Masters I

Na liście startowej 14 nazwisk. Faworytem jest Maksymilian Bieniasz, który tytuł Mistrza Polski ma już koncie, ale mamy tu też Mariusza Gila, wielokrotnego Mistrza Polski w elicie, który w tym roku pojedzie po raz pierwszy w Mastersach. Kto wie czy to nie będzie jego dzień?

Masters IIA

Na liście startowej 20 nazwisk. To jedna z tych kategorii o których mówi się „grupa śmierci”. Trudno mi wskazać mocnego faworyta. Liczę na zaciętą walkę między takimi zawodnikami jak Szczepan Paszek, Marcin Mróz, Jarosław Wolcendorf, Przemek Baranowski, Maciej Iwko czy Krzysztof Krzywy.

Masters IIB

Na liście startowej 31 nazwisk i jak dla mnie to kolejna „grupa śmierci”. Co prawda od lat karty rozdaje tu Andrzej „Fater” Kaiser, ale przeskoczyło do tej kategorii kilku młodszych zawodników, więc może być nie mniej ciekawie jak w Masters IA. W grze naprawdę długa lista nazwisk: Bogdan Czarnota, Andrzej Michaniak, Mirosław Bieniasz, Michał Bogdziewicz, Arkadiusz Jusińki, Rafał Chmiel i Jakub Wolcendorf.

Masters IIIA i IIIB

Na listach startowych 15 i 11 nazwisk. W IIIA stawiałbym na Marka Boneckiego oraz Tomka Majewskiego. W IIIB moimi faworytami są Jacek Brzózka, Krzysztof Gierczak i Sławomir Frejowski.

Masters IVA i IVB

Na listach startowych 8 i 5 nazwisk. W IVA spodziewam sie pojedynku między Wojciechem Bartolewskim, Arturem Spławskim, Grzegorzem Repińskim i Janem Zozulińskim. W IVB zdecydowanym faworytem jest Waldemar Banasiński.

Masters V

Na liście startowej 6 nazwisk. Imponująca jest świadomość, że są to zawodnicy urodzeni w latach 1945-1948 czyli mówimy o osobach mających dziś nawet 76 lat! Tytułu bronić będzie Zbigniew Krzeszowiec, a jego głównymi rywalami będą zawodnicy z ubiegłorocznego podium – Edward Nisztuk i Edwart Natkaniec.

Wszystkie wyścigi będą transmitowane na żywo w internecie, a szczegóły transmisji dostępne w poniższym wpisie:


Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0