Mathieu van der Poel ponownie z nagrodą Gerrit Schulte Trofee

HomeSport

Mathieu van der Poel ponownie z nagrodą Gerrit Schulte Trofee

Andreassen, Avancini, Lecomte i Prevot najmocniejsi w Pucharze Świata
Zacięta rywalizacja na GP Sven Nys w Baal
Wyniki – 8-9 lutego 2020
Wyniki – 24-25 października 2020
Mudfest w Dendermonde – Lucinda Brand i Wout van Aert najszybsi w błocie

Nazwa Gerrit Schulte Trofee wzięła swoją nazwę od imienia i nazwiska kolarza torowego, który między 1940 a 1960 rokiem wygrał 19. “sześciodniówek” z 73. wyścigów w których wziął udział. Nagroda przyznawana jest przez holenderską Federację nieprzerwanie od 1995 roku.

Jury przyznające nagrodę tworzy Club’ 48 (stowarzyszenie byłych kolarzy zawodowych), aktywni kolarze zawodowi oraz czytelnicy. W tym roku oddanych zostało ponad 8 tys głosów. Gala wręczenia była transmitowana przez Eurosport. Od 1976 roku przyznawana jest także nagroda dla kolarek, a 2005 roku dla najlepszego młodzieżowca. Nazwa każdej z nagród pochodzi o imienia i nazwiska wybitnych kolarzy holenderskich – Gerrit Schulte, Kettie van Oosten-Hage oraz Gerrie Knetemann.

Mimo specyficznego, skróconego sezonu, Mathieu van der Poel w 2020 roku zdobył w kolarstwie przełajowym tytuł Mistrza Holandii oraz Mistrza Świata. W sezonie szosowym wygrał z Wout van Aert’em pojedynek na finiszu Tour of Flanders. Ponadto na szosie zdobył tytuł Mistrza Holandii, wygrał etap Tirreno Adriatico oraz klasyfikację generalną BinckBank Tour.

Wcześniej, przez pięć lat z rzędu, tytuł zdobywał Tom Dumoulin.

Nagroda Keetie van Oosten-Hage Trofee dla kolarek została przyznana Annie van der Breggen która podczas tegorocznych Mistrzostw Świata na szosie zdobyła dwa tytuły – w jeździe indywidualnej na czas oraz ze startu wspólnego. Z kolei Gerrie Knetemann Trofee dla najzdolniejszego kolarza U23 przyznana została Ceylin del Carmen Alvarado, która w Dubendorf jako 21. latka zdobyła tytuł Mistrzyni Świata w kolarstwie przełajowym w elicie!

W Polsce nie mamy podobnego plebiscytu, tym bardziej z tradycjami. Od wielu lat odbywa się za to plebiscyt na Sportowca Roku organizowany przez Przegląd Sportowy. W tym roku odbywa się po raz 86. a w tegorocznym plebiscycie w wybranej piętnastce sportowców jest Michał Kwiatkowski. Niemniej jednak faworytami do wygrania tegorocznego Plebiscytu wydają się Iga Świątek, która w tym roku wygrała turniej Roland-Garros (French Open), jeden z czterech zaliczanych do Wielkiego Szlema oraz Robert Lewandowski, który zdobył tytuł Piłkarza Roku FIFA.

COMMENTS

DISQUS: 0