Wout van Aert na starcie X2O Trofee w Kortrijkfot. Team Jumbo Visma Cycling

HomeZapowiedzi

Wout van Aert na starcie X2O Trofee w Kortrijk

Belgijskie Puchary Świata tylko dla elity. Mistrzostwa Świata pod znakiem zapytania
Komentarze postartowe 51/2013 – PP CX Białystok
Plan na weekend 44/2017
Wyniki – 7-8 października 2020
Karol Dziambor (Teobike Evanlite Team) – Toi Toi Cup, Rymanov

X2O Trofee to nowa nazwa cyklu, który przez kilka lat znany był pod nazwą dvv verzekeringen trofee. To seria cyclocross organizowana w Belgii, na które w tym roku złoży się osiem wyścigów. Za sobą mamy na razie jeden, rozegrany 31 października 2020, na kultowym podjeździe Koppenberg. W elicie mężczyzn karty rozdawali Belgowie z Eli Iserbytem na czele, a w elice kobiet z kolei Holenderki z Annemarie Worst na czele.

Po prawie miesiącu od tamtego wyścigu i wielu covidowym perturbacjom, rozpoczyna się bardzo intensywne 8-9 tygodni wypełnionych wyścigami najwyższej rangi, ale także Pucharami Świata.

Sobotni wyścig w Kortrijk to tzw. urban cross. Na listach startowych dopiero od zeszłego tygodnia możemy nazwiska ze Stanów Zjednoczonych – m.in. Curtis White oraz Kaitlin Kenough, którzy przyjechali na europejskie tournee. Zgonie z przepisami Schengen mogą być jednorazowo przez 90 dni, czyli jest to skalkulowane aż do Mistrzostw Świata. Większą liczbę nazwisk zza oceanu zobaczymy na listach startowych niedzielnego Pucharu Świata w Taborze. Nie wszyscy – jak to ma miejsce w przypadku Belgów – mogą sobie pozwolić na wyczarterowanie samolotu by przemieścić się sprawnie między Belgią a Czechami.

Faworytem sobotniego wyścigu jest Mistrz Europy Eli Iserbyt, ale uwaga będzie skupiona na pewno przede wszystkim na jego rodaku, Wout’cie van Aert’cie, dla którego będzie to pierwszy w tym sezonie start w zawodach przełajowych. Jak sam mówi, po pierwsze nie czuje się jeszcze w pełni dyspozycji i potrzebuje kilku startów żeby wejść w wyścigową formę, a po drugie wystartuje z trzeciej linii, skąd przebicie się do przodu może być sporym wyzwaniem.

Wśród kobiet mamy pełen wachlarz najmocniejszych Holenderskich nazwisk z Ceylin del Carmen Alvarado. Ale jest też ubiegłotygodniowa triumfatorka Lucinda Brand czy była Mistrzyni Świata Sanne Cant.

Lista startowa elity kobiet

Lista startowa elity mężczyzn

Wyścigi w Belgii zaplanowane są na 13:45 i 15:00. Oba będą transmitowane przez GCN / Eurosport i dostępne na Eurosport Playerze z komentarzem Jeremy’ego Powers’a i Marty’ego MacDonalda.

Link bezpośredni do transmisji na Eurosport Playerze

COMMENTS

DISQUS: 0