Oficjalnie – do 27 grudnia 2020 rząd podtrzymuje zakaz organizacji zawodów kolarskich

HomeSport

Oficjalnie – do 27 grudnia 2020 rząd podtrzymuje zakaz organizacji zawodów kolarskich

26 listopada 2020 opublikowane zostało najnowsze Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które wchodzi w życie z dniem publikacji, a większość regulacji dotyczy okresu od 28 listopada do 27 grudnia 2020 (link).

Rządzący tym rozporządzeniem po raz kolejni pokazują, że nie lubią zarówno rowerzystów, jak i biegaczy. Wprowadzony na początku listopada zakaz dotyczący organizacji wydarzeń sportowych oraz współzawodnictwa sportowego w biegach lub jeździe na rowerze przedłużony zostaje do 27 grudnia 2020:

Do dnia 27 grudnia 2020 r. ustanawia się zakaz organizowania i przeprowadzania wydarzeń sportowych lub współzawodnictwa sportowego polegających na biegach lub jeździe na rowerze, z wyjątkiem organizowanych przez polski związek sportowy lub pozostających w bezpośrednim związku z prawami wyłącznymi polskiego związku sportowego, o których mowa w art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie.

Punkt 13 ust. 1 ustawy o sporcie (link) brzmi następująco:

Art. 13.

1. Polski związek sportowy ma wyłączne prawo do:
1) organizowania i prowadzenia współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski oraz o Puchar Polski w danym sporcie;
2) ustanawiania i realizacji reguł sportowych, organizacyjnych i dyscyplinarnych we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez związek, z wyjątkiem reguł dyscyplinarnych dotyczących dopingu w sporcie;
3) powołania kadry narodowej oraz przygotowania jej do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich, igrzysk głuchych, mistrzostw świata lub mistrzostw Europy;
4) reprezentowania tego sportu w międzynarodowych organizacjach sportowych.

W praktyce oznacza to, że do końca grudnia rozgrywane mogą być zawody kolarskie w ramach Pucharu Polski lub Mistrzostwa Polski. Te drugie zaplanowane są na 9-10 stycznia 2021.

Od 28 grudnia 2020 ma zostać przywrócony podział na znane z poprzednich miesięcy strefy zielone, żółte i czerwone, dla których przyjęto następujące kryteria:

  • strefa czerwona – kiedy średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 19 tys.
  • strefa żółta – kiedy średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 9,4 tys.
  • strefa zielona – kiedy średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 3,8 tys.

Według zaprezentowanych projektów rozporządzeń we wszystkich strefach przywrócone zostanie prawo organizacji wydarzeń sportowych i zawodów sportowych bez wyłączeń dotyczących jazdy na rowerze czy biegaczy.

Wszystkie dokumenty dostępne są pod tym adresem.

COMMENTS

DISQUS: 0