Koronawirus uderza w Mistrzostwa Europy oraz zawody przełajowe w Belgii i Holandiifot. uec.ch

HomeZapowiedzi

Koronawirus uderza w Mistrzostwa Europy oraz zawody przełajowe w Belgii i Holandii

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Dynamiczny wzrost zachorowań na Covid-19 w Belgii i Holandii zmusił rządzących tymi krajami do wprowadzenia szeregu obostrzeń. Dotykają one także sfery sportu. Tak bardzo uwielbiany w tych krajach cyclocross także musi się mierzyć z różnego rodzaju restrykcjami. Oczywistym jest już, że wszystkie zawody od tygodni i pewnie przez kolejne miesiące odbywać się będą bez udziału kibiców.

Nowych restrykcji jest sporo, ale dwie z nich uderzają najbardziej w kolarstwo przełajowe właśnie. Po pierwsze rywalizacja sportowa może odbywać się tylko dla osób dorosłych, co oznacza, że odwołane zostały wszystkie zaplanowane wyścigi w kategoriach juniorskich. Dotyczy to także Mistrzostw Europy w kolarstwie przełajowym, które odbędą się w dniach 7-8 listopada 2020 w holenderskiej miejscowości 's-Hertogenbosch. To samo ograniczenie dotyczy rywalizacji w Belgii, gdzie już podczas najbliższego weekendu na zawodach X2O Badkamers Trofee (d. dvv verzekerinen trofee) rozegrane zostaną tylko wyścigi elity kobiet i mężczyzn.

Żeby tego było mało, w Belgii wprowadzono także ograniczenia dotyczące ilości zawodników, którzy mogą wziąć w zawodach do 75 osób według następującego klucza:

 • zawodnicy mający kontrakt z organizatorem
 • Top 50 wg rankingu UCI
 • zawodnicy belgijskich drużyn zarejestrowanych w UCI
 • zawodnicy belgijscy wg punktacji UCI
 • zawodnicy belgijscy wg punktacji krajowej
 • wg kolejności zgłoszeń

Jednocześnie też ustalono, że 15 z 75 zawodników musi być spoza Belgii. Biorąc jednak pod uwagę rankingi to możemy się spodziewać praktycznie pojedynków tylko i wyłącznie belgijsko-holenderskich.

Powyższa regulacja nie ma zastosowana w przypadku zawodów Pucharu Świata (sprawdź okrojony kalendarz PŚ CX 2020/21) dotyka już najbliższego, zaplanowanego na niedzielę wyścigu Kroppenbergcross, gdzie oryginalnie zgłoszonych zostało prawie 200 zawodników (elita mężczyzn i U23). W efekcie nowych restrykcji i ograniczeń ponad połowa chętnych zostanie odprawiona z przysłowiowym kwitkiem. W trochę lepszej sytuacji są kobiety, ponieważ łącznie zgłoszonych jest 68 zawodniczek.

W ostatnich dniach podane zostały także szczegóły kalendarza startów dwóch największych zawodników przełajowych – Belga Wouta van Aert’a oraz Holendra Mathieu van der Poel’a. Tych dwóch zawodników zobaczymy na pewno (o ile się odbędą) na wyścigach X2O Trofee:

 • 28 listopada 2020 – Kortrijk (WvA)
 • 12 grudnia 2020 – Antwerpen (MVDP)
 • 23 grudnia 2020 – Herentals (WvA+MVDP)
 • 1 stycznia 2021 – Baal (WvA+MVDP)
 • 23 stycznia 2021 – Hamme (WvA+MVDP)

Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0