Maja Włoszczowska powalczy o medal Mistrzostw Świata w maratonie MTB

HomeZapowiedzi

Tegoroczny kalendarz zawodów stanął kompletnie na głowie. Zwyczajowy termin Mistrzostw Świata w maratonie MTB przypadał z reguły na czerwiec. Tym razem odbędą się w ostatnią niedzielę października.

Organizatorzy przygotowali dojazdówkę z pętlą licząca 40 km, którą zawodniczki pokonają dwukrotnie (80,9 km), a mężczyźni trzykrotnie co przełoży się na dystans 110 km. Do rywalizacji zgłosiło się 110 zawodników z 29 krajów. Walkę o obronę tytułu z zeszłego roku zapowiada Kolumbijczyk Héctor Leonardo Páez León. Wcześniej kilkukrotnie zajmował medalowe pozycje w latach 2006 (srebro), 2013, 2015 i 2018 (brąz).

Paez podobnie jak wieli innych zawodników przebywa w Turcji już od jakiegoś czasu. 18 października wziął udział w zawodach UCI MTB Marathon Series gdzie zajął 7. miejsce, ale ze względu na bardzo trudne warunki musiał wielokrotnie zatrzymywać się, że ściągnąć błoto z roweru.

Na starcie staną także Czesi, w tym ubiegłoroczny srebrny medalista Krystian Hynek oraz złoty medalista olimpijski, Jaroslav Kulhavy. Nie zabraknie także Austriaka Albana Lakaty, który tydzień temu zdobył kolejny tytuł mistrza swojego kraju w maratonie MTB.

W rywalizacji kobiet zabraknie na starcie Pauline Ferrand Prevot, która w zeszłym roku zdobyła tytuł Mistrzyni Świata. Nieobecność mocnej w tym sezonie Francuzki otwiera możliwość rywalizacji o tytuł dla innych zawodniczek – m.in. Blazy Pintaric, Robyn de Groot, Isly Short czy Yany Belomoinej.

Na starcie stanie także Maja Włoszczowska, która do Turcji udała się bezpośrednio po zakończeniu Mistrzostw Europy w Szwajcarii.

Rywalizacja mężczyzn rozpocznie się o 11:00 naszego czasu, a mężczyzn o 11:30.