Wyniki Polaków na Mistrzostwach Europy w kolarstwie górskim 2020fot. M.Mondini/BettiniPhoto

HomeWyniki

Wyniki Polaków na Mistrzostwach Europy w kolarstwie górskim 2020

Hej! #mtbxcpl jest na Google News - kliknij tu i bądź na bieżąco z tym, co słychać w kolarstwie!


REKLAMA


Na Mistrzostwa Europy bezpośrednio z austriackiego Leogang udała się cała nasza Reprezentacja obejmująca kilkanaście nazwisk

W tym roku dość dziwnie, organizatorzy umieścili wyścigi elity w samym środku rywalizacji. Trudno powiedzieć z czego to wynikało, może kluczem była tu relacja telewizyjna… Nie wiem. W każdym razie mieliśmy w czwartek sztafetę drużynową (XCR), w piątek eliminatora (XCE), a już sam weekend stał pod znakiem wyścig cross country (XCO). W pierwszych dwóch konkurencjach nie brali udziału nasi reprezentanci.

Włoska drużyna najszybsza w Europie

O 21 sekund szybszą od Francuzów okazała się Włoska drużyna w składzie (Luca Braidot, Eva Lechner, Filippo Agostinacchio, Nicole Pesse, Marika Tovo, Juri Zanotti). Trzecia drużyna, ze stratą 46 sekund, była Szwajcaria.

Pełne wyniki Mistrzostw Europy XCR

Eliminator jeszcze żyje

Francuz Titouan Perrin Garnier oraz Włoszka Gaia Tormena byli najszybsi w eliminatorze, dyscyplinie która weszła do kalendarza UCI kilka lat temu i zdaje się być podtrzymywaną trochę jak na kroplówce. W rywalizacji mężczyzn wystartowało 23 zawodników, z kolei wśród kobiet na starcie stanęło 17 zawodniczek. Wielu zawodników XCO pomija eliminatora z racji tego, że jest to bardzo szybki i dynamiczny, prędkości potrafią być bardzo duże, a co za tym idzie kontuzja może prowadzić do długotrwałego wyłączenia z rywalizacji. Ponadto pierwotną ideą XCE było rozgrywanie wyścigów w sercu miasta. Ideę tę UCI próbuje realizować rozłączając Puchar Świata XCO i Puchar Świata XCE, jako dwa odrębne cykle rozgrywane w różnych lokalizacjach.

Pełne wyniki Mistrzostw Europy XCE – mężczyźni / kobiety

Nie ma mocnych na Pauline Ferrand Prevot i Nino Schurtera

Wyniki i przebieg wyścigów elity opisałem w osobnym wpisie. Tu chciałbym się skupić na naszych reprezentantach, ze szczególnym uwzględnieniem tego co działo się w rywalizacji orlików oraz juniorów.

Po pierwsze wszyscy zawodnicy rywalizowali chyba przy najbardziej optymalnych warunkach. Piękna słoneczna pogoda, kilkanaście stopni, w pełni przejezdna runda bez zdradliwych mokrych korzeni czy kamieni. Do tego nie tak tłoczno jak w Pucharze Świata, nie więcej niż 40-60 zawodników na starcie.

W U23 mężczyzn z czasem 1:18:02 wygrywa Szwajcar Joel Roth. Najszybszym Polakiem w tym wyścigu jest Karol Ostaszewski, który kończy na 31. miejscu ze stratą 6:32 czyli średnio na każdym z sześciu okrążeń traci ponad minutę do zwycięzcy.

Dalej Piotr Kryński (miejsce 39 / +8:19) i Stanisław Nowak (43 / +9:13).

Pełne wyniki Mistrzostw Europy XCO w kategorii U23 mężczyzn

W U23 kobiet triumfuje „fenomen” tego sezonu, triumfatorka zarówno Pucharu Świata w Novym Meste na Morave jak i zdobywczyni tytułu Mistrzyni Świata, Francuzka Loana Lecomte. Pięć okrążeń przejeżdża w 1:12:43. Jedyną naszą orliczką na starcie jest Klaudia Czabok, która niestety przejeżdża tylko cztery okrążenia, sędziowie zdejmują ją z trasy zgodnie z zasadą 80% i klasyfikują na miejscu 24. (-1 okr).

Pełne wyniki Mistrzostw Europy XCO w kategorii U23 kobiet

W juniorach wygrywa Oliver Vederso Solvhoj, który pięć okrążeń pokonał w 1:05:34. Jedynym naszym reprezentantem bez przysłowiowego dubla jest Krzysztof Klimek, który kończy na 45 miejscu ze stratą 9:26 co oznacza blisko dwie minuty straty na okrążeniu.

Maciej Dąbrowski i Konrad Gola zostali zdublowani i sklasyfikowani na dwóch ostatnich lokatach – odpowiednio 55. i 56. miejscu.

Pełne wyniki Mistrzostw Europy XCO w kategorii Junior

W wyścigu juniorek mieliśmy powtórkę z Leogang. Po tytuł Mistrzyni Europy sięgnęła ubiegłotygodniowa triumfatorka z Leogang, Austriaczka Mona Mitterwallner, która cztery okrążenia przejechała w czasie niespełna godziny, a dokładnie 0:59:32. W tym wyścigu mieliśmy trzy nasze zawodniczki. Matylda Szczecińska zajmuje 13. miejsce tracąc 6:40, Patrycja Zawierta 21. miejsce tracąc 8:52, a Milena Drelak 22. miejsce tracąc 9:02.

Pełne wyniki Mistrzostw Europy XCO w kategorii Juniorka

Podsumowując… na dzień dzisiejszy nie mamy ani jednego orlika, orliczki, juniora czy juniorki, które nie tylko mogłyby walczyć o medalowe pozycje, ale nawet nawiązać walki z czołówką.

Poniżej jako ciekawostka Top5 naszych reprezentantów w trzech wersjach:

Top 5 Polaków wg zajętego miejsca:

 • Maja Włoszczowska – miejsce 7
 • Matylda Szczecińska – miejsce 13
 • Patrycja Zawierta – miejsce 21
 • Milena Drelak – miejsce 22
 • Krzysztof Łukasik – miejsce 24

Top 5 Polaków wg straty do zwycięzcy:

 • Maja Włoszczowska – 2:55
 • Krzysztof Łukasik – 4:32
 • Bartłomiej Wawak – 4:48
 • Karol Ostaszewski – 6:32
 • Matylda Szczecińska – 6:40

Top 5 Polaków wg straty do zwycięzcy na okrążenie:

 • Maja Włoszczowska – 35 sekund
 • Krzysztof Łukasik – 39 sekund
 • Bartłomiej Wawak – 41 sekund
 • Karol Ostaszewski – 65 sekund
 • Filip Helta – 75 sekund

Hej! Na #mtbxcpl piszę o kolarstwie także dzięki Tobie! Spodobał Ci się przeczytany tekst? Wspieraj mnie, żebym mógł dalej być blisko kolarstwa, robić relacje z zawodów, pisać i dzielić się pasją.


Wspieraj Autora na Patronite

Postaw mi kawę na buycoffee.to

REKLAMA

COMMENTS

DISQUS: 0